Konkurenti? Nikoli, partneři!

11. ledna 2016, 00:00 - Markéta Žižková
11. ledna 2016, 00:00

První český klastr získal evropské ocenění excelence Společnosti podnikající v jednom oboru si navzájem konkurují, současně jsou ale nuceny řešit řadu obdobných problémů, od vzdělávání zaměstnanců přes dodavatele po výzkum a vývoj. Pokud v těchto oblastech spolupracují – vytvářejí tzv. klastry – mnohé problémy a omezení překonávají snáze a díky tomu získávají konkurenční výhodu, která se jen těžko napodobuje. Dobře to ví i český vodohospodářský klastr CREA Hydro & Energy, který v roce 2015 získal od evropské klastrové organizace zlatou známku kvality managementu klastru.

Technologie pro vodohospodářská díla, vodní a odpadové hospodářství a obnovitelné zdroje energie – tyto oblasti spojují 16 členů klastru CREA Hydro & Energy, který vznikl v roce 2008 transformací exportní aliance CREA. Společně s dalšími partnery se podílí na výzkumu, vývoji a inovacích produktů, propagaci oboru a realizaci projektů v tuzemsku i zahraničí. Klastr se základnou hlavně v Jihomoravském a Olomouckém kraji poskytuje odborné studie, školení zahraničních expertů a konzultace v oboru pro česká i zahraniční ministerstva a další instituce. Za hranicemi působí v jihovýchodní Asii, Latinské Americe a na Blízkém východě.

Počátek klastrů v Č esku

Ocenění Gold Label převzal manažer klastru CREA Hydro & Energy Břetislav Skácel z rukou ředitele organizace ESCA (European Secretariat for Cluster Analysis) Thomase LämmeraGampa v listopadu na závěrečné konferenci projektu CLUS3 agentury CzechInvest. Byla to právě agentura CzechInvest, kdo studií o využití klastrů pro hospodářské oživení a restrukturalizaci Moravskoslezského kraje začal rozvíjet klastrovou koncepci v České republice a nadále se o rozvoj klastrů zasazuje. „Jednou z klíčových aktivit v oblasti rozvoje klastrů a klastrové politiky je navazování a prohlubování mezinárodní spolupráce,“ zdůrazňuje Tereza Kubicová z CzechInvestu.

Vodohospodářský klastr je dosud jediným českým klastrem, který se zlatou známkou klastrové excelence může pochlubit. Celosvětově ji vlastní 64 klastrů ze 14 zemí. V regionu střední a východní Evropy pouze další dva, v Maďarsku a na Slovensku. „Zlatá známka jednoznačně zvýší nejen naši prestiž, ale prestiž českých klastrů obecně,“ říká Břetislav Skácel z CREA Hydro & Energy. „Je oceněním naší dosavadní práce a pomůže nám i v dalším rozvoji. Prohloubíme spolupráci se zahraničními kolegy, získáme nové partnery, můžeme rozšířit naši členskou základnu a v důsledku i zvýšit zaměstnanost,“ dodává.

Spolupráce jako konkurenční výhoda

V České republice v současnosti působí zhruba šedesát klastrových organizací. Vznikat začaly teprve s nástupem nového milénia. Jejich podpoře se od roku 2008 aktivně věnuje Národní klastrová asociace. Myšlenka spolupráce vzájemně si konkurujících podniků je však mnohem starší. Pochází z konce 19. století od britského ekonoma Alfreda Marshalla. Klastry snižují omezení menších firem a zvyšují specializaci, poskytují úspory a snižují náklady, rychleji přenášejí informace a technologie. Zvyšují také místní konkurenci a rivalitu a tím i globální konkurenční výhodu. V důsledku podněcují vládu k investicím do specializované infrastruktury. l •

O autorovi| Markéta Žižková, zizkova@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít