Kušnierz dostal za odchod z Úřadu ROP Severozápad půl milionu

26. srpna 2013, 00:00 - (pto)
26. srpna 2013, 00:00

Kriminalita Bývalý ředitel Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti (ROP) Severozápad Petr Kušnierz, který si odpykává pětiletý trest za přijímání úplatků při rozdělování evropských dotací, dostal ke konci roku 2011 „padák“ z veřejných peněz přes 500 tisíc korun hrubého. Vedení úřadu s ním tehdy uzavřelo dohodu o rozvázání pracovního poměru, jež obsahovala konkurenční doložku. Kušnierz, který byl v té době již několik měsíců ve vazbě, na ni ale podle zákona neměl nárok.

Podle dohody nesměl Kušnierz po dobu osmi měsíců po odchodu z úřadu vykonávat podobnou činnost jinde. „Zaměstnavatel se zavazuje, že zaměstnanci poskytne jednorázové peněžité vyrovnání ve výši jeho průměrného měsíčního výdělku za každý měsíc plnění zaměstnancova závazku,“ stojí v dohodě, v níž Kušnierz souhlasil s ukončením zaměstnání k 30. říjnu 2011.

Kromě toho, že předmět konkurenční doložky byl vzhledem ke Kušnierzovu vazebnímu stíhání sám o sobě absurdní, nejspíš vybočoval také z platné legislativy. Zákon o úřednících územních samosprávních celků, pod který spadá i funkce ředitele Úřadu ROP, totiž v jednom z paragrafů výslovně uvádí, že „s úředníkem nelze uzavřít konkurenční doložku“. Za úřad dohodu podepsal tehdejší pověřený ředitel Jiří Červenka, který loni z ROP odešel. Policie nyní podle informací týdeníku Euro prověřuje, zda přitom neporušil zákon. Samotný Kušnierz se zřejmě podpisem dohody neprovinil.

Kušnierze zatkli v březnu 2011 během razie protimafiánského policejního odboru (ÚOOZ) v sídle ROP v Ústí nad Labem. Státní zástupce později obžaloval celkem sedm lidí, část z nich byli podnikatelé, kteří dávali úplatky.

Kušnierz se při soudním líčení prohlásil za nevinného. Krajský soud ho loni v červenci odsoudil na 7,5 roku, Kušnierz se ale odvolal. Vrchní soud v Praze mu letos v lednu snížil trest na pět let.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít