Krotitel ze Strakovky

20. ledna 2014, 00:00 - Blahoslav Hruška
20. ledna 2014, 00:00

Tomáš Prouza, Sobotkův „pan Evropa“, se bude muset naučit jezdit do Bruselu místo neochotných ministrů

Čtyřicetiletý Tomáš Prouza toho v životě stihl opravdu dost. Založil úspěšný finanční server, náměstkoval na ministerstvu financí, šéfoval Asociaci finančních poradců, byl hlavní tváří televizního seriálu Krotitelé dluhů, seděl ve správní radě Pražské komorní filharmonie a už jako expert Světové banky na finanční služby si loni odskočil do Prahy udělat konkurz na ředitele Národního divadla. A brzy bude rozdávat nové vizitky. Prouzu si totiž z Washingtonu do Strakovy akademie vytáhne premiér Bohuslav Sobotka jako svého „pana Evropu“, státního tajemníka pro evropské záležitosti.

Prouza doplní tým lidí, který si s sebou Sobotka do premiérského úřadu přivede z Lidového domu. I když sám novopečený premiér žádná jména neuvolnil, spekuluje se o Běle Hejné jako o vedoucí sekretariátu, post na Úřadu vlády by měl dostat také šéfanalytik ČSSD Oto Novotný, přesouvat k Vltavě se budou pravděpodobně i lidé z tiskového oddělení Lidového domu.

Tomáš Prouza nijak nelituje, že kvůli Sobotkovi bude muset opustit místo senior experta ve Světové bance. „Bylo by velmi pohodlné pít kávu ve Washingtonu a mluvit o tom, jak je v Praze všechno špatně. Pokud ale dostanu šanci podílet se na změně, kterou potřebujeme, rád to udělám,“ řekl k tomu Prouza týdeníku Euro. A co tou změnou míní? Podle Prouzy je nedostatkem naší evropské politiky, že ji neumíme vysvětlit a obhájit. „Lepší komunikace doma a lepší čitelnost pro naše zahraniční partnery bude jednou z hlavních změn našeho evropského fungování,“ nastiňuje svou novou roli ve Strakově akademii.

Prouza ve funkci vystřídá Vojtěcha Bellinga, kterého si do čela evropské agendy na Úřadu vlády v roce 2011 vytáhl tehdejší premiér Petr Nečas. Těžko bychom hledali dva rozdílnější typy úředníků. O jedenáct let mladší Belling začal svou kariéru jako člen KDU-ČSL a řadový referent na ministerstvu zahraničí, aby o deset let později dostoupal na jeden z nejvyšších úřednických postů v zemi. Prouzův pestrý životopis oproti tomu působí, jako by v letech 2004 až 2006 dělal Bohuslavu Sobotkovi na financích náměstka jen na zkoušku a do státní správy si pouze načas odskočil z byznysu.

Vším jsem byl rád Hodit se Prouzovi bude obojí – krátké náměstkování i práce finančního poradce.

„Zkušenosti z obou stran považuji za velkou výhodu, dávají mi šanci rozumět dopadům politických rozhodnutí na fungování země,“ říká k tomu Prouza. O konkrétní znalosti prý ale nejde. „Státní tajemník nemá rozhodovat o expertních věcech, ale podporovat fungování expertů na jednotlivých úřadech,“ dodává.

Jenže právě v tom může být potíž. Evropské odbory na jednotlivých ministerstvech jsou většinou personálně dobře obsazené, chybí jim ovšem politické vedení.

Kvůli rychlému střídání ministrů se na agendu EU nedostává. Experti z pracovních skupin tak musejí v Bruselu improvizovat, protože nemohou na rozdíl od svých kolegů mluvit s tím, že mají mandát svého ministra. Jejich stanoviska bývají opatrná, protože zřídkakdy tuší, s čím jejich resortní ministr přijde.

Premiérův emisar Belling nepřipravenost ministrů často suploval a jednal sám jako premiérův emisar. Bez jeho souhlasu nešel do Evropské komise jediný dopis a mnohdy také osobně zastupoval v Bruselu jednotlivé ministry. A když u nás v září 2012 propukla metanolová aféra, byl to on, kdo v médiích vysvětloval, kam až sahají pravomoci EU. „Jako státní tajemník musíte umět koordinovat přípravu státních pozic pro všechny jednotlivé resortní politiky a rozumět agendám všech sektorových ministerských rad. To obsahově výrazně přesahuje klasickou diplomacii,“ vysvětluje Belling s tím, že tato role superúředníka se dá naučit jedině praxí.

Té má jeho nástupce Prouza víc než dost, i když se místo v bruselských kuloárech poslední rok pohyboval spíše na konferencích o finanční gramotnosti. Zkušenosti krotitele ale jako Sobotkův muž pro Evropu těžko předvede. Spíše se bude potýkat s tím, aby členové Sobotkovy vlády na evropskou agendu svých resortů měli vůbec nějaký názor.

Prouzův předchůdce Vojtěch Belling často v Unii suploval nepřipravenost ministrů a jednal jako premiérův emisar.

O autorovi| Blahoslav Hruška hruskab@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít