Maltský atentát

16. listopadu 2015, 00:00 - PAVEL PÁRAL
16. listopadu 2015, 00:00

Napětí v lágrech roste již nyní a výbuch přijde. Migrační krize urychlí dezintegraci Evropy

Angela Merkelová odlétala minulou středu na uprchlický summit na Maltě. Zhruba v téže době kolem středečního poledne oznámil mluvčí německého ministra vnitra, že Německo se vrací k dublinským dohodám a bude syrské uprchlíky vracet do zemí, v nichž vstoupili na půdu Evropské unie.

Podle informací německých médií o tom navíc ministr Thomas de Maiziere rozhodl bez konzultací s kancléřstvím. Zrušil přitom nejdůležitější a zcela fatální rozhodnutí kancléřky z konce srpna letošního roku, kdy vyhlásila, že Německo přijme všechny Syřany bez ohledu na Dublin.

NĚMECKÝ CHAOS

V každém, i mnohem méně disciplinovaném státě, než je Německo, by takováto vzpoura jakéhokoli ministra stála křeslo během pár okamžiků. V současném Německu se nestalo vůbec nic, a to je šokujícím dokladem skutečnosti, že šéfa vlády už nemá pod kontrolou ani svůj kabinet. Natož aby měla pod kontrolou to, co se v zemi děje.

Ministerstvo vnitra jen o den později přiznalo, že vůbec netuší, kolik lidí vlastně překročilo hranice a kolik se jich dostavilo k registraci. Z ubytoven mizejí migranti po tisících neznámo kam a skupiny těchto lidí se mohou potloukat po Evropě, aniž by kdo tušil, co je to za lidi, odkud přišli a jaké jsou jejich záměry.

A průzkumy dosud demonstrující soucit většiny Němců s ubohými uprchlíky najednou ukazují, že osmdesát procent obyvatelstva má z lidí ze zcela jiného civilizačního okruhu opravdu strach. A to ještě nezačala zima a neprojevila se frustrace těch lidí, kteří putovali přes nebezpečné moře a celý kontinent v přesvědčení, že v zaslíbené zemi dostanou hned po příchodu krásný byt v centru velkoměsta a sociální dávky vysoce převyšující jejich dřívější pracovní příjmy. Místo toho dostanou palandu ve stanu či kontejneru kdesi na zapadlé vsi, německé jídlo a pár eur na ruku, za které si novou bundu od Bognera na přicházející zimu fakt nekoupí.

Napětí v lágrech roste již nyní a výbuch přijde. To vše je jasné a dalo se předvídat od onoho slavného srpnového projevu Angely Merkelové, která už nyní neřeší, zda rezignuje, ale už jen kdy to udělá. Tento výsledek byl předvídatelný a také četnými kritiky této politiky předpovídaný. Německou vládu před rozsahem migrační vlny a souvisejícími hrozbami navíc varovaly i diplomatické zdroje a její vlastní zpravodajské služby.

Z Maizierova „maltského atentátu“, který neproběhl jistě bez vědomí jasného kancléřčina nástupce Wolfganga Schäubla, je zřejmé, že by to měla udělat co nejrychleji a zachovat alespoň zdání důstojnosti. Ale škoda už vznikla a její rozsah poroste. Zasypat rozstřelenou hráz rybníka je úkol, který se málokdy podaří splnit na počkání.

Motivy, které vedly kancléřku k osudovému a nepochybně špatnému politickému rozhodnutí, neznáme a hned tak znát asi nebudeme.

Lze spekulovat, že chtěla dokázat, vůdčí schopnost Německa nejen na hospodářském poli, ale i v politické odvaze a velkorysosti a náklady pro ni nehrály roli.

Místo toho dokázala, že politické selhání jediného státu ve stále těsnější Unii nevyhnutelně vážně zasahuje všechny členy společenství a zásadně narušuje jejich vzájemné vztahy. Rozsah této eroze lze zatím jen tušit a až příští vlna národních parlamentních voleb ukáže, co se vlastně v posledních pár měsících v Evropě stalo.

Ale už nyní lze konstatovat, že ani po odchodu Merkelové a zastavení migrační invaze, k němuž prostě musí dojít, nebude nic, jak bylo dříve. V pohádce o Spojených státech evropských prostě zazvonil zvonec a současné integrační politice je de? nitivně konec.

Jakkoli lze čekat velmi zuřivé pokusy o její znovuvzkříšení. Voliči se tentokrát už obelhat nedají a o azylové politice i dalších důležitých věcech budou chtít zase rozhodovat sami, plnoprávně, bez degradace na ty, co mohou akorát propást příležitost mlčet a držet basu s Berlínem a Paříží.

O autorovi| PAVEL PÁRAL paralp@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Nordic Telecom letos vypne CDMA. Než vybuduje LTE, přesune zákazníky k O2
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít