Malý kápo

03. srpna 2015, 00:00 - Jan Hrbáček
03. srpna 2015, 00:00

Klíčový svědek v kauze rozsáhlých podvodů s pohonnými hmotami je podezřelý ze dvou trestných činů. Přesto není stíhán

Jednatřicetiletý Petr Pfeifer z Brna je klíčovým svědkem v případu údajných daňových úniků při obchodu s pohonnými hmotami, při kterém měla státu vzniknout škoda přesahující dvě miliardy korun. Na podvodech se měl Pfeifer sám podílet, ale policie jej kvůli svědectví nestíhá. Pfeifer přitom nemá ani status spolupracujícího obviněného. Kauza, v níž je podle Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality hlavním podezřelým perský lékař Shahram Abdullah Zadeh, je prvním velkým případem daňového týmu Kobra ministra financí Andreje Babiše. Případem se hojně zabývala média, která čtenáře zásobovala pikanteriemi o luxusním apartmánu Peršana v pražském hotelu Hilton a jeho údajné spolupráci s rozvědkou.

Text obžaloby a výpovědi svědků však naznačují, že řada věcí je v případu pochybných.

Hlavní aktér Zadeh přitom už tráví více než rok ve vazbě. A dalšího hlavního podezřelého Daniela Rudzana brněnský soud předminulý týden z vazby propustil na kauci devět a půl milionu korun. Kauci nabídl i Zadeh – v českých soudních dějinách nebývale vysokou – 80 milionů korun. Ta ale na rozdíl od Rudzanovy, na kterou se skládali příbuzní a přátelé, přijata nebyla.

Řízený svědek

Perský byznysmen měl podle obžaloby Aleše Sosíka z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci spolu s dalšími čtrnácti podezřelými vytvořit síť téměř sedmdesáti firem s nastrčenými bílými koňmi, která do České republiky dovážela pohonné hmoty ze Slovinska a Německa. Šlo o takzvaný pronájem oprávněného příjemce. Pohonné hmoty, dovážené ve velkém množství, prodávali před českými hranicemi, zaplatili nákupní cenu i spotřební daň. Konečné dodanění, tedy včetně daně z přidané hodnoty (DPH), pak bylo na koncových příjemcích, to ale nikdy neproběhlo a státu vznikla miliardová škoda. Na litru paliva měla mít skupina podle objemu prodané komodity 30 haléřů až jednu korunu.

Zadehova skupina kolem společností Ecoll, P. P. S. a Biodiesel měla podle vyšetřovatelů obrat stát na DPH o 2,5 miliardy korun, protože za 409 370 869 litrů paliva uhradila DPH pouze 1,941 milionu korun. S tím ale nesouhlasí obhájci obviněných, tvrdí, že problémy nastávaly u koncových příjemců a oni jako prostředníci nemohou za jejich jednání nést odpovědnost. Hlavní podezřelý Shahram Abdullah Zadeh tvrdí, že si Petr Pfeifer vše vymyslel, on sám ani ostatní obvinění o údajné trestné činnosti nevěděli.

Klíčový moment, od kterého se vyšetřování odvíjí, se odehrál na jaře loňského roku. Desátého března 2014 se na policejní služebnu do Znojma dostavil jistý Jiří Vrba. Tam se sáhodlouze rozpovídal o tom, jak vznikla síť firem obchodující s pohonnými hmotami, která stát okrádá o DPH. Přitom ještě před příchodem Vrby – v květnu 2013 – už se policie případem zabývala, měla povolené odposlechy na údajné hlavní aktéry případu a zkoumala jejich bankovní účty.

Jak se později ukázalo, Jiřím Vrbou byl zmiňovaný Petr Pfeifer, který pod policejní ochranou zůstává dodnes. Policisté jej vozí na výslechy a podle záznamu z policejního spisu se mimikou a gesty nenápadně dotazoval detektivů při výsleších, jestli má na otázky advokátů obviněných odpovídat, či ne. Navíc z pozorného studia Pfeiferových výpovědí může nezúčastněný pozorovatel lehce nabýt dojmu, že policie pracuje s výpovědí muže, jehož fantazie dosahuje nerealistických mezí.

Pro pochopení celého příběhu je klíčový fakt, že Pfeiferově výpovědi na policii předcházely neshody mezi ním a lidmi kolem Zadeha a Rudzana. „Po celou dobu, co jsem byl pod nátlakem skupiny, bál jsem se o život svůj, své rodiny. Přišel mi e-mail, že je vydírám, a proto jsem šel a udělal jsem to, co jsem měl, protože jsem věděl, že tak i tak mám problém,“ popsal na dotazy právníků Pfeifer situaci, která udání předcházela. Pfeifer byl členem představenstva firmy Ecoll a jejím menšinovým akcionářem. Podle Zadeha získal 15 procent akcií za to, že přivedl do firmy zahraničního investora.

Zmizelé dokumenty

Pfeifer na policii uvedl, že ho lidé spojení se Zadehem unesli. „Poslední týden v červenci 2013 mě unesli… Únosci mi vyhrožovali, že měli fotky syna, jeho bydliště, těhotné manželky, a jestli k tomu něco řeknu, tak že je popraví,“ popisuje. Lidem, kteří ho měli unést, zaplatil Pfeifer 46 milionů korun. Ovšem ne ze svého. Z účtu inkasní společnosti, která byla na Ecoll a další firmy napojená. Šlo o peníze, které byly určeny na platbu DPH. „Já nekrátil stát, ale skupinu, která krátila stát,“ vysvětloval svoje počínání.

Pfeifer však kvůli tomu, že spřízněnou firmu obral o 46 milionů, není stíhán. Týdeník Euro se proto obrátil na Aleše Sosíka z Vrchního státního zastupitelství, které případ dozoruje. Místo něj ale zareagoval jeho nadřízený – ředitel odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Petr Šereda. „Na vaše otázky bohužel nemohu poskytnout odpovědi. Tuto kauzu nebudeme v této chvíli podrobněji komentovat,“ omezil se na stručné vyjádření.

Ze spisu měla také podle obhájců zmizet žádost žalobce Aleše Sosíka o právní pomoc v Rakousku. Z ní mělo vyplývat, že svědek Pfeifer se měl sám podvodů aktivně účastnit a měl je i řídit. Přestože je podezřelý ze dvou trestných činů, není stíhán, a to přestože státní zástupce jej stíhat musí. V případu je zkrátka příliš mnoho nesrovnalostí a právních vad. l •

Zadehova skupina měla podle vyšetřovatelů obrat stát na DPH o 2,5 miliardy korun, protože za 409 370 869 litrů paliva uhradila DPH pouze 1,941 milionu korun.

O autorovi| Jan Hrbáček, hrbacek@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Auta
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale…
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Technologie
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
DVB-T2 ode dneška i v Plzni a Liberci. Síť je již dostupná pro 69 % populace
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít