Krev na bílém límečku

21. července 2014, 00:00 - PAVEL PÁRAL
21. července 2014, 00:00

Dobrý šéf své zaměstnance nepřetěžuje, ale dobrých šéfů bývá méně než těch špatných

Sociální dramata z přelomu předminulého a minulého století, na jejichž konci umírají udření dělníci při úrazech na nezabezpečených stavbách či na těžké nemoci z povolání, jsou ve vyspělém světě dávno minulostí. Leč práce může bolet a zabíjet i v moderní době, jak dokumentujeme v tématu tohoto vydání týdeníku Euro.

Výkon je dnes základním požadavkem v každé firmě na zeměkouli, Česko nevyjímaje.

Vydělat na mzdy a slušný zisk pro majitele je dnes obtížnější než kdy jindy. Roky finanční krize a plížení se po ekonomickém dně udělaly své a práci, kterou dříve zvládli dva či tři lidé, nyní musí zastat jeden. A jde to, ne že ne. A nekončí to smrtí. Nebo zdaleka končit nemusí. Bezpochyby však i u nás existují případy, kdy pod dlouhodobým tlakem a pracovní zátěží zdraví selhává, lidé se hroutí a končí v péči lékařů.

Ten tlak ani nemusí přicházet od zaměstnavatele, ale je často projevem soutěživosti bílých límečků a možná občas i jejich vášní pro vlastní práci. Workoholismus je pojem, který známe už dlouho a s nímž se každý duševně pracující člověk někdy ve svém okolí setkal. Vypadá to sice hezky, když má člověk opravdu rád vlastní práci, ale každá láska má své meze a v okamžiku, kdy zaujetí pro vlastní zaměstnání poškozuje zdraví fyzické i psychické a rozkládá soukromý život dotyčného, jde o stejnou vadu jako gamblerství či alkoholismus. Dobrý šéf ale vidí, kdy má jeho člověk dost, a nepřetěžuje ho, protože ví, že za onou pomyslnou čárou se přínosy zaměstnance začnou měnit ve ztráty, protože začne dělat chyby, vnášet do týmu nervozitu a depresivní nálady a nakonec skončí v nějaké pracovní neschopnosti s hromadou rozdělané práce na stole. Leč dobrých šéfů bývá většinou méně než těch špatných, a tak se se syndromem přepracování asi budeme potkávat čím dál častěji. A možná se dočkáme i zlomu v demografickém trendu neustále se prodlužujícího věku dožití.

Tvrdý tlak na produktivitu samozřejmě zvyšuje nezaměstnanost i u střední třídy, ale na druhé straně, jak je z výše uvedeného zřejmé, přehánění v tomto trendu zase dříve nebo později začne vytvářet nová pracovní místa v psychiatrických léčebnách a při vývoji a výrobě antidepresiv a jiných populárních pilulek. Čehož jsme mimochodem v posledních letech celkem přesvědčivě svědky. Nicméně že by to byl svět, ve kterém by se nám všem lépe žilo, asi tvrdit nelze.

Ale také můžeme být optimisty a věřit, že se bílým límečkům podaří to samé, co námezdním „manuálům“ před desítkami let, a zaměstnavatelé pochopí, že je lepší mít zdravé a neunavené zaměstnance, protože odvádějí pečlivější a kvalitnější práci než workoholici s jazykem na vestě stíhající desítky jednání denně a zpracovávající stovky stran dokumentů každou hodinu.

Věřme v entropii a tendenci všech systémů dosáhnout nějaké rovnováhy, kdy i v tomto případě se ukáže, že ten obrovský tlak na výkon při duševní práci má své hranice a za nimi jsou všechny cesty slepé.

O autorovi| paralp@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít