Mánie na sněhu

16. března 2015, 00:00 - Petr Weikert
16. března 2015, 00:00

Populární biatlon sice láká statisíce diváků, je v něm ale minimum peněz

Pokud zasáhla nějaký sport v posledním roce módní vlna, je to biatlon. Kluby hlásí enormní nárůst dětí, které vidí své vzory v Ondřeji Moravcovi nebo Gabriele Soukalové. Čistě ekonomicky vzato, není tento sport nejlepší volbou, kde existuje vysoká šance finančního zabezpečení. Profesionálně se jím v tuzemsku živí sotva dvacet sportovců. „Meziroční nábor je dnes kolem čtyř až pěti set dětí. Začínáme narážet na nedostatek materiálu i fundovaných trenérů,“ popisuje prezident Českého svazu biatlonu Jiří Hamza, kdysi sám úspěšný biatlonista.

O ekonomické síle biatlonu asi nejvíce vypoví rozpočet na sezonu.

Aktuálně se pohybuje kolem sta milionů korun, což není mnoho. Biatlonisté jsou přesto vděční. Je to třikrát více peněz než před pěti lety. Pokud v sezoně probíhá závod světového poháru, jako tomu bylo v Novém Městě na Moravě, k sumě se musí sehnat ještě zhruba padesát milionů korun. Pořadatelé na závodech obvykle nevydělávají.

Úspěchem bývá pokrytí nákladů.

Ani výdělky špičkových biatlonistů nejsou ve srovnání s masovými sporty nijak závratné. U těch nejúspěšnějších se podle informací z oboru pohybuje výplata kolem dvou set tisíc měsíčně, částka je ale závislá na umístění.

Biatlonisté věří, že současná vlna zájmu pomůže sport posunout o úroveň výš, i když přiznávají, že polovina dětí do dvou let odpadne.

Popularitě by mohl ale pomoci další světový pohár, který se bude příští rok konat na Vysočině. Pro rok 2021 je pro Česko ve hře světový šampionát.

60 000 Kč stojí kompletní vybavení pro malého biatlonistu. Většinu vybavení dětem zajišťuje svaz 20 000 Kč je základní cena biatlonové pušky 100 000 000 Kč je rozpočet na biatlonovou sezonu 200 000 Kč měsíčně si vydělají nejlepší biatlonisté, suma bývá ale obvykle nižší, průměr je kolem 70 000 Kč 2000 aktivních členů na všech úrovních má nyní český biatlon, což je dvakrát více než před dvěma lety 320 000 Kč činí zhruba prémie za první místo ve světovém poháru. Sumy se počítají v eurech, jde o 12 000 eur. Za stříbro je 9000 eur, za bronz 6000, 700 eur je za desáté místo

O autorovi| Petr Weikert, weikert@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít