Leadership je o pokoře, ne sobeckosti a aroganci

15. února 2016, 00:00 - Markéta Žižková
15. února 2016, 00:00

Češi na sobě čím dál více pracují. Sportují, vzdělávají se a snaží se i bojovat s prokrastinací, tedy chronickým odkládáním úkolů

Osobní rozvoj se podle autora knihy Konec prokrastinace Petra Ludwiga dostává čím dál více i do středu pozornosti vědců. Důležitou roli přitom hrají lidé ve vedení. „Lídr je pro mě člověk s velkou morální integritou, který dokáže vytvářet pracovní prostředí, kde mají lidé dobré vztahy a mohou rozvíjet své silné stránky,“ říká Ludwig.

* Jste známý především svými přednáškami a knihou na téma prokrastinace. Jak velký zájem mezi Čechy o toto téma jste zaznamenal?

S knihou se podařilo něco, co jsme nečekali. Za dva roky musel vydavatel udělat už třináct dotisků a kniha se stala jednou z nejprodávanějších českých knih současnosti. To mě samotného ale tolik netěší. Daleko silnější je číst dopisy od konkrétních čtenářů, kterým kniha pomohla. Snažil jsem se totiž do ní dát hodně praktických nástrojů. Například pro lepší plánování času a priorit, zlepšení vnitřní motivace, učení návyků či zvládání selhání. Myslím, že téma chorobného odkládání je velmi aktuální problém. Žijeme v době, která prokrastinaci čím dál více nahrává. Je rychlejší, složitější, máme dostupných spoustu lákadel, například sociální sítě či chytré telefony, které nás odvádějí od toho podstatného. To se týká nejen vysokoškoláků, kteří mají den před zkouškou nejuklizenější pokoje, ale je to čím dál větší problém i v práci. Naštěstí současné výzkumy ukazují, že se s tím dá něco dělat. Prokrastinaci můžeme výrazně omezit. Studie potvrdily, že lidé, kteří odkládají méně, jsou nejenom spokojenější, ale mají například lepší vztahy, větší úspěch v práci a jedna studie ukázala, že mají méně stresu, lepší zdraví a dožívají se více let.

* Myslíte, že se postupem času mění přístup Čechů k prokrastinaci?

Vnímám trend, že lidé na sobě pracují více než dříve. Chodí běhat, řeší zdravou stravu, vzdělávají se, řeší plánování času. Osobní rozvoj už není téma jen pro nějaké ezoterické seance, ale je to obor, který je zkoumán na těch nejlépe hodnocených univerzitách na světě. Výzkumy například ukázaly, že deset minut meditace denně dokáže výrazně snížit riziko infarktu, že vůle se dá posilovat jako sval nebo že optimismus a pesimismus nejsou vrozené, ale naučitelné. Pokud je někdo nemocný, předpokládám, že by chtěl, aby ho lékař léčil tím nejúčinnějším známým lékem. A stejně tak by člověk měl přistupovat ke svému rozvoji a boji s prokrastinací. Život je krátký na to, aby byl promarněn váháním a odkládáním.

* Nyní se zaměřujete i na téma leadershipu. Co vás k němu přivedlo?

Mnoho let řešíme efektivitu práce ve firmách a za tu dobu jsme zjistili, že naprosto největší vliv na výkonnost zaměstnanců má právě kvalita leadershipu. Myslím tím schopnost motivovat jinak než penězi, ukazovat smysl práce, zapalovat týmového ducha, znát silné stránky svých podřízených, správně delegovat, určovat priority či například dávat účinnou zpětnou vazbu. Pokud porovnám úroveň leadershipu se zahraničím, v Česku je stále na nízké úrovni. Má-li se společnost měnit k lepšímu, myslím, že jsou to právě firmy a jejich lídři, kteří mohou hodně věcí ovlivnit.

* Jak by podle vás mělo vypadat správné a inspirativní vedení?

Leadership je o hodnotách. Je o pokoře, není o sobeckosti a aroganci. Není o zisku na prvním místě, ale o smyslu, užitečnosti a poslání. Není o cukru a biči vnější motivace, ale o inspiraci a vnitřní motivaci. Lídr je pro mě člověk s velkou morální integritou, který dokáže vytvářet pracovní prostředí, kde mají lidé dobré vztahy a mohou rozvíjet své silné stránky. Lídr jednoduše dokáže vytvářet úrodnou půdu, ve které lidé vzkvétají. Velkou část leadershipu také tvoří schopnost vytvářet flow neboli zaujetí činností, vášeň pro věc. Lídr by měl mít rád lidi a obor, ve kterém pracuje. Měl by mít chuť dělat velké a odvážné věci, přebírat zodpovědnost, umět přiznat chybu a měl by dokázat naslouchat.

* Je nějaký lídr, kterého si vy osobně vážíte?

Ve světě je to určitě Elon Musk, fascinuje mě schopností nadchnout a udržet ty nejlepší lidi a dělat s nimi ty nejtěžší věci, elektromobily Tesla, rakety do vesmíru SpaceX a celkově inovace, které promění budoucí svět. Líbí se mi, že v jeho případě to není jen o produktu, ale o odpovědnosti za lidstvo jako takové. V Čechách jsem minulý rok hodně spolupracoval s Leošem Novotným z firmy Leo Express. Leoše si vážím kvůli jeho odvaze měnit něco tak rigidního, jako je vlaková doprava. Nepotkal jsem moc lidí, se kterými bych si tak sedl.

* Pro koho je určena konference Leadership Praha, kterou na jaře pořádáte?

Určena je pro lidi, kteří chtějí zlepšit svoje leadershipové dovednosti – vedoucí pracovníky, podnikatele, ale i zaměstnance firem, kteří chtějí rozumět tomu, jak funguje lidská motivace a jak podporovat ostatní.

O autorovi| Markéta Žižková, zizkova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na prvního ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Malá dávka oprav a možnost pokračovat ve čtení článků na počítači [Windows Insider]
Stáhněte si zdarma legendární plošinovku Oddworld: Abe’s Oddysee
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít