Málo višní, zato meruněk bude dost

01. července 2013, 00:00 - (maš)
01. července 2013, 00:00

Povodňové škody Ačkoli první přímé odhady škod způsobených letošními povodněmi v českém ovocnářství nejsou dramatické, celkový účet se bude uzavírat až po zimě. „Až potom se ukáže, kolik stromů v jednotlivých sadech nepřežilo několikahodinovou koupel ve stojaté vodě a vlivem stresu buď došlo k zadušení kořenů, nebo ke ztrátě odolnosti s následným zmrznutím během zimy,“ vysvětluje Martin Ludvík z Ovocnářské unie. Zejména peckoviny jsou prý na zamokření citlivé. „Orientačně lze vyčíslit nepřímé ztráty z důvodů zaplavení nebo velkého podmáčení porostů na více než 50 milionů korun,“ tvrdí Ludvík. „Pokud v sadě vypadne třetina stromů, pak je vůbec otázka, zda má smysl o něj ještě pečovat,“ dodává.

Přímé škody v ovocnářství podle současných odhadů nejsou dramatické. V Česku bylo zničeno necelých 26 hektarů, z toho osm hektarů jahodových plantáží, osm hektarů ovocných školek a zhruba deset hektarů ovocných sadů. Navzdory poměrně malé poškozené ploše škody přesáhnou patnáct milionů korun. „Na uvedené ploše nejde jen o zničení letošní úrody, jako u polních plodin a zeleniny, ale o zničení trvalého porostu, ať už stromů a keřů, jahodníkové sadby nebo rozpěstovaného víceletého školkařského materiálu,“ doplňuje Ludvík.

Poškození ovocnáři ovšem nemohou očekávat pomoc od pojišťoven. „Škody povodněmi jsou u sadů nepojistitelnými riziky. Totéž platí u jahodových plantáží, kde lze pojistit pouze úrodu v daném roce,“ říká Ludvík. „Celková velikost ztráty tak u jahod záleží na tom, zda plantáž byla zničena v prvním, anebo až ve čtvrtém roce, kdy přirozeně končí její plodnost,“ vysvětluje Ludvík.

Více než povodně letošní úrodu ovoce ovlivní vytrvalé jarní deště a mrazy v uplynulých letech. Přesná čísla se ještě sbírají, ale již lze říci, že letos se předpokládá dobrá úroda meruněk i broskví. „Stromy jsou po loňských a předloňských mrazech odpočaté,“ uvádí Ludvík. „Naproti tomu třešní a višní bude zoufale málo. Letošní jarní vytrvalé deště přišly do období květu a stromy nebyly dostatečně opyleny,“ dodává.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít