Letošní rok je pro nás velmi příznivý

14. prosince 2015, 00:00 - Václav Herz
14. prosince 2015, 00:00

Od počátku ledna získala Patria Finance zhruba 1800 nových klientů, převážnou část od Brokerjetu

Tuzemský trh obchodníků s cennými papíry zažívá velké změny. „Někteří hráči se z obchodování s určitými typy instrumentů stahují úplně, někteří omezují rozsah poskytovaných služeb,“ říká Radim Dalík, obchodní ředitel makléřské společnosti Patria Finance. Kromě toho skončila konkurenční firma Brokerjet České spořitelny a její klienty dokázala Patria přilákat.

* V listopadu skončil na českém trhu Brokerjet České spořitelny. Podařilo se společnosti Patria Finance získat díky tomu nové klienty?

Ano. Patria Finance dlouhodobě těží z toho, že její klientská báze roste především organicky, a konec společnosti Brokerjet tento pozitivní trend jenom podpořil.

* Kolik klientů Brokerjetu přešlo do Patrie?

Nechci omezovat letošní přírůstek nových klientů jenom na okolnosti kolem společnosti Brokerjet. Na trhu makléřských služeb nyní paralelně probíhá mnoho změn – někteří hráči se z obchodování s určitými typy instrumentů stahují úplně, někteří omezují rozsah poskytovaných služeb. Patria Finance z toho profituje, protože pro klienty končící společnosti Brokerjet je de facto jedinou alternativou. Letošní rok je pro nás velmi příznivý – od počátku ledna k nám přišlo cca 1800 klientů a majoritní část z nich jsou bývalí klienti Brokerjet. Velikost naší klientské báze se tak zvýšila o téměř devět procent na 21 853 zákazníků.

* Reagovali klienti na nabídku Patrie, že za každý převedený cenný papír (ISIN) získají slevu na poplatky ve výši 450 korun?

Klienti reagovali velmi pozitivně – zejména proto, že byli zaskočeni způsobem, jakým se k nim zachovala společnost Brokerjet, a proto přivítali možnost alespoň částečné kompenzace nákladů, které na ně byly uvaleny. Největšího úspěchu jsme dosáhli v říjnu, kdy jsme klientům navíc nabízeli kredit na poplatky obchodníka ve výši pět tisíc korun.

* Na co se chcete zaměřit v budoucnosti?

Máme v plánu několik aktivit – jednou z nich je optimalizovat cílení investičních tipů na jednotlivé klienty tak, aby dostávali relevantní informace přesně v tom okamžiku, kdy je potřebují. V rámci obchodní aplikace Patria Direct WebTrader budeme podporovat funkcionalitu pravidelných investic, na kterých spolupracujeme nejen se společností ČSOB Asset Management. Nabídka otevřených podílových fondů, které lze obchodovat prostřednictvím Patrie Finance – komfortně a online – dále poroste. V neposlední řadě se zaměříme na další rozvoj portálu Patria.cz, který přináší online ekonomické, finanční a investiční zpravodajství jak retailovým, tak profesionálním investorům.

* Jak se v letošním roce vyvíjel počet vašich klientů? Které faktory tento vývoj ovlivnily?

Jak jsem zmínil dříve, letošek je pro nás z pohledu akvizice klientů extrémně příznivý. Přispěla k tomu pokračující politika nízkých úrokových sazeb, turbulentní prostředí na trzích, změny na trhu obchodníků s cennými papíry a v neposlední řadě zvýšená viditelnost Patrie Finance v hlavních online i tištěných médiích.

* Kolik procent klientů nyní obchoduje na pražské burze a kolik na zahraničních trzích? Co je důvodem tohoto vývoje?

Před několika lety byl poměr denního objemu objednávek 60 : 40 ve prospěch Prahy, nyní se poměr otočil a do zahraničí odchází 70 procent denního objemu objednávek. Důvod je jednoduchý – v Praze je jenom omezený okruh obchodovatelných titulů a jejich počet navíc neroste. Dalšími faktory jsou možnost online přístupu na hlavní světové burzy, dostatek informací v českém jazyce a rostoucí sebevědomí investorů.

* Na kterých trzích nyní tuzemští investoři nejvíce obchodují?

Zájem investorů se rovnoměrně dělí mezi Spojené státy (40 procent) a západní Evropu (38 procent). Burza v Praze a ostatní trhy, kde Patria umožňuje obchodovat, pak tvoří zbývajících přibližně 22 procent.

* Jak se na trhu projevil příchod nových zahraničních hráčů, jako je například Degiro či Lynx, kteří mají nižší ceny než tuzemští makléři?

Situaci na trhu nízkonákladových obchodníků s cennými papíry sledujeme, ale nemyslíme si, že budeme příliš modifikovat naši obchodní strategii. Patria Finance je „full service“ obchodník s cennými papíry, nabízející služby obchodování, správy a úschovy cenných papírů, finančního zpravodajství, investičních analýz a investičního poradenství. Jsme součástí jedné z největších bankovních skupin v zemi, smlouvu s námi lze uzavřít na kterékoli pobočce ČSOB v České republice a na Slovensku, poskytujeme podporu v českém jazyce a našich 17 klientských pracovníků je připraveno okamžitě řešit jakékoli požadavky našich klientů.

O autorovi| Václav Herz • spolupracovník redakce

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít