Kyselina pro celý svět

09. března 2015, 00:00 - Petr Horký
09. března 2015, 00:00

Před čtvrtstoletím založil Vladimír Velebný společnost Contipro, jejímž hlavním byznysem je výroba kyseliny hyaluronové, kterou máme pořád na očích, i když ji nevidíme

Na sklonku normalizace pracoval vystudovaný biochemik jako badatel na lékařské fakultě. Ve volném čase pro kamarády kulturisty míchal výživné nápoje, které se v Československu nedaly koupit. Snil však o něčem jiném. „Vadilo mi, že když se v lékařském výzkumu na něco přišlo, tak se to uložilo do šuplíku. Chtěl jsem, aby výsledky výzkumu pomáhaly lidem. Hned po revoluci jsem proto založil výrobní družstvo Contipro. To se psal březen 1990, tenkrát ještě ani nebyl zákon o obchodních společnostech,“ popisuje Velebný začátky svého podnikání.

Vůbec prvním výrobkem nově založené firmy byla výživa pro kulturisty, kterou už Velebný uměl – bílkovinový nápoj Biosport. „Byly to jednoduché recepty. Míchali jsme to na vyřazeném robotu ze školní jídelny. Tehdy tu taková výživa nebyla k dostání, a tak se to prodávalo dobře, nebyla na tom ale moc velká marže,“ vzpomíná Velebný. Firma Contipro se poté pustila do výroby kosmetiky, která sice vyžadovala o něco vyšší vklady, zato se na ní dalo více vydělat. Začala produkovat krémy, balzámy nebo šampony, z nichž některé Velebný vyvinul ještě během působení na fakultě.

Jeho cílem však po celou tu dobu bylo vydělat dost peněz, aby se mohl pustit do biofarmacie. Pronajal si laboratoře ve Výzkumném ústavu bavlnářském v Ústí nad Orlicí a začal tam vyvíjet technologii výroby kyseliny hyaluronové. Kyselina s těžko vyslovitelným názvem se vyskytuje v celém lidském těle – tvoří například výplň oka. Je také mazivem všech kloubů. Předtím než byla objevena její biochemická výroba, se pro medicínské účely získávala například z kohoutích hřebínků.

S bílým práškem do Evropy Velebný se kyselinu naučil vyrobit v laboratoři, k nastartování průmyslové výroby ale peníze pořád nestačily. Začal tedy shánět úvěr. „Lidé v Komerční bance byli zkostnatělí. Nakonec jsem jel do Prahy a probojoval se k tehdejšímu řediteli ČSOB. Podařilo se mi ho přesvědčit, že náš projekt je dobrý, a dostali jsme úvěr na milion švýcarských franků. Za to jsme koupili první velké fermentory a rozjeli výrobu hyaluronanu.“ Když kyseliny vyrobil první tři kilogramy, bílý prášek nasypal do krabice od sportovní výživy a rozjel se na Západ hledat pro něj kupce. Na hranicích ho zadrželi němečtí celníci, kteří ho považovali za pašeráka drog. V německých firmách pak na něho coby člověka z Východu koukali s nedůvěrou. Nakonec ale uspěl – tři kilogramy koupila německá firma Rahm a stala se prvním odběratelem kyseliny z Česka.

Obchody se začaly slibně rozvíjet, výroba rostla, pak ale v polovině 90. let přišla krize. Firma Contipro hledala peníze na skokové navýšení výroby, ale žádná banka jí nechtěla tolik peněz půjčit. Peníze nakonec zajistil gigant Chemapol, ale pod podmínkou, že veškerou produkci bude distribuovat sám. Tím se však obchody propadly, výroba jela na třetinu – pro zadluženou firmu smrtící situace. Chemapol se začal hroutit, až zkrachoval. Velebný tedy spolu s novou obchodní ředitelkou znovu nasedl do auta a rozjel se do Evropy obnovovat distribuční síť, což se po týdenním maratonu podařilo.

Od té doby společnost roste a prosperuje, každý rok registruje nové patenty. Dnes pro ni pracuje 250 zaměstnanců, vloni měla tržby 425 milionů korun a své výrobky vyváží do celého světa. Vedle kosmetické a farmaceutické výroby si společnost Contipro do svého portfolia vloni přidala výrobu přístrojů pro produkci nanovláken. Nejvíce ze všech částí firmy roste právě farmaceutická větev. Jedním z jejích nejprodávanějších výrobků, se kterými se lidé mohou běžně setkat v lékárnách, je třeba roztok Hyiodine na léčení ran. Přístroj na výrobu nanovláken zvaný 4SPIN je potom chloubou podniku. Koupilo si jej několik výzkumných ústavů.

Prosperující Contipro pravidelně chtějí koupit zájemci ze zahraničí. „Tak jednou za kvartál. Nabízejí strašně moc. Číňani, Američani, Korejci, jedna dánská firma to zkusila dvakrát. Ale já to neprodám,“ říká Velebný.

Contipro chce spíše nakupovat. Má zálusk na některé firmy v Evropě, ale které to jsou, to Velebný neprozradí. „Mým snem je vyrábět náhražky tělesných tkání. V tom je budoucnost. Pracujeme na tom například spolu s nemocnicí v Praze v Motole,“ naznačuje směr podnikatel z Dolní Dobrouče. l

O autorovi| Petr Horký • horky@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu…
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín, ne na elektřinu
Technologie
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperskyho. Většinu obvinění smetl ze stolu
Asus Lyra je Wi-Fi, které pokryje celý dům. Má tři routery spojené mesh sítí
Spotify se více integruje. Seznamy skladeb můžete s přáteli tvořit i v Messengeru
Evleaks: Galaxy Note 8 posune cenovou laťku ještě výš, bude stát 1000 eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít