Koupě Pražské plynárenské byl vynikající obchod

16. června 2014, 00:00 -
16. června 2014, 00:00

„Společnost je nejen ve velmi dobré kondici, ale má i obrovský potenciál dalšího rozvoje a růstu. Objevili jsme však i určité rezervy a možnosti, jak by mohla fungovat efektivněji,“ říká předseda představenstva Pražské plynárenské Ing. Pavel Janeček

* Pražskou plynárenskou přednedávnem získalo do svých rukou hlavní město Praha, které odkoupilo majetkový podíl předcházejícího spoluvlastníka, společnosti E. ON. Myslíte, že Praha udělala dobrý obchod?

Zcela nepochybně. Praha udělala vynikající obchod a ujistil jsem o tom i prvního náměstka primátora pana Jiřího Vávru, který se o něj velkou měrou osobně zasadil. I když jsem byl do funkce předsedy představenstva zvolen teprve nedávno, v oblasti plynárenství se pohybuji již dlouhou dobu a společnost jsem tak velmi pozorně sledoval z vnějšku již dávno předtím. Nyní, když mám možnost kromě obecně dostupných informací detailně analyzovat i interní firemní informace běžně nedostupné, mohu říci, že společnost je nejen ve velmi dobré kondici, ale má i obrovský potenciál dalšího rozvoje a růstu.

* Nic byste tedy ve firmě, kterou jste převzal, neměnil?

Chce-li být taková společnost jako Pražská plynárenská dlouhodobě úspěšná, musí pracovat nejen maximálně efektivně, ale i neprodleně a velmi pružně reagovat na trendy a změny, které vysoce konkurenční energetický trh neustále přináší. Mít schopnost měnit se a přizpůsobovat se je v dnešní době nezbytností. I když, jak jsem řekl, je Pražská plynárenská dobře nastavena, objevili jsme i určité rezervy a možnosti, jak by mohla fungovat efektivněji, a právě tomu se nyní intenzivně věnujeme.

* Změní se s novým vlastníkem něco pro vaše zákazníky?

Pro naše zákazníky samozřejmě zůstávají k dispozici všechny služby, výhody a bonusy, na které jsou doposud zvyklí, a připravujeme i nové produkty, které jim budeme v průběhu roku postupně představovat. Řekl bych, že k horšímu se z pohledu našich zákazníků nic měnit rozhodně nebude, spíše naopak.

* Jak to myslíte?

Například v tom smyslu, že vlastníkem je nyní město a tomu jde především o to, hájit zájmy svých obyvatel. Může tak mít na některé věci díky tomu vlastní specifický pohled, který může být odlišný od pohledu, řekněme, „klasického“ majitele, jehož primárním cílem je pouze maximalizace zisku. Dalším pozitivem může být třeba skutečnost, že se pro nás otevírají obrovské možnosti spolupráce s dalšími městskými organizacemi, jejichž výsledkem budou nové služby, produkty a synergie. Ten, kdo z toho bude těžit, jsou samozřejmě i naši zákazníci. Podobných příkladů lze uvést celou řadu, nicméně rád bych upozornil ještě na jednu důležitou věc, která nemusí být na první pohled pro mnohé tak zřejmá. Tím, že je Pražská plynárenská nyní „městskou“ domácí firmou, mají všichni zákazníci jistotu, že zisky, které společnost vyprodukuje, nezmizí například někam za hranice, ale budou reinvestovány tady u nás doma. V jistém smyslu tak přinesou každému konkrétní užitek v podobě dětských hřišť, nových chodníků apod.

* Pražská plynárenská však nepůsobí jen na území Prahy. Nepřijdou mimopražští zákazníci zkrátka?

Máte pravdu, Pražská plynárenská je komplexní společností, která má nyní své zákazníky nejen v Praze a okolí, ale v řádu několika desítek tisíc i v ostatních regionech republiky. Samozřejmě, že ani naši mimopražští zákazníci nepřijdou zkrátka a velmi intenzivně se jim budeme věnovat. Snažíme se například budovat síť „kamenných“ regionálních obchodních kanceláří, novou pobočku jsme v polovině května otevřeli například v Ostravě…

* V posledních měsících je velmi aktuálním tématem dění na Ukrajině, přes niž vede jedna z cest, kterou se do Evropy dostává zemní plyn z Ruska. Může se tato nebo jiné podobně vyhrocené situace nějak dotknout zákazníků vaší společnosti?

Zajištění spolehlivosti dodávek plynu pro naše zákazníky je téma, kterému se dlouhodobě velmi odpovědně věnujeme, a máme připraveny různé scénáře řešení pro případy krizových situací. Je třeba říci, že Pražská plynárenská má diverzifikovány jak zdroje, tak i dopravní cesty pro přepravu zemního plynu. Nadto máme zemní plyn pro různé nenadálé případy vždy uskladněn i v podzemních zásobnících.

* Na závěr trochu odlehčeně. Co si jako manažer společnosti dodávající zemní plyn k vytápění našich bytů a domů myslíte o letošní zimě?

Jakou zimu máte na mysli, já osobně jsem vůbec žádnou nezaznamenal? (smích) Jako předseda představenstva Pražské plynárenské bych si samozřejmě uměl představit mnohem a mnohem tužší zimu. Na druhé straně, nedávno jsem právě díky letošní mírné zimě dostal přeplatek za plyn, takže jako občan bych asi měl být spokojen.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít