Lex Babiš

16. března 2015, 00:00 - PAVEL PÁRAL
16. března 2015, 00:00

Střety mezi Andrejem Babišem a sociálními demokraty nabírají na síle

Když se po roce vládnutí konají sjezdy dvou klíčových koaličních partají, je celkem pochopitelné, že létají jiskry.

A tak se Babiš na sjezdu ANO ostře opřel do socialistů a ti mu to vracejí. A přestože tento komentář vzniká ještě před zahájením pražského sjezdu ČSSD, je jasné, že i na něm se bude o klíčovém vládním partnerovi mluvit více, než je zdrávo. A přestože letos nás žádné volby nečekají, lze předpokládat, že napětí mezi ANO a sociální demokracií poroste.

Klíčovým bude nepochybně střet o daně, jakkoli to zatím vypadá jen jako dětské pošťuchování.

Je realitou, že socialisté s lidovci, které je v tomto směru možné označovat pro jejich postoje za katolickou levici, své předvolební sliby plní ostošest a na nějakou tu korunu státního dluhu nekoukají. A když se jim dařilo doteď, určitě nebudou s rozdávačnou politikou chtít brzdit zrovna před krajskými volbami, kde hájí svou jasnou dominanci proti nastupujícím babišovcům. Proto bude letošní vyjednávání o státním rozpočtu hodně konfliktní a levice bude mít, bohužel, navrch.

Andrej Babiš totiž na ministerstvu financí sice exceloval v obsazování pozic ve státních firmách lidmi schopnými dobře sloužit Agrofertu, ale ve fiskální oblasti nepředvedl kromě silných řečí vůbec nic. Z výsledků plnění daňových příjmů za dva měsíce sice nelze dělat nějaké dalekosáhlé závěry, ale bezpochyby je možné konstatovat, že ony obrovské daňové úniky, jejichž odstranění nakrmí státní rozpočet minimálně třiceti miliardami korun, buď dál unikají, nebo se nekonají. Pro druhou variantu svědčí i blamáž se zadržovanými vratkami DPH u tzv. podezřelých firem, které berňáky musely vyplatit a nyní jim hrozí sankce za zadržování soukromých peněz. Zde šlo buď o hodně ochotnické představení Babišových nohsledů, jak už připustila i daňová náměstkyně Hornochová, nebo o docela profesionální protislužbu bankám financujícím Agrofert a ne se zrovna velkou chutí rolující už roky jeho úvěry. Postižené firmy musely pro své obchody místo vrácené daně čerpat provozní úvěrování. Samozřejmě patřičně úročené.

A to už dost souvisí s druhým tématem očekávatelných vnitrokoaličních střetů, jímž je Babišův permanentní střet zájmů. Vzhledem k tomu, že to konečně pomalu, ale jistě začíná vnímat jako problém širší část veřejnosti než dosavadní reptalové označovaní za příznivce rittigovských pořádků, tak se tím musejí zabývat i Babišovi koaliční partneři.

V politickém zákulisí se to už snaží využít vlivná skupina v ČSSD, která by ráda zbavila ministra financí jeho kompetencí vůči některým klíčovým státním podnikům. Babiš socialisty zaskočil svou agresivitou, s níž protlačoval své nominanty. Premiér Sobotka byl v silné defenzivě a na poslední chvíli uhájil alespoň své lidi v ČEZ. Pokusy o odvetu a převelení nějakých státních firem na resort průmyslu narazily na zuřivý odpor, ale boj o vliv bude nepochybně pokračovat. Zvláště když se lze schovat za legitimní požadavek odstranění evidentního střetu zájmů.

A své v tom může sehrát i nedávné vystoupení předsedy Ústavního soudu Rychetského s jeho myšlenkou zakotvení zákazu střetu zájmů do ústavy jasnou a konkrétní formulací.

To, co navrhuje, tedy převzetí formulace z československé ústavy z roku 1920 „žádný člen vlády nesmí být členem představenstva nebo dozorčí rady, ani zástupce akciové společnosti a společnosti s ručením omezeným, pokud se tyto společnosti zabývají činností výdělkovou“, by byl pro Babiše asi docela problém, protože jako stoprocentního majitele ho lze jistě vnímat jako „zástupce společnosti“. Byť se podobné ustanovení dá obejít instituty nějaké svěřenské správy. Proto podobný nápad neprojde, aniž by se vláda rozvalila. A to nikdo z koaličních partnerů nechce a v dohledné době ani chtít nebude, protože nejasnost možného výsledku předčasných voleb je pro všechny strany včetně ANO příliš vysoká. Přesné zákonné formulování střetu zájmů, které by ohrožovalo Babišovo postavení ve vládě, tak bude pouze municí pro boje na jiných frontách. Možná i takových, o nichž zatím nic netušíme.

Klíčovým bude nepochybně střet o daně, jakkoli to zatím vypadá jen jako dětské pošťuchování.

O autorovi| PAVEL PÁRAL, paralp@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Intel vydává nové Atomy pro servery. 16 jader, spotřeba do 30 W a 10 Gb/s síťovky k tomu
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít