Láska až za arbitráž

24. srpna 2015, 00:00 - Vadim Fojtík
24. srpna 2015, 00:00

Souboj o miliardy a akcie strojírenských Vítkovic neskončil Původní plány byly velkolepé. Vybudovat největší strojírenské uskupení v České republice – Strojírenský holding. Pod jednu střechu se měly postupně začlenit společnosti Vítkovice Holding, ŽDB, Bonatrans a Kovosvit. Autoři plánu, miliardáři David Beran a Karel Komárek mladší, se ale místo uskutečnění plánů rozhádali, aby se později opět usmířili a společně se pustili do boje s ostravským byznysmenem Janem Světlíkem. Šéfem a většinovým majitelem uskupení firem kolem Vítkovic.

PODEPSAT A NESPLNIT

V roce 2005 Beran a Komárek podepsali několik smluv, které měly umožnit vznik výše uvedeného Strojírenského holdingu (SH).

Součástí dohody mělo být i to, že Beran prodá Komárkovi za 2,182 miliardy korun 45procentní podíl ve společnosti Vítkovice Holding, který získal v rámci privatizace firmy.

Další miliony měl Beran dostat za to, že se mu podaří přesvědčit Světlíka, aby vložil svůj 45procentní podíl v Vítkovicích do Strojírenského holdingu. Současně měl Beran, jako údajný držitel opcí na poloviční podíly ve firmách Bonatrans a ŽDB, získat podíl v SH.

Jenže z dohody sešlo. I kvůli tomu, že se Beranovi zdálo 2,182 miliardy korun za jeho podíl ve vítkovickém holdingu málo. Beran ze smlouvy o prodeji akcií vycouval. Komárek junior mu na revanš neuznal opce v Bonatransu a ŽDB. Ke spolupráci nepřesvědčil ani Světlíka, který se navíc začal ohánět akcionářskou smlouvou Vítkovic a tvrdil, že má na Beranův podíl předkupní právo.

Začala poněkud nepřehledná vlna sporů o miliardy korun. Mimo jiné Komárek pohnal Berana před arbitráž v Curychu, kde po něm chtěl odškodné kolem dvou miliard korun. Ve stejném městě, jen v jiné arbitráži, zase požadoval Beran dvoumiliardovou satisfakci po Komárkovi. Další arbitráž kvůli předkupnímu právu vedl Světlík s Beranem. Za zmínku v této souvislosti stojí, že do Vítkovic přivedl Berana právě Světlík.

Rozepře kolem Beranových akcií se podařilo Světlíkovi elegantně vyřešit až v roce 2010, kdy prosadil navýšení kapitálu společnosti Vítkovice Holding z 63 na 252 milionů korun. Zvýšení základního jmění povolil ostravský soud a díky tomu se původně 45procentní podíl Berana ve firmě smrskl na 11,25 procenta. V době navyšování kapitálu byl totiž 45procentní balík akcií firmy (původně vlastněný Beranem) v soudní úschovně, takže jej žádná ze stran nemohla použít k navyšování kapitálu.

Mezitím uzavřeli do té doby neústupní rivalové Beran a Komárek smír. „Dohodli se, že spojí síly proti Světlíkovi. I tak již delší dobu kolovaly na trhu informace, že jsou jejich arbitrážní spory jen zastírací manévr,“ konstatoval jeden z advokátů, který se případem akcií vítkovického holdingu zabývá již několik let.

VŠICHNI NA JEDNOHO

Jeho slova potvrzuje i následující vývoj. Většina arbitráží a pří je již uzavřena, řečeno sportovní terminologií, Světlík porazil soupeře s výrazným náskokem. V posledních letech se ale spory přesunuly do trochu jiné roviny.

Tak například. Počátkem loňského roku vstoupila na scénu společnost King Dawn, respektive její likvidátor Pavel Farský. Ten oznámil, že ve firmě, kterou likviduje, jsou i akcie společnosti VTK Group, které představují 50procentní podíl v ostravském podniku. Polovina akcií VTK Group, jejichž prostřednictvím ovládá Světlík třeba společnost Vítkovice Holding, má hodnotu pět miliard korun.

Světlík reagoval okamžitě: „Skupinu od počátku ovládám já a pánové Šiler a Juřík.“ Ostravský byznysmen označil spor o akcie VTK za pokus o brutální podvod.

Jako součást války proti Světlíkovi rozjel Komárek i několik arbitráží, ve kterých se domáhal vysokého odškodnění. Advokáti tehdy Světlíkovi doporučili, že bude výhodnější, když akcie VTK Group bude místo fyzických osob vlastnit právnická osoba. A tehdy Světlík a spol. převedli akcie na společnost King Dawn. Později je ovšem opět převzali.

Ale zpět k dění kolem King Dawnu. Světlíkovi lidé tvrdí, že za zmíněným sporem je Komárek a další ostravský podnikatel Daneš Zátorský. Komárek prostřednictvím svého mluvčího něco takového popřel. Některé indicie ale nasvědčují pravému opaku. Mimo jiné to, že za firmou King Dawn v době, kdy spor začal, stála společnost Zervania Limited, jejímž jménem jedná advokát Martin Doleček.

Stejný advokát, který zastupuje Komárkovu KKCG v soudních přích se Světlíkem.

Za případ ze stejné kategorie, tedy pokus o krádež, označil Světlík i poslední kauzu, kdy arbitři rozhodli, že musí Beranovi vyplatit 1,66 miliardy korun (více viz rozhovor na straně 22). I v tomhle případě již začala padat trestní oznámení a lze očekávat další soudní tahanice.

O autorovi| Vadim Fojtík fojtik@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Revoluce? Už dnes si můžete objednat auto na solární pohon.…
Range Rover Velar nadchne už svým vzhledem. Ale tím to nekončí [první dojmy a velká galerie]
Španělský sourozenec Škody Kodiaq se bude jmenovat Donosti, Aran nebo Teide
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se mohlo zdát
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Technologie
Na podzim skončí podpora Windows 10 v1511. Toto vydání už skoro nikdo nepoužívá
Konkurence nebo ne, Intel měl v druhém čtvrtletí rekordní tržby. Zvedl i cíle pro celý rok
Microsoft ruší servisní kanály Current Branch a Current Branch for Business [Windows 10]
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilní zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít