Láska až za arbitráž

24. srpna 2015, 00:00 - Vadim Fojtík
24. srpna 2015, 00:00

Souboj o miliardy a akcie strojírenských Vítkovic neskončil Původní plány byly velkolepé. Vybudovat největší strojírenské uskupení v České republice – Strojírenský holding. Pod jednu střechu se měly postupně začlenit společnosti Vítkovice Holding, ŽDB, Bonatrans a Kovosvit. Autoři plánu, miliardáři David Beran a Karel Komárek mladší, se ale místo uskutečnění plánů rozhádali, aby se později opět usmířili a společně se pustili do boje s ostravským byznysmenem Janem Světlíkem. Šéfem a většinovým majitelem uskupení firem kolem Vítkovic.

PODEPSAT A NESPLNIT

V roce 2005 Beran a Komárek podepsali několik smluv, které měly umožnit vznik výše uvedeného Strojírenského holdingu (SH).

Součástí dohody mělo být i to, že Beran prodá Komárkovi za 2,182 miliardy korun 45procentní podíl ve společnosti Vítkovice Holding, který získal v rámci privatizace firmy.

Další miliony měl Beran dostat za to, že se mu podaří přesvědčit Světlíka, aby vložil svůj 45procentní podíl v Vítkovicích do Strojírenského holdingu. Současně měl Beran, jako údajný držitel opcí na poloviční podíly ve firmách Bonatrans a ŽDB, získat podíl v SH.

Jenže z dohody sešlo. I kvůli tomu, že se Beranovi zdálo 2,182 miliardy korun za jeho podíl ve vítkovickém holdingu málo. Beran ze smlouvy o prodeji akcií vycouval. Komárek junior mu na revanš neuznal opce v Bonatransu a ŽDB. Ke spolupráci nepřesvědčil ani Světlíka, který se navíc začal ohánět akcionářskou smlouvou Vítkovic a tvrdil, že má na Beranův podíl předkupní právo.

Začala poněkud nepřehledná vlna sporů o miliardy korun. Mimo jiné Komárek pohnal Berana před arbitráž v Curychu, kde po něm chtěl odškodné kolem dvou miliard korun. Ve stejném městě, jen v jiné arbitráži, zase požadoval Beran dvoumiliardovou satisfakci po Komárkovi. Další arbitráž kvůli předkupnímu právu vedl Světlík s Beranem. Za zmínku v této souvislosti stojí, že do Vítkovic přivedl Berana právě Světlík.

Rozepře kolem Beranových akcií se podařilo Světlíkovi elegantně vyřešit až v roce 2010, kdy prosadil navýšení kapitálu společnosti Vítkovice Holding z 63 na 252 milionů korun. Zvýšení základního jmění povolil ostravský soud a díky tomu se původně 45procentní podíl Berana ve firmě smrskl na 11,25 procenta. V době navyšování kapitálu byl totiž 45procentní balík akcií firmy (původně vlastněný Beranem) v soudní úschovně, takže jej žádná ze stran nemohla použít k navyšování kapitálu.

Mezitím uzavřeli do té doby neústupní rivalové Beran a Komárek smír. „Dohodli se, že spojí síly proti Světlíkovi. I tak již delší dobu kolovaly na trhu informace, že jsou jejich arbitrážní spory jen zastírací manévr,“ konstatoval jeden z advokátů, který se případem akcií vítkovického holdingu zabývá již několik let.

VŠICHNI NA JEDNOHO

Jeho slova potvrzuje i následující vývoj. Většina arbitráží a pří je již uzavřena, řečeno sportovní terminologií, Světlík porazil soupeře s výrazným náskokem. V posledních letech se ale spory přesunuly do trochu jiné roviny.

Tak například. Počátkem loňského roku vstoupila na scénu společnost King Dawn, respektive její likvidátor Pavel Farský. Ten oznámil, že ve firmě, kterou likviduje, jsou i akcie společnosti VTK Group, které představují 50procentní podíl v ostravském podniku. Polovina akcií VTK Group, jejichž prostřednictvím ovládá Světlík třeba společnost Vítkovice Holding, má hodnotu pět miliard korun.

Světlík reagoval okamžitě: „Skupinu od počátku ovládám já a pánové Šiler a Juřík.“ Ostravský byznysmen označil spor o akcie VTK za pokus o brutální podvod.

Jako součást války proti Světlíkovi rozjel Komárek i několik arbitráží, ve kterých se domáhal vysokého odškodnění. Advokáti tehdy Světlíkovi doporučili, že bude výhodnější, když akcie VTK Group bude místo fyzických osob vlastnit právnická osoba. A tehdy Světlík a spol. převedli akcie na společnost King Dawn. Později je ovšem opět převzali.

Ale zpět k dění kolem King Dawnu. Světlíkovi lidé tvrdí, že za zmíněným sporem je Komárek a další ostravský podnikatel Daneš Zátorský. Komárek prostřednictvím svého mluvčího něco takového popřel. Některé indicie ale nasvědčují pravému opaku. Mimo jiné to, že za firmou King Dawn v době, kdy spor začal, stála společnost Zervania Limited, jejímž jménem jedná advokát Martin Doleček.

Stejný advokát, který zastupuje Komárkovu KKCG v soudních přích se Světlíkem.

Za případ ze stejné kategorie, tedy pokus o krádež, označil Světlík i poslední kauzu, kdy arbitři rozhodli, že musí Beranovi vyplatit 1,66 miliardy korun (více viz rozhovor na straně 22). I v tomhle případě již začala padat trestní oznámení a lze očekávat další soudní tahanice.

O autorovi| Vadim Fojtík fojtik@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít