Křišťálově čistý Babiš

29. března 2016, 00:00 - PAVEL PĺRAL
29. března 2016, 00:00

Ministr ? nancí veřejně přiznal, že je úplně stejný „jako oni“. A to je pro něj právní i politický problém

Dvouhodinový projev v Poslanecké sněmovně, za který by se nemusel stydět ani Fidel Castro, Andreji Babišovi moc nepomohl. Jeho přiznání, že vlastníky anonymních akcií Farmy Čapí hnízdo byly jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky, potvrzuje, že zde došlo k neoprávněnému čerpání evropské dotace. Jde totiž o osoby těsně spojené s někým, kdo na dotaci evidentně nemá nárok. Existuje k tomu i evropský judikát, na což tak nějak mimochodem upozornil Babišův vlastní deník Dnes. Jde o případ malé německé ? rmy HaTeFo, která přišla o dotace, ačkoli příbuzenské spojení nebylo zdaleka tak těsné.

Nutnost vrátit padesátimilionovou dotaci se tudíž zdá nezpochybnitelná. Trestněprávní odpovědnost ministrových příbuzných i jeho samého je pak samozřejmě na posouzení orgánů činných v trestním řízení a ty zatím i v mnohem spornějších případech postupovaly v poslední době vůči veřejným činitelům mimořádně nekompromisně.

Mimochodem deník Dnes upozornil na další případ, kdy Babiš obcházel zákon.

Tentokrát v souvislosti s nákupem státní zemědělské půdy, který byl v určité době omezen na podnikatele v zemědělství a vylučoval velké ? rmy. Tehdy mu dělal bílého koně stejný Martin Herodes, který ? guruje nyní jako dočasný spoluvlastník Čapího hnízda.

Lze tak jenom zalitovat, že si Andrej Babiš nevzpomněl na legendární obhajovací řeč svého mladého a nedávno zesnulého přítele Stanislava Grosse, jenž se před televizními kamerami se svým plachým úsměvem prohlásil za křišťálově čistého politika, který to myslí upřímně.

Je nesporné, že oba případy a způsoby obcházení zákona nejsou v Česku ničím výjimečné a obdobně postupovali i další bohatí lidé, aniž by jim vznikaly jakékoli problémy. Jenže Babiš je také politik a ústavní činitel, i když to stále popírá. Do politiky navíc dojel na vehiklu poháněném principem „nejsem jako oni“. Když se nyní ukazuje a na plné pecky veřejně ventiluje, že je úplně stejný, je to pro něj nejen právní, ale také velký politický problém.

JAKO PAROUBEK

Nepochybně existuje pevné a nikoli malé voličské jádro, které bude přesvědčeno, že to na něj ma? áni z českého Palerma zlovolně ušili, aby se ho zbavili, jak nakonec také sám v onom fascinujícím projevu snad stokrát zopakoval. Jenže tohle voličské jádro není dost velké, aby ho v jakýchkoli dalších volbách učinilo premiérem, a pro všechny ostatní se buď už stal, nebo postupně stane toxickou osobou, jejíž koaliční potenciál bude nevyhnutelně klesat. Babiš tak může nakonec dopadnout jako Jiří Paroubek, který v roce 2006 vyhrál volby, ale vláda se sestavovala bez něj.

Do voleb to však bude problém zejména pro premiéra Sobotku. Socialisté se sice nyní radují, jak se nenáviděný Babiš máchá v průšvihu, ale moc jim nedochází, že v tom s ním jsou také. Jako by zapomněli na příběh Jiřího Čunka, který tvrdohlavě setrvával v Topolánkově vládě, místo aby rezignoval a vyčkal na výsledek vyšetřování, a zcela tak zničil její kredibilitu.

MUČENÍ SOBOTKY

Prostor pro nějakou vlastní iniciativu a sílu na odstavení Babiše nemají, dokud sedí na Hradě Miloš Zeman. Prezidentovi oslabování premiéra vyhovuje, a tak spojí svůj zájem o Babiše jako podporovatele v příštích prezidentských volbách s ukájením své averze k bývalému stranickému příteli. Odvolání ministra ? nancí proto nedopustí. Sobotka tedy bude vší silou držet koalici pohromadě a bude muset snášet atak svého koaličního partnera, který začne z jeho ne zrovna oslňující politické minulosti vytahovat staré kauzy typu privatizace OKD či hříšků spojovaných s premiérovým přítelem Radkem Pokorným.

Ministr ? nancí bude mít čím dál větší potíže s vyšetřováním. A možná nejen Čapího hnízda. A lidovci pak budou podle svého zvyku oběma partnerům/sokům házet pod nohy slupky od banánů. Všichni dohromady mají jediné štěstí, že bezzubá pravice stále projevuje pramalou schopnost nabídnout voličům alternativu.

O autorovi| PAVEL PĺRAL, paralp@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s…
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Technologie
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít