Konvičkova moučka je pro dobytek

15. února 2016, 00:00 - Petr Holec
15. února 2016, 00:00

Senátor Jan Veleba spojuje venkov s etnickou a náboženskou nenávistí extremistů

Ve filmu a literatuře se tomu říká dramatický oblouk: než hlavní hrdina skončí zhruba stejně, jako začal, urazí kus cesty. Dramatický oblouk senátora Jana Veleby se pravděpodobně dotkl orbity: šéf Strany práv občanů (SPO), jež se původně jmenovala „Zemanovci“, kdysi blokoval silnice traktory – to když ještě šlechtil prasata, šéfoval Agrární komoře a hájil zemědělce. Dnes hájí především prezidenta Miloše Zemana, demonstruje s Tomiem Okamurou a jeho renegáty včetně islamofoba Martina Konvičky a ve volném čase bojuje proti „dekadenci“ v České televizi.

Kvůli rozhovoru s námi prý zrušil výjezd do svého senátního obvodu na Chrudimsku, a když se shodneme, že máme oba rádi víno, začne se jindy militantní senátor chovat přátelštěji. „Piju víno každý den, podporuje to zdraví. Ale musíte opravdu pít každý den,“ usmívá se. A hned každodenní konzumací vína vysvětluje i tzv. francouzský paradox: tedy že jsou Francouzi zdraví, v podstatě neobézní lidé a dožívají se vysokého věku, přestože jedí tučná jídla.

Když se biju, tak naplno

„Podívejte. Tady si můžete vzít ještě něco z mé volební kampaně. Dobře to fungovalo,“ podává mi u stolu bloček se svou fotkou, který rozdával voličům. Ten pro změnu vysvětluje tzv. Velebův paradox. Na lidi se z něj usmívá v podstatě milý strýc v košili s krátkým rukávem, na jehož venkovský zemědělský původ odkazují malé fotky obilí a vinné révy. A taky slogan „Kupujte české potraviny“, kvůli nimž Veleba blokoval silnice.

Nevinný artefakt pochází ze šťastnějších dob, kdy politika ještě neznala Okamuru ani Konvičku. A taky kdy český prezident neslavil na Albertově 17. listopadu, tedy Den boje za svobodu a demokracii, s extremisty. Ostatně na Albertově uvedl prezidenta na pódiums touto bandou právě Veleba, jeden z jeho nejbližších a nejoddanějších. A to rétorikou jak vystřiženou z dob, kdy ještě býval členem KSČ. „Nebude nám diktovat Brusel, Paříž ani Berlín,“ hřímal tehdy.

Jak tedy došlo k přerodu tradičního venkovského zemědělce v křiklouna podporujícího Okamuru? Na rozdíl od „Moraváka z Tokia“, jak si Okamura začal říkat, navíc Veleba není žádný nevzdělaný populista; v Brně nejdřív vystudoval zemědělství a poté na Masarykově univerzitě i sociologii. Takže by měl společnost chápat trochu sofistikovaněji než turistický průvodce Okamura nebo entomolog Konvička, ne?

„Přerod proběhl v tom smyslu, že jsem ukončil své angažmá v Agrární komoře. Nevěnuju se islámu primárně. Když jste ale předsedou politické strany, tak se tomu musíte věnovat.

A zadruhé jsou tu nějaké sympatie mezi mnou a prezidentem, to je logické. Jsem teď hodně hlasitý, to jsem ale byl i v Agrární komoře. Když se za něco beru, tak vždy naplno. Když teď vidím svodky z médií, překvapuje mě, že jen málo politiků se prezidenta odváží podporovat,“ vysvětluje Veleba.

Hlavně žádné veletoče

Jenže legrace teď skončila, zdá se. S Velebou sedím jen dva dny po demonstracích na Václavském náměstí a Hradčanech, které skončily střelbou slepými, útokem dlažebními kostkami a světlicemi na žižkovské centrum Klinika a taky opakovanými ataky na přenosový vůz Českého rozhlasu. Jeho lidem měl přítomný policista odpovědět na žádost o ochranu následujícími slovy: „Můžete si za to sami, protože lžete, najděte si svoji vlastní ochranku.“

Vyšetření útoku na Kliniku žádá premiér Bohuslav Sobotka a chování policie k Českému rozhlasu ministr vnitra Milan Chovanec.

Akci na Václavském náměstí pořádal Okamura, její obdobu na Hradčanech jeho odpadlíci z Úsvitu. Veleba má blízko k oběma: té na Václaváku se osobně účastnil, zatímco na Hradčanech vyfotili mezi extremisty senátora Jaroslava Doubravu z hnutí Severočeši.cz.

A právě senátnímu klubu SPO, Severočechů.cz a komunistů Veleba šéfuje.

Zatímco Chovanec, jehož nikdo nepodezírá z lásky k imigrantům ani islámu, označil obě akce za „potvrzení fašizace České republiky“, Doubrava reagoval, že se jen procházel Malou Stranou. „Ano, skutečně jsem byl v nevhodný okamžik na nevhodném místě,“ připustil.

Na Václaváku mluvil Okamura o islámu jako o „náboženském rasismu“ a „sexuálním džihádu“.

„Ano, vysvětlím. Hradčanské náměstí hodnotím spíš negativně. A pokud jde o Kliniku, tak s projevem násilí samozřejmě nesouhlasím,“ vysvětluje Veleba.

I on sám zkoušel vloni na podzim uspořádat v Senátu pod záštitou prezidenta „odbornou“ konferenci nazvanou Evropa, imigrace a islám, kde měl právě Okamura být hlavním „odborníkem“ na všechna tři témata. Po negativní medializaci i formálních nedostatcích organizace Veleba nakonec konferenci zrušil a přeložil akci do hotelu v Dolních Počernicích. Tam podle jeho slov proběhla „bez průjmu senátorů“.

Podobně nyní proběhla i Okamurova akce na Václaváku, kde poslanec požadoval referendum za vystoupení Česka z EU. Problém je, že Velebova SPO se v programu na EU odvolává snad v každém odstavci: mluví se tu o dotacích EU, o sociální chartě EU a ohledně zahraniční politiky ČR se dokonce dočtete, že „EU je zásadním prvkem určujícím naši zahraniční politiku“. „To ještě neznamená, že budeme měnit náš program. Nedělám žádné veletoče, jsem názorově konzistentní. A taky jsem zemědělec a ti byli stejně jako já pro náš vstup do EU kvůli zemědělským dotacím. Tam jsou kořeny mých názorů. Teď hned bychom z EU vystupovat neměli. Spíš bychom se měli věnovat sami sobě, pokud se EU rozpadne,“ říká Veleba.

Bývalý komunista, příznivec evropských dotací a levičák teď dokonce propadl učení privatizátora Václava Klause, jenž se nově pro změnu přátelí s populistickými socialisty typu Marine Le Penové, kteří chtějí znárodňovat části hospodářství. O konkurenceschopnosti a budoucnosti EU prý Veleba začal pochybovat, už když do Bruselu jezdil na zemědělská jednání. „Říkal jsem si, že tohle nemůže být nic trvalého. Poznal jsem tam i tu příšernou byrokracii a těžkopádnost. Takový systém nemůže konkurovat USA,“ vzpomíná.

Fakt USA? Inspiruje opravdu levičáka, jenž se v EU nejvíc těšil na zemědělské dotace, kapitalistická Amerika? „Myslím to jen odborně ohledně zemědělství,“ podotkne Veleba.

Miloš už zase tančí

SPO přesto bude spolupracovat s Okamurou. Když si totiž Veleba položil na váhu Okamuru s Konvičkou, zvítězil v souboji gigantů prvně jmenovaný. Důvod je jednoduchý: šéf SPO původně doufal, že slova o namletí muslimů do masokostní moučky napsal Konvička pozdě v noci a pod vlivem. Pak ale zjistil, že ne. „To už není můj šálek kávy. To je krmivo pro dobytek a to já dobře znám,“ vysvětluje svůj příklon k Okamurovi.

A co Zemanovo vystoupení a zpívání státní hymny po boku Konvičky na Albertově? „Nebudete mi to věřit, ale já na to neměl vliv. Prezident má prostě rád napětí a nerad mění svůj názor,“ říká šéf někdejší Zemanovy partaje.

A po chvíli překvapivě dodá: „Tento národ není na přímou volbu prezidenta zralý.“ Takže si ji zřejmě i se Zemanem brzy znovu zopakujeme. „Nevím, jestli Zeman bude kandidovat. Ale z jeho úžasné vitality usuzuju, že to někde v podvědomí má. Letos na plese dokonce začal i tančit…“ usmívá se Veleba. Snad měl prezident pevnější krok než při tanci kolem korunovačních klenotů.

Stále viditelnější Veleba jako by měl poslední dobou štěstí na to, jak obrátit většinu svých úmyslů ve frašku. Jeho senátní konference nakonec proběhla bez „průjmu“ i bez Okamury, jeho návrh zákona na zrušení povinnosti platit koncesionářské poplatky České televizi stihl výsměch a nově se musí omluvit vědcům za hanlivé výroky. Senátor přesto věří ve svou pravdu. Její kořeny pochopíte na zdi jeho senátní kanceláře.

Tady visí idylická fotka Pánova, jeho rodné vísky.

„Pořád má jen šest čísel a není tam ani hospoda,“ říká hrdě Veleba. Právě venkov podleněj

zůstává poslední baštou morálky, když pražská Česká televize plodí „dekadentní“ satirické pořady typu Pečeného sněhuláka.

„Venkov je zdraví národa. Platí tu ještě slovo a je tam nějaká čest. Každý si tady vidí do talíře,“ vysvětluje. Pravidelně prý chodí mezi lidi do hospůdky v sousední vesnici a i tam je svět ještě v pořádku.

Jsem zemědělec a ti byli stejně jako já pro náš vstup do EU kvůli zemědělským dotacím. Teď hned bychom z EU vystupovat neměli. Spíš bychom se měli věnovat sami sobě, pokud se EU rozpadne.

O autorovi| Petr Holec, holecp@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít