Konkurenti? Nikoli, partneři!

11. ledna 2016, 00:00 - Markéta Žižková
11. ledna 2016, 00:00

První český klastr získal evropské ocenění excelence Společnosti podnikající v jednom oboru si navzájem konkurují, současně jsou ale nuceny řešit řadu obdobných problémů, od vzdělávání zaměstnanců přes dodavatele po výzkum a vývoj. Pokud v těchto oblastech spolupracují – vytvářejí tzv. klastry – mnohé problémy a omezení překonávají snáze a díky tomu získávají konkurenční výhodu, která se jen těžko napodobuje. Dobře to ví i český vodohospodářský klastr CREA Hydro & Energy, který v roce 2015 získal od evropské klastrové organizace zlatou známku kvality managementu klastru.

Technologie pro vodohospodářská díla, vodní a odpadové hospodářství a obnovitelné zdroje energie – tyto oblasti spojují 16 členů klastru CREA Hydro & Energy, který vznikl v roce 2008 transformací exportní aliance CREA. Společně s dalšími partnery se podílí na výzkumu, vývoji a inovacích produktů, propagaci oboru a realizaci projektů v tuzemsku i zahraničí. Klastr se základnou hlavně v Jihomoravském a Olomouckém kraji poskytuje odborné studie, školení zahraničních expertů a konzultace v oboru pro česká i zahraniční ministerstva a další instituce. Za hranicemi působí v jihovýchodní Asii, Latinské Americe a na Blízkém východě.

Počátek klastrů v Č esku

Ocenění Gold Label převzal manažer klastru CREA Hydro & Energy Břetislav Skácel z rukou ředitele organizace ESCA (European Secretariat for Cluster Analysis) Thomase LämmeraGampa v listopadu na závěrečné konferenci projektu CLUS3 agentury CzechInvest. Byla to právě agentura CzechInvest, kdo studií o využití klastrů pro hospodářské oživení a restrukturalizaci Moravskoslezského kraje začal rozvíjet klastrovou koncepci v České republice a nadále se o rozvoj klastrů zasazuje. „Jednou z klíčových aktivit v oblasti rozvoje klastrů a klastrové politiky je navazování a prohlubování mezinárodní spolupráce,“ zdůrazňuje Tereza Kubicová z CzechInvestu.

Vodohospodářský klastr je dosud jediným českým klastrem, který se zlatou známkou klastrové excelence může pochlubit. Celosvětově ji vlastní 64 klastrů ze 14 zemí. V regionu střední a východní Evropy pouze další dva, v Maďarsku a na Slovensku. „Zlatá známka jednoznačně zvýší nejen naši prestiž, ale prestiž českých klastrů obecně,“ říká Břetislav Skácel z CREA Hydro & Energy. „Je oceněním naší dosavadní práce a pomůže nám i v dalším rozvoji. Prohloubíme spolupráci se zahraničními kolegy, získáme nové partnery, můžeme rozšířit naši členskou základnu a v důsledku i zvýšit zaměstnanost,“ dodává.

Spolupráce jako konkurenční výhoda

V České republice v současnosti působí zhruba šedesát klastrových organizací. Vznikat začaly teprve s nástupem nového milénia. Jejich podpoře se od roku 2008 aktivně věnuje Národní klastrová asociace. Myšlenka spolupráce vzájemně si konkurujících podniků je však mnohem starší. Pochází z konce 19. století od britského ekonoma Alfreda Marshalla. Klastry snižují omezení menších firem a zvyšují specializaci, poskytují úspory a snižují náklady, rychleji přenášejí informace a technologie. Zvyšují také místní konkurenci a rivalitu a tím i globální konkurenční výhodu. V důsledku podněcují vládu k investicím do specializované infrastruktury. l •

O autorovi| Markéta Žižková, zizkova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít