Lex Babiš

16. března 2015, 00:00 - PAVEL PÁRAL
16. března 2015, 00:00

Střety mezi Andrejem Babišem a sociálními demokraty nabírají na síle

Když se po roce vládnutí konají sjezdy dvou klíčových koaličních partají, je celkem pochopitelné, že létají jiskry.

A tak se Babiš na sjezdu ANO ostře opřel do socialistů a ti mu to vracejí. A přestože tento komentář vzniká ještě před zahájením pražského sjezdu ČSSD, je jasné, že i na něm se bude o klíčovém vládním partnerovi mluvit více, než je zdrávo. A přestože letos nás žádné volby nečekají, lze předpokládat, že napětí mezi ANO a sociální demokracií poroste.

Klíčovým bude nepochybně střet o daně, jakkoli to zatím vypadá jen jako dětské pošťuchování.

Je realitou, že socialisté s lidovci, které je v tomto směru možné označovat pro jejich postoje za katolickou levici, své předvolební sliby plní ostošest a na nějakou tu korunu státního dluhu nekoukají. A když se jim dařilo doteď, určitě nebudou s rozdávačnou politikou chtít brzdit zrovna před krajskými volbami, kde hájí svou jasnou dominanci proti nastupujícím babišovcům. Proto bude letošní vyjednávání o státním rozpočtu hodně konfliktní a levice bude mít, bohužel, navrch.

Andrej Babiš totiž na ministerstvu financí sice exceloval v obsazování pozic ve státních firmách lidmi schopnými dobře sloužit Agrofertu, ale ve fiskální oblasti nepředvedl kromě silných řečí vůbec nic. Z výsledků plnění daňových příjmů za dva měsíce sice nelze dělat nějaké dalekosáhlé závěry, ale bezpochyby je možné konstatovat, že ony obrovské daňové úniky, jejichž odstranění nakrmí státní rozpočet minimálně třiceti miliardami korun, buď dál unikají, nebo se nekonají. Pro druhou variantu svědčí i blamáž se zadržovanými vratkami DPH u tzv. podezřelých firem, které berňáky musely vyplatit a nyní jim hrozí sankce za zadržování soukromých peněz. Zde šlo buď o hodně ochotnické představení Babišových nohsledů, jak už připustila i daňová náměstkyně Hornochová, nebo o docela profesionální protislužbu bankám financujícím Agrofert a ne se zrovna velkou chutí rolující už roky jeho úvěry. Postižené firmy musely pro své obchody místo vrácené daně čerpat provozní úvěrování. Samozřejmě patřičně úročené.

A to už dost souvisí s druhým tématem očekávatelných vnitrokoaličních střetů, jímž je Babišův permanentní střet zájmů. Vzhledem k tomu, že to konečně pomalu, ale jistě začíná vnímat jako problém širší část veřejnosti než dosavadní reptalové označovaní za příznivce rittigovských pořádků, tak se tím musejí zabývat i Babišovi koaliční partneři.

V politickém zákulisí se to už snaží využít vlivná skupina v ČSSD, která by ráda zbavila ministra financí jeho kompetencí vůči některým klíčovým státním podnikům. Babiš socialisty zaskočil svou agresivitou, s níž protlačoval své nominanty. Premiér Sobotka byl v silné defenzivě a na poslední chvíli uhájil alespoň své lidi v ČEZ. Pokusy o odvetu a převelení nějakých státních firem na resort průmyslu narazily na zuřivý odpor, ale boj o vliv bude nepochybně pokračovat. Zvláště když se lze schovat za legitimní požadavek odstranění evidentního střetu zájmů.

A své v tom může sehrát i nedávné vystoupení předsedy Ústavního soudu Rychetského s jeho myšlenkou zakotvení zákazu střetu zájmů do ústavy jasnou a konkrétní formulací.

To, co navrhuje, tedy převzetí formulace z československé ústavy z roku 1920 „žádný člen vlády nesmí být členem představenstva nebo dozorčí rady, ani zástupce akciové společnosti a společnosti s ručením omezeným, pokud se tyto společnosti zabývají činností výdělkovou“, by byl pro Babiše asi docela problém, protože jako stoprocentního majitele ho lze jistě vnímat jako „zástupce společnosti“. Byť se podobné ustanovení dá obejít instituty nějaké svěřenské správy. Proto podobný nápad neprojde, aniž by se vláda rozvalila. A to nikdo z koaličních partnerů nechce a v dohledné době ani chtít nebude, protože nejasnost možného výsledku předčasných voleb je pro všechny strany včetně ANO příliš vysoká. Přesné zákonné formulování střetu zájmů, které by ohrožovalo Babišovo postavení ve vládě, tak bude pouze municí pro boje na jiných frontách. Možná i takových, o nichž zatím nic netušíme.

Klíčovým bude nepochybně střet o daně, jakkoli to zatím vypadá jen jako dětské pošťuchování.

O autorovi| PAVEL PÁRAL, paralp@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít