Křetínskému se vyplácí divoká jízda

29. září 2015, 00:00 - Vladan Gallistl
29. září 2015, 00:00

Drtivá většina českých a slovenských miliardářů si za poslední rok polepšila. Jednoznačným vítězem je šéf EPH

V nové ročence Euro Top Miliardáři 2015 (vychází 29. září), která podrobně mapuje majetek českých a slovenských boháčů, je největším skokanem vládce Energetického a průmyslového holdingu (EPH) Daniel Křetínský. Jeho majetek se meziročně zvýšil o více než deset miliard korun (viz grafika). Křetínský jen letos koupil v Itálii šest plynových a jednu tepelnou elektrárnu. Na konci loňského roku si pak pořídil elektrárnu v britském Eggborough, kterou však nyní hodlá zavřít. Nyní jedná o nákupu zhruba třiceti procent ve Slovenských elektrárnách.

Nutno dodat, že mohutné nákupy financuje Křetínského holding na dluh. EPH nicméně stále slušně vydělává, když Křetínskému a ostatním akcionářům jen za loňský zisk přinesl EBITDA (zisk před úroky, daněmi a odpisy - pozn. red.) ve výši zhruba jedné miliardy korun. Výsledky holdingu vynesly vzhůru i spolumajitele EPH Patrika Tkáče. Ten tak patří rovněž mezi miliardářské vítěze, kterým se v poslední době velice daří.

Pokud dokáže Křetínský EPH provést složitým prostředím, kdy ceny energií klesají, může se dostat mezi top 10 společně s Patrikem Tkáčem. V opačném případě ale hrozí oběma volný pád.

Letos se pak dařilo rovněž ocelářskému magnátovi Tomáši Chrenkovi. Ten ale největší „ránu“ neudělal v hutnictví, ale ve zdravotnictví. Zcela totiž ovládl zdravotnickou skupinu Agel, když vykoupil čtvrtinový podíl v Agelu od Martina Polacha.

Pád oligarchů

Naopak největší ztráty počítají dvě největší byznysové hvězdy: největší akcionář PPF Petr Kellner a majitel Agrofertu a ministr financí Andrej Babiš. Hodnota Babišova majetku se propadla o dvacet miliard a Kellnerova o 8,5 miliardy korun.

Kellner doplácí na masakr na rozvíjejících se trzích a zvláště v Rusku, což sráží hodnotu finanční skupiny Home Credit, stěžejního aktiva Kellnerovy PPF. Navíc se zhoršily celkové výsledky PPF. Nedaří se ovšem ani Agrofertu. Podle posledních dostupných konsolidovaných výsledků provozní zisk Babišovy skupiny Agrofert stagnuje, ale úvěry znatelně rostou.

Pro oba miliardářské hegemony ale platí, že přišli jen o malou část svého majetku.

To samé se však nedá říct o Janu Kroužeckém a Janu Světlíkovi, kteří vypadli z žebříčku stovky českých a slovenských miliardářů, který přináší exkluzivní vydání týdeníku Euro - Top miliardáři 2015. Kroužeckého majetek se brutálně propadl o téměř devadesát procent kvůli jeho spolupráci s finančníkem Pavlem Tykačem. Světlíkovu skupinu Vítkovice, která je základem jeho jmění, zase trápí značné zadlužení. To je až příliš vysoké vzhledem k tomu, za kolik se nyní obchodují strojírenské skupiny.

*

Absolutní a relativní vítězové

1. daNiEl KŘETÍNSKÝ +10,25 mld. Kč / 256,3 %

Společně s Patrikem Tkáčem ovládá Energetický a průmyslový holding, což je druhá největší tuzemská energetická skupina po polostátním kolosu ČEZ. Kromě toho vlastní šedesátiprocentní podíl ve strojírenské skupině EP Industries. S Tkáčem pak kontroluje mediální skupinu Czech News Center a rovněž investují do technologických společností. Společnost EPH přitom těží z dobrých vztahů se slovenskou vládou, které loni prodala ztrátovou obchodní divizi SPP. Křetínský a Tkáč mají v podnikatelském prostředí dobrou reputaci.

2. ToMአchrENEK +9,9 mld. Kč / 92,1 %

Vášnivý nimrod loví zvěř na různých světadílech, zejména v Africe. Letos se mu ale podařil byznysový úlovek, když zcela ovládl zdravotnickou skupinu Agel. Transakce ocenila skupinu podle informací z trhu na částku přesahující deset miliard korun, což vyneslo Chrenka do první desítky nejbohatších Čechů a Slováků. Radost Chrenkovi dělá rovněž ocelářská skupina Moravia Steel, kde je spolumajitelem. Čistý zisk Moravie Steel byl loni impozantních 4,7 miliardy korun.

Absolutní poražení

1. ANDREJ BABIŠ (SKUPINA AGROFERT) -20,0 MLD. KČ

Dříve absolutní šéf skupiny Agrofert se nyní věnuje politické kariéře, což nemusí být pro jeho skupinu výhra. Pro Agrofert je špatné, že odešel do politiky,“ říká jeden ze znalců byznysové scény. Skupina Agrofert totiž představuje moloch více než dvě stě společností, které působí zejména v chemickém a potravinářském průmyslu, lesnictví a zemědělství. Uřídit ji dosud dokázal jen její stvořitel Babiš. Skupina má navíc značné dluhy - jen bankovní úvěry činí téměř pětadvacet miliard korun. To může být do budoucna velkou nevýhodou.

2. PETR KELLNER (SKUPINA PPF) -8,5 MLD. KČ

Vládce skupiny PPF doplácí na svou angažovanost v Rusku, ale i v dalších nerozvinutých zemích. Trpí hlavně jeho klenot, kterým je splátkový kolos Home Credit. Ale složitá bude jistě i pozice ruského prodejce elektroniky Eldorado, protože ruská ekonomika zažívá druhým rokem recesi. „V důsledku krize v Rusku jsme v roce 2014 vydělali méně než v jiných letech,“ přiznal ostatně ve výroční zprávě PPF za loňský rok samotný Kellner. Ten navíc koupil telekomunikační společnost Telefónica za příliš vysokou cenu.

Relativní poražení

1. JAN KROUŽECKÝ (BÝVALÝ AKCIONÁŘ SOKOLOVSKÉ UHELNÉ, PRÁVNÍHO NÁSTUPCE) -88,8 %

Majetek bývalého třicetiprocentního akcionáře sokolovských hnědouhelných dolů se propadl z 6,25 miliardy na necelou jednu miliardu korun. Důvodem je transakce, při níž Sokolovská uhelná (SU) vykoupila Kroužeckého podíl za 4,5 miliardy korun. Většina z této sumy ale šla do kapsy finančníkovi Pavlu Tykačovi, kterému Kroužecký již před lety postoupil práva k akciím SU. Tím skončila jedna z nejdelších korporátních bitev, kdy proti Tykačovi stáli zbývající akcionáři dolů -František Štěpánek a Jaroslav Rokos.

2. JAN SVĚTLÍK (VÍTKOVICE MACHINERY GROUP) -42,5 %

Vládce vítkovické strojírenské skupiny nezažívá skvělé období. Skupina Vítkovice vydělala 335 milionů korun, ale její zadlužení je přitom 10,5 miliardy. Vzhledem k tomu, za jaké násobky se obchodovaly strojírenské firmy, je už hodně vysoké. Světlíka zároveň vyčerpává vleklá korporátní válka s Davidem Beranem a Karlem Komárkem.

O autorovi| Vladan Gallistl, Vladan@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
OneDrive rozšiřuje zálohování starších verzí na všechny typy souborů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít