Krev na bílém límečku

21. července 2014, 00:00 - PAVEL PÁRAL
21. července 2014, 00:00

Dobrý šéf své zaměstnance nepřetěžuje, ale dobrých šéfů bývá méně než těch špatných

Sociální dramata z přelomu předminulého a minulého století, na jejichž konci umírají udření dělníci při úrazech na nezabezpečených stavbách či na těžké nemoci z povolání, jsou ve vyspělém světě dávno minulostí. Leč práce může bolet a zabíjet i v moderní době, jak dokumentujeme v tématu tohoto vydání týdeníku Euro.

Výkon je dnes základním požadavkem v každé firmě na zeměkouli, Česko nevyjímaje.

Vydělat na mzdy a slušný zisk pro majitele je dnes obtížnější než kdy jindy. Roky finanční krize a plížení se po ekonomickém dně udělaly své a práci, kterou dříve zvládli dva či tři lidé, nyní musí zastat jeden. A jde to, ne že ne. A nekončí to smrtí. Nebo zdaleka končit nemusí. Bezpochyby však i u nás existují případy, kdy pod dlouhodobým tlakem a pracovní zátěží zdraví selhává, lidé se hroutí a končí v péči lékařů.

Ten tlak ani nemusí přicházet od zaměstnavatele, ale je často projevem soutěživosti bílých límečků a možná občas i jejich vášní pro vlastní práci. Workoholismus je pojem, který známe už dlouho a s nímž se každý duševně pracující člověk někdy ve svém okolí setkal. Vypadá to sice hezky, když má člověk opravdu rád vlastní práci, ale každá láska má své meze a v okamžiku, kdy zaujetí pro vlastní zaměstnání poškozuje zdraví fyzické i psychické a rozkládá soukromý život dotyčného, jde o stejnou vadu jako gamblerství či alkoholismus. Dobrý šéf ale vidí, kdy má jeho člověk dost, a nepřetěžuje ho, protože ví, že za onou pomyslnou čárou se přínosy zaměstnance začnou měnit ve ztráty, protože začne dělat chyby, vnášet do týmu nervozitu a depresivní nálady a nakonec skončí v nějaké pracovní neschopnosti s hromadou rozdělané práce na stole. Leč dobrých šéfů bývá většinou méně než těch špatných, a tak se se syndromem přepracování asi budeme potkávat čím dál častěji. A možná se dočkáme i zlomu v demografickém trendu neustále se prodlužujícího věku dožití.

Tvrdý tlak na produktivitu samozřejmě zvyšuje nezaměstnanost i u střední třídy, ale na druhé straně, jak je z výše uvedeného zřejmé, přehánění v tomto trendu zase dříve nebo později začne vytvářet nová pracovní místa v psychiatrických léčebnách a při vývoji a výrobě antidepresiv a jiných populárních pilulek. Čehož jsme mimochodem v posledních letech celkem přesvědčivě svědky. Nicméně že by to byl svět, ve kterém by se nám všem lépe žilo, asi tvrdit nelze.

Ale také můžeme být optimisty a věřit, že se bílým límečkům podaří to samé, co námezdním „manuálům“ před desítkami let, a zaměstnavatelé pochopí, že je lepší mít zdravé a neunavené zaměstnance, protože odvádějí pečlivější a kvalitnější práci než workoholici s jazykem na vestě stíhající desítky jednání denně a zpracovávající stovky stran dokumentů každou hodinu.

Věřme v entropii a tendenci všech systémů dosáhnout nějaké rovnováhy, kdy i v tomto případě se ukáže, že ten obrovský tlak na výkon při duševní práci má své hranice a za nimi jsou všechny cesty slepé.

O autorovi| paralp@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu…
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na nerovnosti i riziko kolize
Technologie
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít