Article, show

Maltský atentát

16. listopadu 2015, 00:00 - PAVEL PÁRAL
16. listopadu 2015, 00:00

Napětí v lágrech roste již nyní a výbuch přijde. Migrační krize urychlí dezintegraci Evropy

Angela Merkelová odlétala minulou středu na uprchlický summit na Maltě. Zhruba v téže době kolem středečního poledne oznámil mluvčí německého ministra vnitra, že Německo se vrací k dublinským dohodám a bude syrské uprchlíky vracet do zemí, v nichž vstoupili na půdu Evropské unie.

Podle informací německých médií o tom navíc ministr Thomas de Maiziere rozhodl bez konzultací s kancléřstvím. Zrušil přitom nejdůležitější a zcela fatální rozhodnutí kancléřky z konce srpna letošního roku, kdy vyhlásila, že Německo přijme všechny Syřany bez ohledu na Dublin.

NĚMECKÝ CHAOS

V každém, i mnohem méně disciplinovaném státě, než je Německo, by takováto vzpoura jakéhokoli ministra stála křeslo během pár okamžiků. V současném Německu se nestalo vůbec nic, a to je šokujícím dokladem skutečnosti, že šéfa vlády už nemá pod kontrolou ani svůj kabinet. Natož aby měla pod kontrolou to, co se v zemi děje.

Ministerstvo vnitra jen o den později přiznalo, že vůbec netuší, kolik lidí vlastně překročilo hranice a kolik se jich dostavilo k registraci. Z ubytoven mizejí migranti po tisících neznámo kam a skupiny těchto lidí se mohou potloukat po Evropě, aniž by kdo tušil, co je to za lidi, odkud přišli a jaké jsou jejich záměry.

A průzkumy dosud demonstrující soucit většiny Němců s ubohými uprchlíky najednou ukazují, že osmdesát procent obyvatelstva má z lidí ze zcela jiného civilizačního okruhu opravdu strach. A to ještě nezačala zima a neprojevila se frustrace těch lidí, kteří putovali přes nebezpečné moře a celý kontinent v přesvědčení, že v zaslíbené zemi dostanou hned po příchodu krásný byt v centru velkoměsta a sociální dávky vysoce převyšující jejich dřívější pracovní příjmy. Místo toho dostanou palandu ve stanu či kontejneru kdesi na zapadlé vsi, německé jídlo a pár eur na ruku, za které si novou bundu od Bognera na přicházející zimu fakt nekoupí.

Napětí v lágrech roste již nyní a výbuch přijde. To vše je jasné a dalo se předvídat od onoho slavného srpnového projevu Angely Merkelové, která už nyní neřeší, zda rezignuje, ale už jen kdy to udělá. Tento výsledek byl předvídatelný a také četnými kritiky této politiky předpovídaný. Německou vládu před rozsahem migrační vlny a souvisejícími hrozbami navíc varovaly i diplomatické zdroje a její vlastní zpravodajské služby.

Z Maizierova „maltského atentátu“, který neproběhl jistě bez vědomí jasného kancléřčina nástupce Wolfganga Schäubla, je zřejmé, že by to měla udělat co nejrychleji a zachovat alespoň zdání důstojnosti. Ale škoda už vznikla a její rozsah poroste. Zasypat rozstřelenou hráz rybníka je úkol, který se málokdy podaří splnit na počkání.

Motivy, které vedly kancléřku k osudovému a nepochybně špatnému politickému rozhodnutí, neznáme a hned tak znát asi nebudeme.

Lze spekulovat, že chtěla dokázat, vůdčí schopnost Německa nejen na hospodářském poli, ale i v politické odvaze a velkorysosti a náklady pro ni nehrály roli.

Místo toho dokázala, že politické selhání jediného státu ve stále těsnější Unii nevyhnutelně vážně zasahuje všechny členy společenství a zásadně narušuje jejich vzájemné vztahy. Rozsah této eroze lze zatím jen tušit a až příští vlna národních parlamentních voleb ukáže, co se vlastně v posledních pár měsících v Evropě stalo.

Ale už nyní lze konstatovat, že ani po odchodu Merkelové a zastavení migrační invaze, k němuž prostě musí dojít, nebude nic, jak bylo dříve. V pohádce o Spojených státech evropských prostě zazvonil zvonec a současné integrační politice je de? nitivně konec.

Jakkoli lze čekat velmi zuřivé pokusy o její znovuvzkříšení. Voliči se tentokrát už obelhat nedají a o azylové politice i dalších důležitých věcech budou chtít zase rozhodovat sami, plnoprávně, bez degradace na ty, co mohou akorát propást příležitost mlčet a držet basu s Berlínem a Paříží.

O autorovi| PAVEL PÁRAL paralp@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít