Kukaččí Kasl

17. února 2014, 00:00 - Pavel Páral
17. února 2014, 00:00

Pokud je primátor Hudeček konzervativním politikem, měl by vzít v potaz charakter pana Kasla a dát od něj ruce pryč, říká předseda pražské TOP 09 Jiří Vávra

Volby v hlavním městě budou až na podzim, ale již nyní roste napětí v TOP 09. Zdá se, že Andrej Babiš bude útočit zejména na TOP 09 a již nyní se ji pokouší rozdělit. Používá k tomu Jana Kasla, kterého si jako poradce vybral primátor Tomáš Hudeček. Ten má být Babišovým lídrem v Praze. O situaci týdeník Euro hovořil s předsedou pražské organizace TOP 09 Jiřím Vávrou.

Co se děje se stranou vládnoucí Praze?

TOP 09 nebude mít společnou kandidátku se starosty a pro primátora pracuje lídr hnutí ANO, které bude vaším největším konkurentem. Není to trochu zvláštní?

Zvláštní to bezesporu je. A některé články, které se na toto téma objevily třeba v Lidových novinách, mě nadzvedly. S paní Janou Plamínkovou od Starostů (STAN) jsem jednal třikrát a nikdy jsem neodmítl společnou kandidátku. Jsme v situaci, kdy netuším, jaký bude vývoj volebních preferencí, až začne fungovat nová vláda. Navíc stále probíhá proces štěpení Starostů pro Prahu. A kolem se pak ještě pohybují různé projekty podivných podnikatelských subjektů.

STAN je pro mě logicky nejbližší partner, ale chci vědět, v kterých částech Prahy chce kandidovat, jaké tam má lidi, a klíčovou otázkou je, jaké lidi nabírá. Když jsme my začínali, tak nám stála u dveří fronta lidí od Tomáše Hrdličky nebo Roberta Pergla, které jsme odstínili. Oni zřejmě pokračují tímto směrem.

Neradi bychom se dočkali toho, že budeme mít na kandidátce pana Caldra (kontroverzní starosta Prahy 4 a bývalý předseda tamního sdružení ODS – pozn. red.) nebo pana Fichtnera, kterého jsme vyloučili, a on je nyní jedním z aktivních členů ANO. Musím mít prostě jistotu, že když se Starosty pro Prahu udělám koalici, tak se na kandidátce neobjeví nepřijatelné osoby.

A co pan Kasl, který jednal se Starosty, a nyní je lídrem ANO?

To je asi nejsložitější věc hry, která se kolem pražské TOP 09 nyní hraje. Mě trochu popouzí, že jsme to byli my, kdo pana Kasla vytáhl z politického propadliště, přesněji primátor Hudeček, který z něj udělal člena svého poradního týmu. On pak nejdříve jednal se Starosty, protože má blízko k Stanislavu Polčákovi, poslanci za Starosty, s nímž působil už ve straně SNK (Evropští demokraté). A my jsme se o tom ani nedozvěděli.

To, že jedná s ANO, pro změnu neřekl Starostům. A když se ho primátor Hudeček někdy před dvěma třemi měsíci ptal, zda nechce kandidovat do nějaké politické funkce, třeba do Senátu, tak mu řekl, že už nechce mít s politikou nic společného – a za chvíli je Babišovým lídrem v Praze. To je dosti zvláštní přístup.

A to nemluvím o tom, že seděl před pár týdny zde v této kanceláři v doprovodu svých kolegů a tvrdil mi, že pan Hudeček je naprostý tragéd, strategický plán rozvoje Prahy nebude ani v roce 2222 a on s ním nemůže pracovat. A pak otevřu deník E15 a dočtu se, že pan Kasl říká, že je ochoten spolupracovat s primátorem Hudečkem, ale rozhodně ne s Vávrou. K tomu už snad není co dodat a já se dál nehodlám morálním profilem toho člověka zabývat.

A co tahle hra provádí ve vaší straně?

To je poměrně jednoduché. Úzké vztahy primátora Hudečka s panem Kaslem mě z výše uvedených důvodů vůbec netěší. Pokud kolega spolupracuje s člověkem, který hodlá uvést stranu, jako je Babišovo hnutí ANO, do politického života v hlavním městě, je to pro mne velmi smutná záležitost. Jestliže je primátor Hudeček konzervativním politikem, měl by vzít v potaz charakterový profil pana Kasla a dát od něj ruce pryč.

My již delší čas chystáme obsazení společnosti, která by se měla starat o pražské výstaviště, a zdálo se nám, že Kasl by se tam jako jeden z odborníků hodil. Když jsem neznal informace, které znám dnes, tak se mi to zdálo jako docela dobrý nápad. Dnes ty informace mám, takže jsem byl nucen proti tomu velmi ostře vystoupit a byl jsem velmi překvapen, že mému kolegu primátorovi ony výše zmíněné aktivity pana Kasla nevadí a nadále ho prosazuje. To je pro mne větší zklamání než v případě Kasla, protože ten alespoň stojí mimo naši stranu.

Pan Kasl má nyní přístup k detailním informacím, co v Praze děláme, co plánujeme, co chceme nabídnout voličům, a bude kandidovat proti nám.

Máte informace, že by hnutí ANO lovilo i vaše politiky?

Ale jistě. Třeba místostarostka v Praze 10 Radka Kleslová, bývalá příslušnice Státní bezpečnosti, dělá pro ANO personalistiku v Praze a její aktivity jsme zaznamenali. Tipuje osobnosti, které by Babišovi pomohly etablovat se v Praze i mezi našimi lidmi.

O autorovi| Pavel Páral • paralp@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti by tu mohla být už za měsíc. Skoro tak rychlá, jako GTX 1080?
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít