Léčba šlichtou

02. června 2014, 00:00 - Pavel Páral
02. června 2014, 00:00

Vztah lékařů a nemocnic k výživě pacientů tak nějak zkameněl v dobách Rakouska-Uherska

Vy hovada, vy se snad chcete zabít žrádlem, pravil doktor Grünstein spolupacientům Josefa Švejka na počátku světové války, poté, co zkonzumovali dobroty od baronky von Botzenheim, která ve svém přesvědčení zděděném po zesnulém generálském manželovi, že čéska voják je toprá voják, přišla obdarovat našeho slavného dobrého vojáka do špitálu, kde mu osobitý vojenský lékař léčil revma hladovkou a klystýrem. A nutno dodat, že po téhle léčbě ona slavná eine tschechische simulantenbande, mašírovala na frontu raz dva.

Medicína od těch dob sice výrazně pokročila a na revma se občas i něco najde, na frontu se nemašíruje, ale vztah českých lékařů a zdravotníků vůbec k výživě pacientů nám tak nějak zkameněl v oné rakousko-uherské podobě.

Kvalita stravy, kterou dostávají ležící pacienti v českých nemocnicích, je už dlouhé roky stejně zoufalá. Možná splňuje normy stanovené výživovými odborníky, ale velmi často se nedá jíst, takže pacienti nedobrovolně hladoví, pokud nemají blízké ochotné a schopné zásobovat je nějakou poživatelnou stravou. Kdo má nějakou zkušenost s delším pobytem v nemocnici, dozvěděl se o nedobrovolném hubnutí více než dost.

A řekněme jasně a srozumitelně, že na vině je celé naše pojetí financování zdravotnictví vycházející z velmi rozšířené teze, že v medicíně patří všechno všem, a pak taky, že všem patří stejně. Po omezených zdrojích je neomezená poptávka a systém je pod vlivem doktorské lobby v České lékařské komoře a odborech. A tahle lobby už dvě desetiletí rozhoduje, kdo bude a nebude ministrem zdravotnictví a co se v systému smí a neobálka smí změnit. Hlavně se nesmí změnit princip, podle něhož na vrcholu pyramidy, na niž se sypou veřejné prostředky, jsou mzdy lékařů.

Potom přijdou na řadu drahé přístroje a léky, s nimiž jde dělat fajn kšefty a které samozřejmě také docela výrazně pomáhají nemocným, takže ty kšefty jsou prakticky nekritizovatelné.

Pak jsou zde platy ostatního zdravotnického personálu. Strava a sekundární péče o nemocného jsou pak položkou, na niž toho už moc nezbude.

Za těch plus minus sedmdesát korun na den se opravdu zdravé a chutné jídlo pořídí jen obtížně. Ale všiml si někdo, jak dlouho tahle dávka platí a jak za to období stouply doktorské platy? Ani z té stokoruny za den pobytu v nemocnici nic neukáplo do hrnce v nemocniční jídelně. Letos se zase nasype dodatečně z našich daní dalších šest miliard korun a příští rok osm a zase nepřibude ani na kmín na rohlík.

Je to podle našich zdravotnických manažerů opravdu tak bagatelní problém, o nějž není třeba se starat? Vždyť zdravé, kvalitní a chutné jídlo je základem pro předcházení nemocem i u zdravého člověka, natož u ležícího pacienta. A to nehovoříme o psychické pohodě, která má zásadní vliv na průběh léčby a kterou plný žaludek do značné míry ovlivňuje. Jestliže je v systému málo peněz na zvýšení stravovací normy, jako že není, proč si nemohou pacienti všude připlatit normálně za lepší stravu v nemocnici? Za toho výše zmíněného Rakouska to bylo umožněno i vězňům v kriminále. Možná by se tak i zkrátila doba léčení a ušetřilo za drahé léky. Že by o to kapitáni systému nestáli? Skoro to tak vypadá.

O autorovi| Pavel Páral • paralp@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost.…
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Transfăgărășan s Mazdou MX-5 je zážitek, na jaký se jen tak nezapomíná
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První majitelé se dočkají v říjnu
Technologie
Microsoft bude vyplácet solidní odměny za nalezené díry nejen ve Windows
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít