Lia končí, přepínám

18. ledna 2016, 00:00 - JAN HRBÁČEK
18. ledna 2016, 00:00

Babišova politická pobočnice Radmila Kleslová vyklidila pozice i na „domácí“ radnici na Praze 10

Závěr minulého roku přinesl Radmile Kleslové po letech hojnosti neuvěřitelně rychlý politický sešup. Musela se vzdát statisícových poradenských smluv v pražských firmách a v ČEZ. Následoval odchod z postu předsedkyně pražského ANO, na kterém ji vystřídal ministr obrany Martin Stropnický. A krátce po Novém roce položila i post starostky Prahy 10 a vypověděla koalici.

„Zastupitelský klub hnutí ANO se jednohlasně usnesl odejít z vedení radnice. Důvodem je opakované porušování koaliční smlouvy klubem Strany zelených,“ odůvodnila demisi Kleslová. Spolu s ní z rady odcházejí i místostarosta Petr David, radní Pavel Plesník a Jaroslav Štěpánek. Koalici v Praze 10 tvořilo ANO, ČSSD, Strana zelených, Nezávislí pro Prahu 10 – Hnutí pro lepší desítku. Ve čtyřicetičlenném zastupitelstvu měla koalice osmnáct hlasů, dalších pět dodávaly podle potřeby ODS a KSČM.

Už loni v květnu radniční spolek opustila kvůli bránění ve výkonu funkce členky dozorčí rady společnosti Praha 10 – Majetková zelená zastupitelka Jana Komrsková. V zákulisí radnice se šušká, že Kleslová měla komunikační problém nejen se zelenými, ale i se sociálními demokraty a letitým lobbistou z Prahy 10 Tomášem Hrdličkou, architektem Nezávislých pro Prahu 10 – Hnutí pro lepší desítku.

Svalování viny na zelené předsedkyni klubu této partaje Ivanu Cabrnochovou nepřekvapilo.

„Po dění několika posledních měsíců, kdy byla paní Kleslová donucena skončit na postu místopředsedkyně ANO i v čele pražské buňky, rozvázat výhodnou smlouvu s ČEZ a rezignovat i na další placené funkce, je její současný krok jen dalším rozhodnutím krajského předsednictva hnutí ANO,“ míní Cabrnochová.

To si je podle ní vědomo nepříliš lichotivého obrazu Kleslové, a proto s ohledem na nadcházející krajské a senátní volby „byla odejita“ i z funkce starostky. „Důrazně odmítám, že by z naší strany došlo k jakémukoli porušování koaliční spolupráce,“ tvrdí Cabrnochová. Renata Chmelová, předsedkyně opozičního klubu Vlasta tvrdí, že problematický stav v koalici přetrvává už půl roku „Vůbec nevíme, co se v ní děje, smlouva je tajná. Teprve za čas se ukáže, jestli je odstoupení jen kosmetická úprava, koalice se zase složí a pojede se dál, nebo se to celé rozloží,“ uvedla Chmelová. Podle ní jsou argumenty Kleslové o nespolupracující koalici pouze zástupným problémem. Koalice z Prahy 10, vedená ANO, je už několikátá v řadě, která volební období v původním stavu nedokončí.

MÍSTO ZÁMOŘÍ POLITIKA

Kariéře Radmily Kleslové předcházelo úzké zaslíbení se komunistickému režimu. Pro pochopení ucelené politické genealogie Kleslové je proto dobré tuto éru znát. Právnička Centrotexu a Zeleniny Radmila Bartheldyová vstoupila v roce 1988 do služeb komunistické rozvědky. Byla zařazena do oddělení, které mělo na starost přípravu kandidátů nelegální rozvědky a jejich řízení v zámoří. Šéf operativního odboru rozvědky Jozef Sabo v jednom z materiálů napsal, že má být „dokončeno vysazení kandidáta rozvědky s krycím jménem Evelyn a že se mají plnit úkoly v dokumentaci Lia (krycí jméno Kleslové) dle stanovených termínů“. Špioni proto museli vyhledat vhodný typ ženy pro vyhotovení krycích dokladů (totožnost, pod kterou by v zámoří vystupovala) a vypracovat závěrečnou zprávu k jejím bezpečnostním zajištěním.

Ta měla být hotova k poslednímu březnu roku 1990. Pak by rozvědka Liu vyslala na přísně tajnou misi do zahraničí.

Vytváření falešné identity mělo jasně daná pravidla a nebylo snadné. Státní bezpečnost proto našla Bartheldyové falešnou rodinu v Kladně. Její fiktivní matkou měla být spolupracovnice StB s krycím jménem Máša, která tajné komunistické policii půjčovala pro účely konspirativních schůzek byt. Měla mít i otce a sestru. „Máša plní úkoly přesně, nemá zbytečných otázek, což se potvrdilo i během jejího vytěžení,“ popsal dojmy z pohovoru s fiktivní matkou důstojník špionáže s krycím jménem Ježdík. Toto jméno měla přiděleno jistá Marie Pražmová z Kladna, jejíž svazek tajná komunistická policie zničila 6. července 1989. Zde dostupné archivní materiály o vysazení Lii končí.

PÁN A PANÍ KLESLOVI

Radmila Kleslová informace o svém angažmá u StB relativizuje. Jako začínající právnička se prý pokusila uplatnit v diplomacii a u špionů se ocitla bez vlastního přičinění.

Připravované nasazení pod krytím v „kapitalistické“ cizině odmítá. „Na ten den nikdy nezapomenu. Stejně tak ani na problémy, které jsem měla potom,“ řekla k tomu. Argumentuje také negativním lustračním osvědčením, které prý získala koncem 90. let. Jenže jej nikdy neukázala.

Po revoluci, v roce 1991 Kleslová prošla intenzivním pětiměsíčním kurzem angličtiny v jazykovém institutu federálního ministerstva vnitra a z rozvědky byla převedena na kontrarozvědku. V té (BIS) sloužila i po rozdělení federace. Jaké hodnosti v ní dosáhla a kdy přesně skončila, známo není. Jisté je jen to, že v roce 1998 už byla v civilu. V tajných službách poznala i svého životního partnera. Po revoluci si vzala za manžela o téměř 30 let staršího bývalého příslušníka StB Jiřího Kleslu. Filologa, absolventa Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy, který nastoupil na zvláštní správu federálního ministerstva vnitra už v roce 1955 a byl odborníkem na tvorbu šifer. Klesl prošel intenzivními jazykovými kurzy, hovořil anglicky, německy, rusky a po celou dobu pracoval pro kontrarozvědku.

V době normalizace – po roce 1968 – byl Klesl z StB propuštěn, údajně pro nevyhovující politické postoje. Zjevně ale nepatřil mezi nepřátele režimu, protože získal nejen odchodné, ale i doživotní výsluhu a nastoupil do společnosti Československý Filmexport. Do firmy, kterou používala jako krycí komunistická rozvědka.

Když padl nomenklaturní režim, byl Klesl povolán zpět do služeb státu. V březnu 1990 pak nastoupil do úřadu federálního ministerstva vnitra pro ochranu ústavy a demokracie.

Za tři měsíce poté už se stal ředitelem III. odboru kontrarozvědky. Od prosince roku 1990 byl Klesl nadřízeným Radmily Bartheldyové.

Podobně jako jeho pozdější manželka měl i Klesl po odchodu z tajné služby blízko k sociální demokracii. Do roku 2000 pracoval za kabinetu Miloše Zemana na Úřadu vlády. V témže roce zpracoval pro Zemana a tehdejšího ministra vnitra Václava Grulicha osmnáctistránkovou analýzu českých bezpečnostních složek. Její vyznění bylo pro polistopadové ochránce bezpečnosti a demokracie zdrcující. Do personální války o vedení bezpečnostních složek nakonec zasáhl až prezident Václav Havel.

Radmila Kleslová se po odchodu z kontrarozvědky začala politicky angažovat především v Praze 10, kam to dotáhla s ČSSD až na místostarostku. Aktuálně je její politická kariéra s druhou politickou stranou – ANO – ve druhé půli, tedy na sestupné části Gaussovy křivky. Kleslová proto mluví o návratu k profesi, kterou vystudovala – k advokacii.

Kleslová se u komunistických špionů prý ocitla bez vlastního přičinění. Brzy se ukáže, jestli bylo odstoupení Kleslové jen kosmetickou úpravou a koalice se zase složí a pojede dál.

O autorovi| JAN HRBÁČEK, hrbacek@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Auta
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští…
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Technologie
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
AMD Ryzen 3 1200 a 1300X – Čtyřjádra za skvělé ceny (uživatelská recenze)
Nejprodávanějším smartphonem světa je iPhone 7, nezměnil to ani Galaxy S8
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít