Malé banky čeká rozhodující rok

13. ledna 2014, 00:00 - (peč)
13. ledna 2014, 00:00

bankovnictví Konkurence na českém bankovním trhu v posledních letech výrazně vzrostla. Pětice nových bank, která na něm působí, tedy Air Bank, Equa, Fio, mBank a Zuno, si od letošního roku slibuje další příliv klientů. Dohromady už jich mají přes milion, polovina z nich připadá na mBank, a banky doufají, že jejich počet poroste i letos.

Není však jasné, jaké klienty a za jakou cenu banky dokážou přilákat. Tyto banky pro svoji profitabilitu potřebují aktivní klienty, především ty, kteří hojně využívají platební karty. Právě z karetních poplatků nízkonákladové banky žijí. Marek Hatlapatka z Cyrrusu očekává, že nyní přichází čas, kdy poroste tlak akcionářů na ziskovost, a to nepochybně vyžaduje změnu v přístupu na mnoha frontách a v konečném důsledku by se měly začít rozdíly mezi těmito novými a „starými“ bankami zmenšovat.

Některé pokusy mladých bank rozšířit počet svých klientů působí poněkud křečovitě. Například Equa bank nově nabízí 1500 korun klientům, kteří u ní refinancují spotřebitelský úvěr. Jde prý o vrácení poplatků, které klienti své původní bance zaplatili za vedení úvěrového účtu. Částka je ale fixní, dostane ji tedy každý, i ten, kdo původní bance žádné poplatky neplatil.

Již dříve se Equa a Zuno angažovaly v prodeji kuponů k založení běžných účtů prostřednictvím slevových portálů. Těch se prodalo několik tisíc. Nejčastěji se za 25 korun dal pořídit kód, se kterým se následně otevřel běžný účet a po splnění několika podmínek – většinou použitím debetní karty – se získalo 500 či 750 korun. Podle odborníků je to příliš drahá akvizice klientů, navíc takto získaní zákazníci účet následně zruší nebo ho přestanou používat. Někteří mohou dokonce akce bank využívat jako formu přivýdělku. Banky na ní dlouhodobě prodělají.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít