Lobbista pro Slovensko

30. června 2014, 00:00 - (hrb, pto)
30. června 2014, 00:00

Pavol Dobiaš (63) Pavol Dobiaš (v evidencích často vedený i jako Pavel) nastoupil k policii v roce 1977 jako podporučík. Získal krycí jméno Opat. Už v roce 1979 byl přeložen na 37. odbor rozvědky.

Později začal Dobiaš pracovat pod krytím jako diplomat na tiskovém oddělení ambasády v Rakousku, kdy působil i služebně výše postavený Jozef Kubů. Dobiaš měl na starost rakouský tisk, Rakouskou lidovou stranu (ÖVP) a parlament.

V roce 1989 se vrátil do centrály rozvědky jako vedoucí starší referent 37. odboru. Pracoval ve 3. oddělení, které se specializovalo na Británii, Itálii, Španělsko a Portugalsko. Podle svých tehdejších slov udržoval kontakt s Vlastimilem Ludvíkem, krycím jménem Pantůček. Ten byl posledním důstojníkem komunistické rozvědky, který se rozhodl „přeběhnout“ a začal pracovat pro Brity. I po návratu do centrály se ale Dobiaš zúčastnil tří tajných operací v Rakousku. V květnu 1989 byl například nasazen v akci Lotka, zaměřené na rakouský státní aparát. Na operaci jel krycím vozem Renault 9 a s diplomatickým pasem. „Výsledek cesty kladný,“ stojí v závěrech jeho velitelů.

V databázích se jinak o Dobiašovi příliš informací nezachovalo. I z mála je ale zřejmé, že své zkušenosti z rozvědky mohl dobře zúročit v privátním sektoru. Podle výpisu z živnostenského rejstříku Dobiaš od roku 1994 podniká, například v realitách, ekonomickém poradenství a výuce jazyků. Má bydliště v Praze 4 – Krči.

Andrej Babiš tvrdí, že s Dobiašem nespolupracuje. „Dobiaš není můj lobbista ani externí konzultant. Nemám k němu žádný vztah. Pokud vím, pracoval v minulosti jako poradce jedné banky, kde jsem ho potkal. Neviděl jsem ho léta,“ řekl.

Podle zdroje týdeníku Euro byl ale pro majitele Agrofertu důležitý při lobbingu na Slovensku.

„Organizoval schůzky, například setkání Babiše a Mikuláše Dzurindy. Přestože nebyl oficiálním zaměstnancem, získal služební vůz. Měl velmi dobré vztahy s generálním ředitelem Erste Group Andreasem Treichlem. Zařizoval i jeho setkání s Václavem Klausem,“ sdělil týdeníku Euro člověk důvěrně seznámený s děním uvnitř Agrofertu, který si nepřál být jmenován. Velmi vřelé vztahy prý Dobiaš udržoval i s lobbistou Miroslavem Šloufem, kterému ve společnosti říká familiárně Míra.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít