Kotrmelec vzad

22. září 2014, 00:00 -
22. září 2014, 00:00

Ministerský návrh novely nového občanského zákoníku se neomezuje na redakční či technické změny, ale chystá i rozsáhlé obsahové a koncepční úpravy

Nový občanský zákoník, který po dlouhých přípravách a za doprovodu zčásti rozhořčeně vedených diskusí v odborných kruzích vstoupil v platnost letos 1. ledna, přinesl částečně revoluční změny.

Například zákonné zakotvení zásadní smluvní volnosti stran a přednosti výkladu záměru zákonodárce a pravé vůle stran před doslovným, neustálým opakováním textu zákona.

Svým rozsahem však zasáhl i do mnoha dalších ustanovení. Vždyť zavedením nového občanského zákoníku pozbylo platnosti celkem 238 zákonných předpisů.

Je zcela nesporné, že tak rozsáhlý kodex bude v určitých bodech vykazovat potřebu úprav a přepracování. To se projevilo již bezprostředně po nabytí platnosti zákona, ať už se jednalo o přehlédnutí důležitých ustanovení (chybějí přechodná ustanovení, která by řešila možný přechod společenství vlastníků bytů založených dle starého práva do nové úpravy), nebo jen o pouhá redakční přehlédnutí, musí být řada předpisů dle všeobecného přesvědčení podrobena úpravě, a tím přizpůsobena stávajícímu souhrnu zákonů.

Nutná novela K tomu by mělo dojít dle všeobecného mínění v rámci technické novely. Tedy úpravy, která by umožnila bez hlubších zásahů do koncepčního uspořádání zákona začlenění chybějících ustanovení, případně technické přizpůsobení ustanovení jiným stávajícím normám.

V současné době předložilo ministerstvo spravedlnosti k veřejné diskusi vlastní návrh takové novely. Jedná se přitom o první část rozsáhlých úprav, jež by měly zahrnovat celkem asi tisícovku změn, z nichž byly nyní předloženy návrhy úprav ustanovení paragrafů 1 až 449.

Vedle toho doznají úpravy také vybraná ustanovení z dědického a rodinného práva. Nakonec bude zavedena zcela nová úprava týkající se práva spotřebitelských smluv, v souvislosti s níž bude zrušeno 57 paragrafů, které budou nahrazeny 71 novými paragrafy. Návrh zahrnuje 112 stran, na kterých se však komise odborníků neomezuje pouze na redakční či technické změny, nýbrž provádí i rozsáhlé obsahové a koncepční úpravy.

A to zejména u společensko-právních předpisů, které jsou v novém občanském zákoníku zahrnuty. Tak bude mimo jiné upuštěno od formulace, že „statutární orgány zastupují společnost“, a bude znovu zavedena stará formulace „jednání jménem společnosti“.

Změna za každou cenu?

Odůvodnění této změny zahrnuje tři plné strany s mnoha dalšími odkazy a opírá se o teoretické úvahy, které mají svůj původ v 19. století. Autoři návrhu novely se očividně snažili udělat vše pro to, aby se vyhnuli dojmu, že pouze vytvářejí „změnu za každou cenu“.

Je však třeba podotknout, že například v Německu od roku 1892 jednatelé společností s ručením omezeným svoji společnost „zastupují“, a to mohou činit dokonce společně s prokuristy. Lze tak právem pochybovat o tom, zda tento „dogmatismus“ převáží praktické výhody flexibilní úpravy práv týkajících se podepisování za společnost.

Tam a zase zpátky Navrhovatelům je třeba přičíst k dobru, že se přitom vracejí k začlenění pojmosloví a právních konceptů, které byly obsaženy v již dříve platném obchodním zákoníku. To může částečně přispět i k uklidnění diskusí vedených od okamžiku zavedení nového občanského zákoníku.

Zároveň je ovšem třeba upozornit, že široké veřejnosti by takový „návrat ke kořenům“ mohl připadat také jako určitý regresivní krok.

Rovněž je třeba brát v úvahu, zda navrhované úpravy právě ve společensko-právní oblasti přispějí ke zvýšení důvěry v právní jistotu u mnoha tisíců společností, které v rámci toho, aby vyhověly své zákonné povinnosti, nechaly s ne zrovna malými náklady upravit své společenské smlouvy. Nyní by však byly nuceny přeformulovat je znovu podle starého vzoru.

Nezbývá než doufat, že si novela nového občanského zákoníku – nejrozsáhlejší a velmi prestižní zákonná rekodifikace moderních českých dějin – udrží odborně-věcnou úroveň.

Budiž odborné veřejnosti, ale i všem občanům přáno, aby se úpravy omezily pouze na skutečně důležité problémy. l

Nezbývá než doufat, že si novela nového občanského zákoníku – nejrozsáhlejší a velmi prestižní zákonná rekodifikace moderních českých dějin – udrží odborně-věcnou úroveň.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery?…
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Technologie
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Člověk převlečený za sedadlo? Ito je při vývoji autonomních vozů potřeba
Změřte si rychlost internetu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít