Kušnierz dostal za odchod z Úřadu ROP Severozápad půl milionu

26. srpna 2013, 00:00 - (pto)
26. srpna 2013, 00:00

Kriminalita Bývalý ředitel Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti (ROP) Severozápad Petr Kušnierz, který si odpykává pětiletý trest za přijímání úplatků při rozdělování evropských dotací, dostal ke konci roku 2011 „padák“ z veřejných peněz přes 500 tisíc korun hrubého. Vedení úřadu s ním tehdy uzavřelo dohodu o rozvázání pracovního poměru, jež obsahovala konkurenční doložku. Kušnierz, který byl v té době již několik měsíců ve vazbě, na ni ale podle zákona neměl nárok.

Podle dohody nesměl Kušnierz po dobu osmi měsíců po odchodu z úřadu vykonávat podobnou činnost jinde. „Zaměstnavatel se zavazuje, že zaměstnanci poskytne jednorázové peněžité vyrovnání ve výši jeho průměrného měsíčního výdělku za každý měsíc plnění zaměstnancova závazku,“ stojí v dohodě, v níž Kušnierz souhlasil s ukončením zaměstnání k 30. říjnu 2011.

Kromě toho, že předmět konkurenční doložky byl vzhledem ke Kušnierzovu vazebnímu stíhání sám o sobě absurdní, nejspíš vybočoval také z platné legislativy. Zákon o úřednících územních samosprávních celků, pod který spadá i funkce ředitele Úřadu ROP, totiž v jednom z paragrafů výslovně uvádí, že „s úředníkem nelze uzavřít konkurenční doložku“. Za úřad dohodu podepsal tehdejší pověřený ředitel Jiří Červenka, který loni z ROP odešel. Policie nyní podle informací týdeníku Euro prověřuje, zda přitom neporušil zákon. Samotný Kušnierz se zřejmě podpisem dohody neprovinil.

Kušnierze zatkli v březnu 2011 během razie protimafiánského policejního odboru (ÚOOZ) v sídle ROP v Ústí nad Labem. Státní zástupce později obžaloval celkem sedm lidí, část z nich byli podnikatelé, kteří dávali úplatky.

Kušnierz se při soudním líčení prohlásil za nevinného. Krajský soud ho loni v červenci odsoudil na 7,5 roku, Kušnierz se ale odvolal. Vrchní soud v Praze mu letos v lednu snížil trest na pět let.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít