Laboratoř logistiky

18. května 2015, 00:00 - Vladimír Strakoš
18. května 2015, 00:00

Vysoká škola logistiky v Přerově založila laboratoř logistiky Někteří pedagogové Vysoké školy logistiky jsou zapojeni do činnosti laboratoře RFID na Vysoké škole báňské Technické univerzitě Ostrava a to byla inspirace pro založení laboratoře logistiky. Činnost nově založené laboratoře je zaměřena na výzkumné a vývojové práce logistických systémů, na servisní práce pro uživatele a také na výuku studentů v oblasti logistiky.

Činnost laboratoře je směrována na využití tvůrčího potenciálu nejen pedagogů, ale hlavně studentů. Předpokládá se, že všechny úkoly, které si vedení laboratoře vytyčilo, budou řešeny pracovními týmy studentů, kteří budou vybíráni konkurzem, a to již ve druhém ročníku. Je to proto, aby se mohli na řešení určitého úkolu podílet celá čtyři léta studia. Další důvod je ten, aby svou píli, která je mimo běžné povinnosti studenta, využili při zpracovávání své bakalářské a diplomové práce. Vynikající studenti pak budou směrováni do řešení logistických problémů formou disertačních prací.

Všechny práce v laboratoři jsou směrovány za jedním a jediným cílem, a to je přispět k vývoji dodavatelských řetězců budoucnosti s využitím všech možností moderních metod automatické identifikace (Auto-ID). Tato laboratoř nebude konkurovat sedmi významným laboratořím na světě (USA, Švýcarsko, Korea, Čína a Austrálie), ale zařadí se svým významem mezi menší laboratoře, avšak s velkým úsilím o výchovu mladé generace v uvedeném směru. Laboratoř logistiky je směrována do několika hlavních a nám specifických směrů, a to jak ve vývoji nových metod řízení dopravy, tak do výchovy doktorandů v oboru Dopravní logistika a do výchovy studentů v tomto oboru.

Laboratoř logistiky je součástí soukromé Vysoké školy logistiky, která je jako jediná v Evropě zaměřena na procesy a jejíž základní činností jsou procesy logistické. Vysoká škola vychovává studenty ve všech třech stupních vysokoškolského vzdělávání. To je hlavní důvod, proč ve své pedagogické činnosti potřebujeme laboratoř logistiky, ve které můžeme studenty zapojit do prací pro průmysl a pro firmy, ve kterých se trvale řeší problematika přepravy. V rámci bakalářských i diplomových prací studenti přicházejí s řešením problémů souvisejících s přepravou ve výrobních procesech a to je právě příležitost využít prostředků modelování a znalostí zkušených pedagogů a nabízet firmám možnost modelování a simulací jejich výrobních a skladovacích procesů. Toto je služba, kterou bude laboratoř logistiky podnikatelům a firmám poskytovat. Takovými službami průmyslové sféře se zvýší podíl vysoké školy na rozvoji regionu, a to v oblasti, kterou se zatím nikdo nezabýval.

O autorovi| Vladimír Strakoš * profesor Vysoké školy logistiky a emeritní rektor

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít