Legenda s logem DDR

11. srpna 2014, 00:00 - Blahoslav Hruška
11. srpna 2014, 00:00

Na enduro Simson S51 se v 80. letech stály dlouhé fronty. A kdo ho pořádně pulíroval, může za něj i dnes dostat víc než za leckteré ojeté auto

Zatímco u plastů s nálepkou Made in GDR lze dumat nad tím, kde „soudruzi udělali chybu“, o motorkách značky Simson to určitě neplatí. Skútry přezdívané Vlaštovka velkou díru do tehdejšího Československa ještě neudělaly. Na to u nás jezdilo příliš mnoho modelů Tatran a Jawa. V roce 1981 ale přišlo legendární enduro S51 a sen o použitelné motorce do terénu se pro tisíce šťastlivců stal skutečností. Zatímco trabanty a wartburgy šlo koupit na téměř volném trhu, na endura z durynského Suhlu se v Mototechně stály dlouhé fronty. Kdo svého simsona dobře pulíroval, má vystaráno i dnes. Zachovalé enduro pod deset tisíc korun nejde.

Legendu je nutné oprašovat. Však má také suhlské Fahrzeugmuseum ve své expozici koutek věnovaný speciálně roku 1987, kdy tým Simson získal první místo na Mezinárodní šestidenní, a klubový titul k tomu. Vzývání zašlé slávy je namístě. Zatímco původní firma bratrů Simsonových zažila od roku 1856 několik restrukturalizací a postupně vzdala výrobu zbraní, aut i kol, po motorkách už nastalo jen prázdno. Agonie Továrny na vozidla a lovecké zbraně Ernsta Thälmanna, jak se za časů NDR výrobce simsonů jmenoval, trvala až do roku 2003. Konkurence byla příliš silná a samotná „ostalgie“ fabriku neuživila.

Možná je to tak správně. Dnes se v muzeu v Suhlu vzpomíná na Simson, ale i jiné slavné značky jen v dobrém. A často s lesknoucíma se očima. Což se o východoněmeckém plastovém nádobí říct rozhodně nedá.

1 Simson byl jedním z nejlepších motokrosových strojů východního bloku. 2 Supra se vyráběla mezi lety 1924 až 1934. 3 Červený Mars 500, spolehlivá motorka z Norimberku. 4 Mnoho modelů zůstalo jen na rýsovacím prkně. V muzeu ale mají své místo. 5 Padesátky byly exportním šlágrem i v tehdejším Československu. 6 Paul Greifzu závodil na stříbrném monopostu BMW. Legendární pilot je ale rodák ze Suhlu, a tak má koutek i v tamním muzeu. 7 S jako Simson. Nebo Suhl? 8 Čas už fabrice hodiny dávno neměří. Simsony už jsou muzeální kousek. 9 Simson RS 350, silniční speciál s modrou bublinou.

O autorovi| Blahoslav Hruška, hruskab@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale…
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Technologie
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
DVB-T2 ode dneška i v Plzni a Liberci. Síť je již dostupná pro 69 % populace
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Google Talk je mrtvý. Nedožil se ani 12 let
Počítače v klíčence už tu byly. InnSpire vytvořil PC integrované do kabelu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít