Lobbista pro Slovensko

30. června 2014, 00:00 - (hrb, pto)
30. června 2014, 00:00

Pavol Dobiaš (63) Pavol Dobiaš (v evidencích často vedený i jako Pavel) nastoupil k policii v roce 1977 jako podporučík. Získal krycí jméno Opat. Už v roce 1979 byl přeložen na 37. odbor rozvědky.

Později začal Dobiaš pracovat pod krytím jako diplomat na tiskovém oddělení ambasády v Rakousku, kdy působil i služebně výše postavený Jozef Kubů. Dobiaš měl na starost rakouský tisk, Rakouskou lidovou stranu (ÖVP) a parlament.

V roce 1989 se vrátil do centrály rozvědky jako vedoucí starší referent 37. odboru. Pracoval ve 3. oddělení, které se specializovalo na Británii, Itálii, Španělsko a Portugalsko. Podle svých tehdejších slov udržoval kontakt s Vlastimilem Ludvíkem, krycím jménem Pantůček. Ten byl posledním důstojníkem komunistické rozvědky, který se rozhodl „přeběhnout“ a začal pracovat pro Brity. I po návratu do centrály se ale Dobiaš zúčastnil tří tajných operací v Rakousku. V květnu 1989 byl například nasazen v akci Lotka, zaměřené na rakouský státní aparát. Na operaci jel krycím vozem Renault 9 a s diplomatickým pasem. „Výsledek cesty kladný,“ stojí v závěrech jeho velitelů.

V databázích se jinak o Dobiašovi příliš informací nezachovalo. I z mála je ale zřejmé, že své zkušenosti z rozvědky mohl dobře zúročit v privátním sektoru. Podle výpisu z živnostenského rejstříku Dobiaš od roku 1994 podniká, například v realitách, ekonomickém poradenství a výuce jazyků. Má bydliště v Praze 4 – Krči.

Andrej Babiš tvrdí, že s Dobiašem nespolupracuje. „Dobiaš není můj lobbista ani externí konzultant. Nemám k němu žádný vztah. Pokud vím, pracoval v minulosti jako poradce jedné banky, kde jsem ho potkal. Neviděl jsem ho léta,“ řekl.

Podle zdroje týdeníku Euro byl ale pro majitele Agrofertu důležitý při lobbingu na Slovensku.

„Organizoval schůzky, například setkání Babiše a Mikuláše Dzurindy. Přestože nebyl oficiálním zaměstnancem, získal služební vůz. Měl velmi dobré vztahy s generálním ředitelem Erste Group Andreasem Treichlem. Zařizoval i jeho setkání s Václavem Klausem,“ sdělil týdeníku Euro člověk důvěrně seznámený s děním uvnitř Agrofertu, který si nepřál být jmenován. Velmi vřelé vztahy prý Dobiaš udržoval i s lobbistou Miroslavem Šloufem, kterému ve společnosti říká familiárně Míra.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra…
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Technologie
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperského. Většinu obvinění smetl ze stolu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít