Korupční krmítko

02. listopadu 2015, 00:00 - Pavel Páral
02. listopadu 2015, 00:00

Management nemocnic ztratí už tak malou motivaci k úsporám a rozšíří se prostor pro korupci

Zatím bez velkého zájmu veřejnosti vzniká na ministerstvu zdravotnictví návrh nového zákona o neziskových nemocnicích, který s velkou pravděpodobností má vést k likvidaci úspěšných nestátních zařízení a k tomu, že zdravotnické miliardy dosud rozdělované zdravotními pojišťovnami dostanou v plen ministerští úředníci, odpovědnost managementu bude oslabena. Už tak nedostatečná motivace managementu a lékařů k úsporám bude dále oslabena a kvůli posílení vlivu ministerských úředníků na chod nemocnic se rozšíří prostor pro korupci.

Připomínkové řízení k zákonu končí v těchto dnech a nová právní úprava by měla platit od roku 2017.

PROTEKČNÍ ŠPITÁLY

Podstatou zákona je přeměna současných příspěvkových organizací státu, což je právní forma všech ministerstvem zřízených zdravotnických zařízení a velké části krajských nemocnic, ale i jinak organizovaných zařízení na novou právní formu neziskové nemocnice. Ministerské špitály převede zákon na novou právní formu přímo. Ostatní mohou o změnu na neziskovou nemocnici požádat ministerstvo zdravotnictví, které jim může, ale nemusí vyhovět.

Zdravotní pojišťovny pak budou povinny uzavřít s neziskovou nemocnicí smlouvu a hradit péči v oborech, které má nezisková nemocnice v zakladatelské smlouvě. O tom, jaké obory tam zapíše, však nerozhoduje její zakladatel, ale opět úředníci ministerstva zdravotnictví.

Zdravotní pojišťovny tak ztratí významnou část své smluvní svobody a o tom, s kým uzavřou smlouvu, bude fakticky rozhodovat ministerstvo, které souběžně prostřednictvím úhradové vyhlášky rozhoduje o výši úhrad.

Zákon dokonce předepisuje, aby už v době, kdy má nemocnice teprve podanou žádost o převod na neziskové zařízení, byla v regionu přerušena výběrová řízení zdravotních pojišťoven na poskytování péče. Pojišťovny ztrácejí možnost vybírat svým pojištěncům poskytovatele na základě kvality a ceny. Tato pravomoc fakticky přechází na ministra zdravotnictví. Přednost při uzavírání smluv tak vlastně nutí všechny nemocnice přejít na neziskovou formu, protože v jiném případě se mohou ocitnout bez smluv. Postiženy tím budou nejen nemocnice, ale i soukromé ambulance, protože nemocnice poskytují ve velkém rozsahu ambulantní péči a jejich ambulance budou rovněž upřednostňovány bez ohledu na cenu a kvalitu služeb.

OMEZENÍ JEN SHORA

Hned v okamžiku schválení zákona bude na neziskové nemocnice převedeno 39 zdravotnických zařízení přímo řízených státem, z toho devět velkých fakultních nemocnic. Ty se fakticky přejmenují na univerzitní nemocnice a získají právo žádat na svých univerzitách úhradu nákladů na výuku studentů.

Přímo řízené nemocnice zatím hospodařily samostatně a jejich vedení neslo za hospodářský výsledek nějakou, i když jen málokdy vyžadovanou odpovědnost. Nově klíčová rozhodnutí přejdou na zakladatele, který podle zákona bude schvalovat nákupy nad 20 milionů a prodeje a pronájmy i čerpání úvěrů nad 10 milionů. A převezme za hospodaření i ručení. Tedy přesněji řečeno přenese ho na daňové poplatníky. Za závazky všech fakultních a přímo řízených nemocnic pak začne ručit stát, takže nemusejí mít strach z insolvence. Těžko předpokládat, že to vše povede k lepšímu hospodaření nemocnic.

O autorovi| Pavel Páral • paralp@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít