Lidé si uvědomí, že to, co přijde po nás, bude ještě horší

26. srpna 2013, 00:00 - Petr Weikert
26. srpna 2013, 00:00

Jaroslav Kubera, senátor za ODS Občanští demokraté promarnili poslední šanci prosazovat své zákony. Poté, co skončila „jejich“ vládní koalice, druhou po předčasných volbách nesestaví. Takovou roli jim přisuzují předvolební průzkumy. Levice začala vládnout už nyní, a to zejména díky Senátu, který může dočasně jako jediná instance schvalovat zákony. „Touha vládnout pomocí zákonných opatření je veliká,“ konstatuje v rozhovoru pro týdeník Euro senátor ODS Jaroslav Kubera, který sedí v horní komoře od roku 2000 za teplický volební obvod. ODS by podle něj mohla získat ve volbách kolem deseti procent. Kubera věří, že nástup levice voliče vystraší.

* Vy jste netipoval, že se sněmovna rozpustí. Překvapilo vás to?

Zřejmě zafungoval předpoklad, že poslanci chtěli být za hrdiny, co se rozpustí a vypustí.

* Senát má velmi silnou pozici. Rodí se první zákonná opatření, což je v Česku novinka. Měl by je Senát přijímat, pokud je navrhuje vláda v demisi?

Je dokonce jedinečná příležitost, jak zavést jednokomorový parlament a sněmovnu vůbec nezřizovat. Potíž je s ústavou, protože Senát ji sám měnit nemůže. Ale to říkám spíše v nadsázce. Pokud jde o využívání pravomocí Senátu, tak my jako klub ODS apelujeme na to, aby Senát nepřijímal vůbec žádná zákonná opatření, pokud nedojde k něčemu extrémnímu, jako je teroristický útok na České dráhy. Senát by se měl chovat střídmě a nevyužívat toho, že má momentálně větší moc než při standardním projednávání zákonů.

* Jak tipujete, že se jako senátoři zachováte k doprovodné legislativě k občanskému zákoníku?

Sociální demokraté zjevně připravují atak. Ty zákony nepřijmou a pak přijmou zákonná opatření. Není to ale způsobeno občanským zákoníkem samotným. Je to tím, že jsme po rozpuštění sněmovny už v ostré volební kampani, takže teď budou levicí využity všechny zbraně proti pravici, aby dosáhla co nejlepšího volebního výsledku.

* Vy jste se před pár dny na rozdíl od zbytku ODS přikláněl k tomu, aby se sněmovna rozpustila. Neztrácí strana svou poslední mocenskou pozici?

Argument vedení ODS, že musí být dokončen legislativní proces u zákonů poslaných do Senátu, jsem nepovažoval za zásadní. Ve chvíli, kdy se objevila touha levice vládnout v Senátu pomocí zákonných opatření a vlády, která nemá důvěru, jsem názor změnil. Je jasné, že si nikdo nemůže myslet, že jsou pro ODS předčasné volby teď výhodné. Strana se potřebuje konsolidovat, ale na to není čas.

* Jak bude podle vás vypadat situace po volbách?

Ideje sociálních demokratů, že vše bude prima, skončí ve chvíli, kdy budou muset zřizovat dalších pět ministerstev, třeba ministerstvo pro rodinu a sport. Kandidáti se hlásí, třeba paní Marksová-Tominová. V ČSSD nastane boj na život a na smrt o to, kdo bude ministrem. Ve sněmovně může nastat to, že tam bude spousta takzvaných volných radikálů, a vláda se bude rodit jen velmi těžko.

* Máte na mysli malé strany, které dosahují pětiprocentní hranice volitelnosti?

Je tam jeden pro budoucnost důležitý okamžik, a sice jestli strany s neomezeným rozpočtem mohou de facto voliče nakupovat. Existují zkušenosti s Věcmi veřejnými, do budoucna si to nikdo neodváží tipovat.

* Co by se mělo stát v ODS, aby se odrazila ode dna?

Musí postavit kandidátky tak, aby byly nezpochybnitelné. I když to bude těžké. Plive se velmi lehce a hadrem to utřít nejde. Čekají nás kauzy typu: kdo se s kým sešel a kdo si s kým tyká. Veřejnost na to velmi ráda slyší, protože nemá čas ani náladu si ty informace ověřovat. To se týká všech stran.

* Jaký tipujete volební výsledek?

Bude podle mého lepší než nějakých těch šest procent, které nám přisuzují katastrofické scénáře. Ve chvíli, kdy bude před volbami, si lidé uvědomí, že to, co přijde místo nás, může být násobně horší. Lidi budou sice nadávat, ale ODS to nakonec mohou hodit. Excelentní výsledek to ovšem nebude.

* Kdo by měl být volebním lídrem ODS? Strana se stále nerozhodla…

Tohle je virtuální problém. O lídrovi máme jasno. Jde jen o to, kdy máme jeho jméno říci. Já říkám, že je lepší být až ten poslední. Získáme tak šanci nasadit vhodné kandidáty proti konkurenci v regionech.

* Vy se jako regionální politik zapojíte do kampaně a podpoříte Miroslavu Němcovou, protože předpokládám, že ona bude tím lídrem?

Co budu moci, to udělám.

O autorovi| Petr Weikert, weikert@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít