Křišťálově čistý Babiš

29. března 2016, 00:00 - PAVEL PĺRAL
29. března 2016, 00:00

Ministr ? nancí veřejně přiznal, že je úplně stejný „jako oni“. A to je pro něj právní i politický problém

Dvouhodinový projev v Poslanecké sněmovně, za který by se nemusel stydět ani Fidel Castro, Andreji Babišovi moc nepomohl. Jeho přiznání, že vlastníky anonymních akcií Farmy Čapí hnízdo byly jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky, potvrzuje, že zde došlo k neoprávněnému čerpání evropské dotace. Jde totiž o osoby těsně spojené s někým, kdo na dotaci evidentně nemá nárok. Existuje k tomu i evropský judikát, na což tak nějak mimochodem upozornil Babišův vlastní deník Dnes. Jde o případ malé německé ? rmy HaTeFo, která přišla o dotace, ačkoli příbuzenské spojení nebylo zdaleka tak těsné.

Nutnost vrátit padesátimilionovou dotaci se tudíž zdá nezpochybnitelná. Trestněprávní odpovědnost ministrových příbuzných i jeho samého je pak samozřejmě na posouzení orgánů činných v trestním řízení a ty zatím i v mnohem spornějších případech postupovaly v poslední době vůči veřejným činitelům mimořádně nekompromisně.

Mimochodem deník Dnes upozornil na další případ, kdy Babiš obcházel zákon.

Tentokrát v souvislosti s nákupem státní zemědělské půdy, který byl v určité době omezen na podnikatele v zemědělství a vylučoval velké ? rmy. Tehdy mu dělal bílého koně stejný Martin Herodes, který ? guruje nyní jako dočasný spoluvlastník Čapího hnízda.

Lze tak jenom zalitovat, že si Andrej Babiš nevzpomněl na legendární obhajovací řeč svého mladého a nedávno zesnulého přítele Stanislava Grosse, jenž se před televizními kamerami se svým plachým úsměvem prohlásil za křišťálově čistého politika, který to myslí upřímně.

Je nesporné, že oba případy a způsoby obcházení zákona nejsou v Česku ničím výjimečné a obdobně postupovali i další bohatí lidé, aniž by jim vznikaly jakékoli problémy. Jenže Babiš je také politik a ústavní činitel, i když to stále popírá. Do politiky navíc dojel na vehiklu poháněném principem „nejsem jako oni“. Když se nyní ukazuje a na plné pecky veřejně ventiluje, že je úplně stejný, je to pro něj nejen právní, ale také velký politický problém.

JAKO PAROUBEK

Nepochybně existuje pevné a nikoli malé voličské jádro, které bude přesvědčeno, že to na něj ma? áni z českého Palerma zlovolně ušili, aby se ho zbavili, jak nakonec také sám v onom fascinujícím projevu snad stokrát zopakoval. Jenže tohle voličské jádro není dost velké, aby ho v jakýchkoli dalších volbách učinilo premiérem, a pro všechny ostatní se buď už stal, nebo postupně stane toxickou osobou, jejíž koaliční potenciál bude nevyhnutelně klesat. Babiš tak může nakonec dopadnout jako Jiří Paroubek, který v roce 2006 vyhrál volby, ale vláda se sestavovala bez něj.

Do voleb to však bude problém zejména pro premiéra Sobotku. Socialisté se sice nyní radují, jak se nenáviděný Babiš máchá v průšvihu, ale moc jim nedochází, že v tom s ním jsou také. Jako by zapomněli na příběh Jiřího Čunka, který tvrdohlavě setrvával v Topolánkově vládě, místo aby rezignoval a vyčkal na výsledek vyšetřování, a zcela tak zničil její kredibilitu.

MUČENÍ SOBOTKY

Prostor pro nějakou vlastní iniciativu a sílu na odstavení Babiše nemají, dokud sedí na Hradě Miloš Zeman. Prezidentovi oslabování premiéra vyhovuje, a tak spojí svůj zájem o Babiše jako podporovatele v příštích prezidentských volbách s ukájením své averze k bývalému stranickému příteli. Odvolání ministra ? nancí proto nedopustí. Sobotka tedy bude vší silou držet koalici pohromadě a bude muset snášet atak svého koaličního partnera, který začne z jeho ne zrovna oslňující politické minulosti vytahovat staré kauzy typu privatizace OKD či hříšků spojovaných s premiérovým přítelem Radkem Pokorným.

Ministr ? nancí bude mít čím dál větší potíže s vyšetřováním. A možná nejen Čapího hnízda. A lidovci pak budou podle svého zvyku oběma partnerům/sokům házet pod nohy slupky od banánů. Všichni dohromady mají jediné štěstí, že bezzubá pravice stále projevuje pramalou schopnost nabídnout voličům alternativu.

O autorovi| PAVEL PĺRAL, paralp@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Auta
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští…
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Technologie
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
AMD Ryzen 3 1200 a 1300X – Čtyřjádra za skvělé ceny (uživatelská recenze)
Nejprodávanějším smartphonem světa je iPhone 7, nezměnil to ani Galaxy S8
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít