Koupíme i české nemocnice

10. června 2013, 00:00 - Vadim Fojtík
10. června 2013, 00:00

Penta chce mít méně, zato však větších firem. A v některých akvizicích zůstaneme i deset let, říká partner společnosti

Do dění v českém zdravotnictví již brzy zasáhne nový významný hráč -společnost Penta Investments. Firma vyjednává o svém vstupu do jednoho z českých zdravotnických uskupení. Zájem má i o koupi jednotlivých nemocnic. Penta je již aktivní v Polsku a na Slovensku, nevylučuje ani vstup na německý trh v oblasti zdravotnických a sociálních služeb.

„Místo 25 až 30 společností chceme mít v portfoliu zhruba deset firem, logicky větších. Věříme, že hodnota Penty proto dál poroste i přes menší počet větších firem v portfoliu,“ tvrdí partner firmy Marek Dospiva.

* Penta kupuje největší síť soukromých nemocnic v Polsku EMC Instytut Medyczny…

Podali jsme nabídku na koupi společnosti EMC, kterou považujeme za vstupní investici v tomto oboru na polském trhu. Děje se tak v rámci našeho záměru konsolidace nemocničních zařízení v Česku, na Slovensku a Polsku. Již nyní polská akvizice s naší slovenskou sítí nemocnic Svet zdravia dosahují společných tržeb kolem 130 milionů eur. Cílem je vytvořit v regionu hráče, který bude mít roční tržby zhruba 300 milionů eur. Dalším trhem, kam chceme po Slovensku a Polsku vstoupit, je Česká republika.

* Bude součástí nově vznikajícího uskupení i síť vašich lékáren Dr. Max?

Striktně oddělujeme konsolidaci jednotlivých odvětví. Akvizice nemocnic na českém, slovenském a polském trhu nemá nic společného s expanzí Dr. Maxe v Polsku. Máme v hledáčku několik lékárenských sítí, jejichž koupí bychom chtěli v Polsku zvětšit Dr. Maxe.

* Můžete uvést konkrétní částku, kterou chcete do konsolidace nemocničních zařízení v regionu investovat?

Celá skupina Penta má na investice vyčleněno zhruba 500 milionů eur ročně. Jak velká část z této sumy půjde na akvizici nemocnic, záleží na akviziční nabídce. Chováme se pragmaticky. Pokud budou příležitosti typu EMC, budeme dál investovat do nemocnic. Samozřejmě, pokud budeme přesvědčeni o atraktivnosti jiných oborů, budeme investovat i do něčeho jiného.

* Co se týká českých nemocnic, máte zájem vstoupit do většího již fungujícího uskupení, nebo hodláte vykupovat jednotlivá zdravotnická zařízení? Již s někým vyjednáváte?

Obojí je pravděpodobné a již jednáme.

* S kým?

V současném stadiu to nechci komentovat.

* Proč si k investování vybrala Penta právě polské zdravotnictví?

Způsob našeho investování je známý a jasně čitelný. Ve většině případů se snažíme odvětví konsolidovat v celém regionu. Jednotlivé trhy jsou z pohledu globálních hráčů malé. Co je však zaujme, je, když na těchto třech trzích již existuje konsolidovaný hráč. Proto, zcela logicky, v okamžiku, když jsme začali s kupováním nemocnic na Slovensku, jsou na řadě Polsko a Česká republika.

* Soustředíte se jen na tři zmíněné trhy, nebo se expanze týká i dalších okolních států?

Nevylučujeme, že se další expanze bude týkat Německa. Ne v oblasti lékárenství, ale co se týká zdravotnických zařízení, tak v Německu se díváme na několik příležitostí v oblasti zdravotnických a sociálních služeb. Jsou to buď zdravotnická zařízení, nebo kombinace domova důchodců a dalších zdravotnických služeb.

* Stále více investic Penty směřuje mimo Česko. Znamená to, že na českém trhu již není dostatek příležitostí a vaše firma přesouvá většinu svých aktivit do zahraničí?

Určili jsme si strategii, že budeme investovat na těchto čtyřech trzích: německém, českém, polském a slovenském. Hlavním určovatelem rozhodnutí je to, jaké vznikají v konkrétním čase, na tom konkrétním trhu a v daném odvětví investiční příležitosti. Velmi často se na takovou investici díváme tak, že když s ní v jedné zemi začneme, tak chceme tuhle entitu rozvíjet v rámci konsolidace celého regionu. To souvisí i s novou investiční strategií Penty.

* Můžete být konkrétnější?

Místo 25 až 30 společností chceme mít v portfoliu zhruba deset firem, logicky větších. To znamená, že si v portfoliu necháme jen firmy s jasnou růstovou strategií. Naopak se chceme zbavovat společností, kde takový potenciál nevidíme, i když to mohou být dobré firmy. Hodnota Penty se kvůli nové strategii nezmenší, naopak věřím, že vzroste. Jako příklad mohu uvést nemocnice, o kterých jsme se již bavili. Radši budeme mít jeden nemocniční holding ve třech zemích než dvě tři menší entity ve zdravotnictví, jako tomu bylo v minulosti, tedy laboratoře, ambulantní péči a záchranky. Záchranky a laboratoře, dvě menší firmy, jsme postupně prodali.

* A další příklad?

Společnost AB Facility, kde je jasně vidět, jak konsolidujeme český, slovenský a polský trh. Právě u téhle firmy věříme ve velký růstový potenciál. Chceme vybudovat uskupení, jehož hrubý provozní zisk bude kolem 130 milionů eur. Aktuálně vyjednáváme o možných akvizicích v Polsku a na Slovensku, konkrétněji to ale komentovat nemohu. Cílem je vytvořit jednoho z nejsilnějších hráčů v této oblasti v regionu. V Česku již patříme mezi top hráče, jsme dvojka na trhu.

* Stále se hovoří o tom, že se chce Penta zbavit svého podílu ve společnosti Fortuna, firma údajně nemá moc dalších možností, jak se v budoucnu rozvíjet…

Naopak, Fortunu si v našem portfoliu chceme nechat. Má jasný příběh na českém, slovenském i polském trhu a potenciál dalšího rozvoje, hlavně v oblasti online služeb. Stále je dost prostoru pro zkvalitnění produktů v rámci trhů, na kterých Fortuna působí. S další expanzí prostřednictvím akvizic momentálně nepočítáme.

* Ještě k nové investiční strategii - jaké jsou hlavní obory, do kterých chcete investovat?

V divizi buy-out je to především zdravotnictví, retail, výroba, facility management a finanční služby. A v divizi real estate je to development kancelářských, obchodních prostor i bytů.

* I přes novou investiční strategii ale asi platí, že pokud uvidíte na trhu nějakou jinou dobrou příležitost, tak vyrážíte na nákupy, ne?

Ano. Ještě musím upozornit, že k tomu, abychom v menším počtu firem dosáhli co nejvyšší hodnoty, potřebujeme i delší časový investiční horizont.

* Co to znamená?

Investiční horizont jsme upravili na střednědobý, takže předpokládáme, že budeme vlastnit firmy i deset let.

* Kterých firem se bude Penta zbavovat?

Dokud nevybereme poradce a nevyhlásíme tendry, nechceme zveřejňovat konkrétní jména. Bavíme se o horizontu dvou tří let.

* V souvislosti s prodejem se mluví rovněž o společnosti Aero Vodochody. Údajně vytváříte příběh o velkém úspěchu, skvělé síti dodavatelů, abyste podnik prodali co nejlépe …

Žádný příběh o Aeru nevytváříme, jen popisujeme realitu, co za těch šest let, co firmu stoprocentně vlastníme, byli management a zaměstnanci se silným investorem v zádech schopni vytvořit. Souhlasím s tím, že je to příběh úspěšné restrukturalizace velké firmy z leteckého průmyslu a jejího návratu mezi světovou špičku v oboru. Což se projevuje tak, že Aero uspělo v několika tendrech na velké zakázky u světových výrobců letadel, jako jsou firmy Sikorsky, Bombardier či Embraer.

* Spolu s firmou jste koupili i letiště ve Vodochodech. Velké rozvojové plány ale brzdí protesty řady občanských iniciativ a místních obcí. Stále ještě počítáte s rozvojem letiště?

Ano, věřím v potenciál rozvoje pro nízkonákladové aerolinky a v to, že vše dotáhneme úspěšně do konce. V pondělí 17. června je veřejné projednávání posudku EIA (vlivy na životní prostředí - pozn. red.). Vycházíme vstříc všem zásadním požadavkům. Obavy, které vznášejí odpůrci letiště, považujeme do značné míry za účelové.

* Je tedy reálné, že budou spory kolem dalšího rozvoje letiště v brzké době vyřešeny?

Doufám, že do konce letošního léta budou všechny otázky kolem procesu EIA a letiště ve Vodochodech dořešeny. Teď proběhne veřejné projednání k EIA, poté se má k němu vyjádřit ministerstvo životního prostředí. V případě kladného stanoviska budeme řešit územní rozhodnutí a stavební povolení, což je otázka několika dalších měsíců. Aero Vodochody jsme kupovali s privatizační podmínkou, že musí být dalších 25 let zachováno funkční letiště jak pro potřeby samotné společnosti, tak i pro českou armádu. Z toho důvodu považuji za naivní představy, že letiště zavřeme, či nějaké spekulace, že by se z něj stal developerský projekt. Neexistuje žádná jiná varianta než ta, která počítá se zachováním letiště.

* Hodně investorů si stěžuje, že v poslední době nejsou na českém trhu zajímavé firmy, které by se daly koupit…

Stále je a bude co kupovat. Ne vždy vlastníci řídí svoji firmu dobře nebo nemají nástupce, a proto prodávají. A pokud ne z toho důvodu, tak například proto, že nejsou schopni sami financovat další expanzi firmy. Ve chvíli, kdy jim bude nabídnuta velmi vysoká motivační cena, se vlastnictví společnosti změní…

* V posledních letech velká část firem směruje své aktivity do Ruska, které je považováno za aktuálně nejperspektivnější trh v Evropě. Vy jste v Rusku studoval, využíváte svoje kontakty ze studií pro rozvoj tamního byznysu?

V Rusku jsme měli zastoupení, které jsme ale po dvou letech zavřeli, protože nám, na rozdíl od jiných, připadalo tamní prostředí velmi nestandardní a netransparentní.

* Byla to na vás moc velká divočina?

Ano. A proto jsme se přesunuli do Německa, kde nám kultura a standardnost trhu vyhovují. Přesto v Rusku jsme. Nikdy jsme se nebránili tomu, aby se naše portfoliové firmy v rámci své vlastní expanze angažovaly i na tamním obrovském trhu. Třeba retailová společnost Empik je v Rusku velmi aktivní.

Marek Dospiva (44) Vystudoval Moskevský státní institut mezinárodních vztahů a Pekingskou univerzitu. V roce 1994, krátce po ukončení studií, se stal jedním ze spoluzakladatelů společnosti Penta Brokers. V dubnu 1998 byl pak u zrodu sesterské společnosti Penta Group. V roce 2001 se vrátil ze Slovenska do České republiky a řídí tuzemské aktivity Penty.

O autorovi| Vadim Fojtík, fojtik@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery?…
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Technologie
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Člověk převlečený za sedadlo? Ito je při vývoji autonomních vozů potřeba
Změřte si rychlost internetu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít