Kontrolou to nezačíná

13. října 2014, 00:00 - STANISLAV MACHEK
13. října 2014, 00:00

Postupující elektronizace a používání analytického softwaru mají jednoznačně pozitivní vliv na efektivitu daňové správy

V poslední době se často hovoří o zefektivnění výběru daní. Sám ministr ? nancí Andrej Babiš několikrát v minulosti v rámci návrhů opatření pro boj s daňovými úniky deklaroval, že je podle něj nezbytné, aby se zkvalitnila kontrola plnění daňových povinností. Může tedy daňový subjekt do budoucna očekávat zvýšenou pozornost ze strany ? nančního úřadu?

ELEKTRONICKÁ PŘEDBĚŽNÁ KONTROLA Poplatníci se často obávají, že v souvislosti s uvedenými proklamacemi ze strany ministerstva ? nancí se v brzké době ohlásí ? nanční úřad na daňovou kontrolu. Neuvědomují si, že vlivem postupující elektronizace jsou již v současné době pod mnohem větším drobnohledem správce daně, než tomu bývalo v minulosti.

Předně je důležité zdůraznit, že správci daně stále častěji aplikují metody e­auditu, kdy kontroloři využívají analytický software IDEA a další. Pokud je zároveň stále větší počet daňových přiznání podáván prostřednictvím datové schránky ve schváleném formátu XML, je pro správce daně poměrně snadné provést automatické porovnání s historickými informacemi, daty od jiných subjektů, provést křížovou kontrolu apod. Mnohdy je tak daňový subjekt předběžně zkontrolován, aniž by správce daně zahajoval jakékoli formální řízení či postup, o němž by se daňový subjekt vůbec dozvěděl.

V souvislosti s postupující elektronizací také lze sledovat, že novým trendem u správce daně je stále rozšiřovat počet povinných příloh daňových přiznání. Při současné úrovni výpočetní techniky je pro správce daně velice snadné tato data automaticky během okamžiku vyhodnotit a v případě potřeby zahájit daňovou kontrolu.

Typickým příkladem je zavedení nové přílohy pro právnické osoby, které se účastní transakcí se spojenými osobami. Od zdaňovacího období 2014 budou muset vybrané subjekty vyplnit také samostatnou přílohu týkající se převodních cen.

V oblasti DPH plánuje ministerstvo ? nancí od roku 2016 zavedení elektronického kontrolního výkazu. Kontrolní výkaz mají plát­

2008 2009 2010 2011 2012 2013 Zdroj: Zprávy o činnosti daňové a celní správy ČR za roky 2009?2013

ci podávat společně s daňovým přiznáním a budou se v něm uvádět informace o zdanitelných plněních uskutečněných s jiným plátcem. V rámci boje státní správy s daňovými úniky má tento výkaz umožnit ? nančním úřadům lepší způsob kontroly daňových přiznání.

Elektronické zpracování dat rovněž dává správci daně rozsáhlé možnosti v oblasti mezinárodní výměny informací. V rámci Evropské unie se pro odhalování daňových úniků a podvodů v oblasti DPH stále více využívá elektronický systém VIES. Správce daně tak má k dispozici aktuální údaje z Evropské unie pro potřeby tuzemského daňového řízení.

MÉNĚ, ALE CÍLENĚ A EFEKTIVNĚJI Postupující elektronizace, automatizace zpracování dat od daňových subjektů a používání analytického softwaru tak mají jednoznačně pozitivní vliv na efektivitu daňových kontrol. Správce daně se pak soustředí pouze na náročnější, hlubší, efektivnější a cílenější provádění daňových kontrol zejména tam, kde je očekáván ? skální efekt.

Úspěšnost tohoto přístupu orgánů státní správy ostatně potvrzují i statistiky vydávané ministerstvem ? nancí, které se týkají činnosti daňové a celní správy České republiky. Například v roce 2003 činil počet daňových kontrol přibližně 131 tisíc s doměrkem 5,4 miliardy korun. Za rok 2013 již počet daňových kontrol klesl téměř čtyřnásobně na přibližně 33 tisíc, avšak s celkovým doměrkem 8,4 miliardy korun.

Aby si ministerstvo ? nancí vynutilo plnění povinností daňových subjektů v oblasti elektronických podání, připravilo novelu, která obsahuje i nové speciální případy pokut v souvislosti s rozšiřující se elektronizací. Nově tak má být sankcionováno pokutou dva tisíce korun nesplnění povinnosti podat příslušný formulář elektronicky. Pokud by správce daně považoval nedodržení elektronické formy dokonce za závažné porušení, mohl by uložit pokutu až do výše 50 tisíc korun.

O autorovi| STANISLAV MACHEK, senior tax manager, Accace

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít