Letošní rok je pro nás velmi příznivý

14. prosince 2015, 00:00 - Václav Herz
14. prosince 2015, 00:00

Od počátku ledna získala Patria Finance zhruba 1800 nových klientů, převážnou část od Brokerjetu

Tuzemský trh obchodníků s cennými papíry zažívá velké změny. „Někteří hráči se z obchodování s určitými typy instrumentů stahují úplně, někteří omezují rozsah poskytovaných služeb,“ říká Radim Dalík, obchodní ředitel makléřské společnosti Patria Finance. Kromě toho skončila konkurenční firma Brokerjet České spořitelny a její klienty dokázala Patria přilákat.

* V listopadu skončil na českém trhu Brokerjet České spořitelny. Podařilo se společnosti Patria Finance získat díky tomu nové klienty?

Ano. Patria Finance dlouhodobě těží z toho, že její klientská báze roste především organicky, a konec společnosti Brokerjet tento pozitivní trend jenom podpořil.

* Kolik klientů Brokerjetu přešlo do Patrie?

Nechci omezovat letošní přírůstek nových klientů jenom na okolnosti kolem společnosti Brokerjet. Na trhu makléřských služeb nyní paralelně probíhá mnoho změn – někteří hráči se z obchodování s určitými typy instrumentů stahují úplně, někteří omezují rozsah poskytovaných služeb. Patria Finance z toho profituje, protože pro klienty končící společnosti Brokerjet je de facto jedinou alternativou. Letošní rok je pro nás velmi příznivý – od počátku ledna k nám přišlo cca 1800 klientů a majoritní část z nich jsou bývalí klienti Brokerjet. Velikost naší klientské báze se tak zvýšila o téměř devět procent na 21 853 zákazníků.

* Reagovali klienti na nabídku Patrie, že za každý převedený cenný papír (ISIN) získají slevu na poplatky ve výši 450 korun?

Klienti reagovali velmi pozitivně – zejména proto, že byli zaskočeni způsobem, jakým se k nim zachovala společnost Brokerjet, a proto přivítali možnost alespoň částečné kompenzace nákladů, které na ně byly uvaleny. Největšího úspěchu jsme dosáhli v říjnu, kdy jsme klientům navíc nabízeli kredit na poplatky obchodníka ve výši pět tisíc korun.

* Na co se chcete zaměřit v budoucnosti?

Máme v plánu několik aktivit – jednou z nich je optimalizovat cílení investičních tipů na jednotlivé klienty tak, aby dostávali relevantní informace přesně v tom okamžiku, kdy je potřebují. V rámci obchodní aplikace Patria Direct WebTrader budeme podporovat funkcionalitu pravidelných investic, na kterých spolupracujeme nejen se společností ČSOB Asset Management. Nabídka otevřených podílových fondů, které lze obchodovat prostřednictvím Patrie Finance – komfortně a online – dále poroste. V neposlední řadě se zaměříme na další rozvoj portálu Patria.cz, který přináší online ekonomické, finanční a investiční zpravodajství jak retailovým, tak profesionálním investorům.

* Jak se v letošním roce vyvíjel počet vašich klientů? Které faktory tento vývoj ovlivnily?

Jak jsem zmínil dříve, letošek je pro nás z pohledu akvizice klientů extrémně příznivý. Přispěla k tomu pokračující politika nízkých úrokových sazeb, turbulentní prostředí na trzích, změny na trhu obchodníků s cennými papíry a v neposlední řadě zvýšená viditelnost Patrie Finance v hlavních online i tištěných médiích.

* Kolik procent klientů nyní obchoduje na pražské burze a kolik na zahraničních trzích? Co je důvodem tohoto vývoje?

Před několika lety byl poměr denního objemu objednávek 60 : 40 ve prospěch Prahy, nyní se poměr otočil a do zahraničí odchází 70 procent denního objemu objednávek. Důvod je jednoduchý – v Praze je jenom omezený okruh obchodovatelných titulů a jejich počet navíc neroste. Dalšími faktory jsou možnost online přístupu na hlavní světové burzy, dostatek informací v českém jazyce a rostoucí sebevědomí investorů.

* Na kterých trzích nyní tuzemští investoři nejvíce obchodují?

Zájem investorů se rovnoměrně dělí mezi Spojené státy (40 procent) a západní Evropu (38 procent). Burza v Praze a ostatní trhy, kde Patria umožňuje obchodovat, pak tvoří zbývajících přibližně 22 procent.

* Jak se na trhu projevil příchod nových zahraničních hráčů, jako je například Degiro či Lynx, kteří mají nižší ceny než tuzemští makléři?

Situaci na trhu nízkonákladových obchodníků s cennými papíry sledujeme, ale nemyslíme si, že budeme příliš modifikovat naši obchodní strategii. Patria Finance je „full service“ obchodník s cennými papíry, nabízející služby obchodování, správy a úschovy cenných papírů, finančního zpravodajství, investičních analýz a investičního poradenství. Jsme součástí jedné z největších bankovních skupin v zemi, smlouvu s námi lze uzavřít na kterékoli pobočce ČSOB v České republice a na Slovensku, poskytujeme podporu v českém jazyce a našich 17 klientských pracovníků je připraveno okamžitě řešit jakékoli požadavky našich klientů.

O autorovi| Václav Herz • spolupracovník redakce

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít