Koníček & Záliba

09. listopadu 2015, 00:00 - Václav Drchal
09. listopadu 2015, 00:00

Advokáti ve volném čase píší knihy, řídí závodní auta a na vlastní náklady opravují polorozpadlé kapličky

Když se zeptáte advokáta, proč začal studovat práva, dostanete jen zřídka odpověď, že od malička toužil po spravedlnosti. Zásadní roli ve skutečnosti obvykle sehrál trojlístek – jistá nevyhraněnost, právník v rodině a náhoda. Bylo tomu tak nejspíš vždy a plynou z toho dva závěry. Zaprvé spousta vystudovaných právníků zběhla k jinému oboru a řada z nich v něm dokázala zcela mimořádně vyniknout – Hrabal, Goethe, Kafka, Lhoták, Mácha, Casanova – a zadruhé mnoho skutečných advokátů se po práci hluboce oddává nejroztodivnějším koníčkům a ušlechtilým zálibám.

Kaple Nejsvětější trojice

Ve Švédské ulici v Praze na Smíchově stojí barokní kaple Nejsvětější Trojice. Tak jako mnohé další církevní stavby u nás měla smutný osud – za Josefa byla odsvěcena, později zapomenuta a za komunistů zdevastována.

Pak ji ale koupil šéf advokátní kanceláře Weil, Gotshal & Manges Karel Muzikář a nechal ji opravit a znovu vysvětit. „Měl jsem pocit, že pokud někdo získá peníze, měl by je nějakým způsobem vrátit společnosti, která mu je umožnila vydělat,“ říká milovník české historie a obdivovatel Edvarda Beneše Muzikář.

Roli mecenáše přijal i Pavel Smutný, partner advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný a prezident Česko-izraelské smíšené obchodní komory. V minulosti na sebe prozradil třeba to, že občas vědomě hraje roli snoba, dlouhodobě podporuje operu Národního divadla či Museum Kampa, zve mladé talentované hudebníky na soukromé koncerty a také se rád projíždí ve svém bentley.

Volání Múz

K umění, obzvláště výtvarnému, mají právníci vůbec blízko. Řada kanceláří podpořila nějakou tu výstavu a u některých z nich – PRK Partners nebo Badokh – přerostlo toto konání hranici pouhého sponzoringu. Co se advokátůspisovatelů týče, nejvíc ze všech proslula exministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Možná nenápadněji, subtilněji, ale s o to větší hloubkou a zároveň lehkostí si k psaní „odskočil“ další exministr spravedlnosti Karel Čermák.

S uměním si advokáti rozumějí, zato v přírodních vědách mají co dohánět. Zatím žádný z nich nedokázal napodobit emeritního soudcedarwinistu Miroslava Veverku, který po odchodu na penzi sepsal monumentální a odborníky ceněnou knihu Evoluce svým vlastním tvůrcem.

Dokonale vyvážený celek

Dalším častým advokátním koníčkem je sport. Obligátní golf nebo posilovnu nemá smysl zmiňovat. Přední čeští advokáti kromě toho hromadně běhají maraton (TaylorWessing), tančí (Vladimír Ambruz), popřípadě se věnují ryze „chlapáckým“ zálibám. Například Robert Pergl, partner advokátní kanceláře Dáňa, Pergl a partneři, má rád auta a před lety navíc spojil koníček s byznysem, když koupil společnost, která na našem trhu zastupuje značky Ferrari a Maserati.

Ušlechtilé italské hřebce dnes prodává ve své dejvické „scuderii“ a pochopitelně stále závodí. „Sáhl jsem si na samotný vrchol.

Dvakrát jsem se zúčastnil závodu 24 hodin Le Mans, což je opravdová výzva. Za úspěch je považován už samotný fakt, že závod dokončíte. Což se mi s týmem a s Ferrari 550 Maranello také jednou podařilo. Skončili jsme čtrnáctí,“ pochlubil se před časem. Právo a závodění jsou podle Pergla komplementární činnosti: „Rychlost, nutnost absolutního soustředění a adrenalin, které prožívám na závodní dráze, tvoří s tím, co prožívám každý den v práci, dokonale vyvážený celek.“

Někdejší vedoucí partner advokátní kanceláře KŠD Legal Jan Štovíček na rozdíl od Pergla tenkou linii oddělující koníček od profese překročil. Letos v létě oznámil, že bude nadále s KŠD Legal spolupracovat jen jako of counsel, a plně se vrhl na svoji skutečnou lásku – motorsport, ve kterém chce podle svého vyjádření pro server Xman.cz uspět jako závodník i funkcionář. „Advokacie je úžasná disciplína, ale mám rád nové výzvy. Motorsport mi nabízí novou motivaci. Není to primárně o penězích, motorsport miluji,“ vysvětlil na rozloučenou.

Spolu s příštím vydáním týdeníku Euro vychází příloha Top advokátní kanceláře 2015. l

Obligátní golf nebo posilovnu nemá snad ani smysl zmiňovat. Přední čeští advokáti ale kromě nich hromadně běhají maraton, tančí, popřípadě se věnují ryze „chlapáckým“ zálibám.

O autorovi| Václav Drchal drchal@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nepodpořili
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít