light pozvánky/společnost

08. prosince 2014, 00:00 -
08. prosince 2014, 00:00

DO 11. LEDNA 2015 UPM rekonstruuje a zavírá Na dlouhou dobu poslední možnost zhlédnout expozice mají návštěvníci Uměleckoprůmyslového musea (UPM) v Praze. Budovu čeká generální rekonstrukce, která by měla být ukončena v druhé polovině roku 2016. Stálá expozice UPM bude otevřena do 4. ledna 2015. Aktuální výstava Vně a uvnitř bude přístupná do 11. ledna 2015. Představuje na 80 módních oděvů od 50. do 70. let 20. století. Současnost je zastoupena modely oděvní návrhářky Moniky Drápalové, za něž autorka získala v loňském roce cenu Czech Grand Design. UPM během rekonstrukce hlavní budovy zpřístupní expozice ve svých objektech po celé České republice. Secese – Vitální umění 1900 je k vidění v Obecním domě v Praze 1, pravidelné fotografické výstavy najdete v Galerii Josefa Sudka, výstava Angličáci Match box a studijní depozitář nábytku 19. a 20. století je na Zámku Kamenice nad Lipou, expozice historického evropského skla ze sbírek UPM na zámku ve Světlé nad Sázavou a ukázky evropské kameniny na Zámku Vranov nad Dyjí.

OD 4. PROSINCE Funny Girl v Ostravě Poprvé v historii se v repertoáru Národního divadla moravskoslezského objeví americký muzikál Funny Girl, a to v hvězdném obsazení. V hlavní roli alternují Monika Absolonová a Martina Šnytová. Muzikál je inspirován životním příběhem jedné z největších amerických hvězd první poloviny 20. století Fanny Briceové. Svým výjimečným komediálním talentem bavila diváky po několik desetiletí, i když v soukromí prožívala často strastiplné chvíle. Z nepříliš půvabné dívky, jejímuž talentu zpočátku téměř nikdo nevěřil, se během několika let stala hvězda šoubyznysu. Diváci se dále mohou těšit na Lukáše Vlčka nebo Lumíra Olšovského (Nick Arnstein). Kromě nich v muzikálu účinkují Ondřej Bábor nebo Roman Harok, Zdenka Babrajová nebo Zdenka Mervová, Marcel Školout, Pavel Liška nebo Libor Olma a Peter Svetlík.

13. PROSINCE Zahájení sezony v Harrachově Slavnostní zahájení lyžařské sezony Skiopening v Harrachově se bude konat v sobotu v prostoru dolní stanice lanové dráhy Delta. Na návštěvníky čeká doprovodný program s koncertem skupiny Crossband, módní přehlídka, zábava na sněhu pro děti, testování lyží a občerstvení.

OD 16. PROSINCE DO 6. LEDNA České doteky hudby Mezinárodní hudební festival České doteky hudby letos vstupuje do 16. ročníku a již tradičně rozezní v čase vánočním a novoročním významná kulturní a duchovní místa v centru Prahy. Na své si díky bohatému programu přijdou jak znalci oboru a milovníci vážné hudby, tak i sváteční návštěvníci koncertů, kteří si chtějí zpříjemnit Vánoce procházkou po staré Praze spojenou se stylovým koncertem vánočních melodií a koled. Největšími hvězdami a hosty festivalu budou Sergej Baranov (na snímku) a legendární Borodinovo kvarteto, které vystoupí v Praze vůbec poprvé. Unikátní bude uvedení jednoho z nejobtížnějších klavírních koncertů světové hudby, a sice Dvořákova Klavírního koncertu, v podání Vasilije Primakova. Letošní diváckou specialitou bude komponovaný pořad Šumná města. Koncerty se odehrají v pražských kulturních památkách, v Obecním domě, Rudolfinu, Novoměstské radnici či na Pražském hradě.

DO 6. LEDNA Živý betlém Terapeutické centrum Modré dveře otevřelo v Kostelci nad Černými lesy největší živý betlém ve Středočeském kraji. Součástí expozice jsou i živá zvířata, která zde mohou děti obdivovat až do svátku Tří králů. Malí i velcí si na místě mohou prohlédnout také výstavu betlémů, která zahrnuje 44 krásných historických kousků. Modré dveře pomáhají osobám s duševním onemocněním, lidem v aktuální krizi s psychickými obtížemi nebo mentálně postiženým.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít