light pozvánky/společnost

05. ledna 2015, 00:00 -
05. ledna 2015, 00:00

6. A 28. LEDNA Caligula Divadelní Agentura Globus uvádí hru Caligula francouzského dramatika Alberta Camuse.

V příběhu o Caligulovi sledujeme jeho pohnutý osud i myšlenkové pochody. Kontroverzního římského císaře ztvární Gustav Bubník, dále hrají Zuzana Slavíková, David Suchařípa, Michal Jagelka, Milan Slepička a Patrik Šimůnek. Představení v Divadle Bez Hranic v Křesomyslově ulici v Praze 4 začíná vždy v 19.30 hodin.

OD 7. DO 15. LEDNA

Festival íránských filmů

Pražská kina Světozor, Oko a Royal a poprvé také kino Scala v Brně se stanou dějištěm čtvrtého ročníku Festivalu íránských filmů.

V Praze se bude promítat od 7. do 11. ledna, brněnské projekce následují od 13. do 15. ledna. Letošní ročník se zaměří na rebelující íránské tvůrce. Přehlídka nabídne soutěžní sekce celovečerních, dokumentárních a krátkých filmů a sekci mimo soutěž. O prestižní cenu poroty se utká sedm celovečerních hraných filmů. Tradiční součástí festivalu je doprovodný program, který má ve čtvrtek 8. ledna na programu koncert íránského hudebníka Shahaba Tolouiea a jeho kapely a následné filmové překvapení v kině Royal.

10. LEDNA

Klavírní recitál Biondi & Brunialti

V cyklu klavírních recitálů FOK vystoupí dvě půvabné italské klavíristky, které se rozhodly již v prvním roce studia na konzervatoři v italském Janově založit klavírní duo. Zajímavostí programu je skladba jejich krajana a současníka Giovanniho Sollimy, napsaná před 15 lety. Ve Dvořákově síni pražského Rudolf na dále zazní sonáta Francise Poulence, Rapsodie v modrém George Gershwina a klavírní skladby Clauda Debussyho.

10. A 11. LEDNA

Český pohár ve snowboardingu

Ve druhém závodě série Českého poháru v alpine snowboardingu pořádaném snowboardovou asociací se v Dolní Moravě pojede paralelní a obří slalom v kategoriích od nejmladších dětí až po nejzkušenější veterány.

Závod je otevřen pro všechny zájemce, kteří mají rádi vzrušení ze závodění a zároveň pohodovou atmosféru na horách. Nedílnou součástí je i večerní afterparty v Aprés Ski U Slona. DO 15. BŘEZNA

Hrady a zámky objevované a opěvované

Velkolepá výstava v Jízdárně Pražského hradu je řešena jako putování tisíciletou historií českých zemí reprezentovanou předměty spojenými s hrady a zámky na našem území.

Docenění pokladů, které jejich zdi uchovávají, napomůže i hudba a poezie umělců minulých staletí, opěvujících slávu a hodnoty české minulosti. Výstava nabízí možnost zhlédnout na jednom místě na šest set exponátů z celé republiky. Perlou vstupní části expozice je Budyšínský rukopis Kosmovy kroniky ze 13. století, v němž je poprvé zmíněn praotec Čech. Středověk ilustrují obrazy Mistra Theodorika či relikviář sv. Maura z Bečova. Barokní a klasicistní životní styl dokládají umělecká díla ze zámků Kratochvíle, Bučovice, Český Krumlov nebo Lednice. Romantiku 19. století ilustruje deník a skicáře Karla Hynka Máchy. Moderní život reprezentuje automobil Benz Victoria knížete Karla V. Schwarzenberga či závěť prezidenta Masaryka.

DO BŘEZNA

Muzeum moderního skla

Nově vznikající Muzeum moderního skla Ziba, které bude sídlit v budově bývalé Živnostenské banky v Praze Na Příkopě, odhalilo veřejnosti první instalace. Podle návrhu zahraničních autorů Fabia Novembra a Adriana Peache je vytvořili přední domácí výrobci. Ve výkladních skříních muzea nyní až do března 2015 září Velký třesk a soustava pohyblivých zrcadel Náhodný paprsek. Obě rozměrné instalace veřejnosti napovídají, čím budou expozice Ziba lákat návštěvníky po otevření muzea v roce 2016.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít