Málo višní, zato meruněk bude dost

01. července 2013, 00:00 - (maš)
01. července 2013, 00:00

Povodňové škody Ačkoli první přímé odhady škod způsobených letošními povodněmi v českém ovocnářství nejsou dramatické, celkový účet se bude uzavírat až po zimě. „Až potom se ukáže, kolik stromů v jednotlivých sadech nepřežilo několikahodinovou koupel ve stojaté vodě a vlivem stresu buď došlo k zadušení kořenů, nebo ke ztrátě odolnosti s následným zmrznutím během zimy,“ vysvětluje Martin Ludvík z Ovocnářské unie. Zejména peckoviny jsou prý na zamokření citlivé. „Orientačně lze vyčíslit nepřímé ztráty z důvodů zaplavení nebo velkého podmáčení porostů na více než 50 milionů korun,“ tvrdí Ludvík. „Pokud v sadě vypadne třetina stromů, pak je vůbec otázka, zda má smysl o něj ještě pečovat,“ dodává.

Přímé škody v ovocnářství podle současných odhadů nejsou dramatické. V Česku bylo zničeno necelých 26 hektarů, z toho osm hektarů jahodových plantáží, osm hektarů ovocných školek a zhruba deset hektarů ovocných sadů. Navzdory poměrně malé poškozené ploše škody přesáhnou patnáct milionů korun. „Na uvedené ploše nejde jen o zničení letošní úrody, jako u polních plodin a zeleniny, ale o zničení trvalého porostu, ať už stromů a keřů, jahodníkové sadby nebo rozpěstovaného víceletého školkařského materiálu,“ doplňuje Ludvík.

Poškození ovocnáři ovšem nemohou očekávat pomoc od pojišťoven. „Škody povodněmi jsou u sadů nepojistitelnými riziky. Totéž platí u jahodových plantáží, kde lze pojistit pouze úrodu v daném roce,“ říká Ludvík. „Celková velikost ztráty tak u jahod záleží na tom, zda plantáž byla zničena v prvním, anebo až ve čtvrtém roce, kdy přirozeně končí její plodnost,“ vysvětluje Ludvík.

Více než povodně letošní úrodu ovoce ovlivní vytrvalé jarní deště a mrazy v uplynulých letech. Přesná čísla se ještě sbírají, ale již lze říci, že letos se předpokládá dobrá úroda meruněk i broskví. „Stromy jsou po loňských a předloňských mrazech odpočaté,“ uvádí Ludvík. „Naproti tomu třešní a višní bude zoufale málo. Letošní jarní vytrvalé deště přišly do období květu a stromy nebyly dostatečně opyleny,“ dodává.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít