Konečně oživení

12. května 2014, 00:00 - DAVID KUFA
12. května 2014, 00:00

Rozvinutým trhům se opět daří, v zámoří však lépe než v Evropě Současná situace na finančních trzích se pomalu začíná otáčet k normálu. Jako většinou v minulosti, i tentokrát vane vítr změny nejprve ze Spojených států amerických. Zdá se, že po několika letech, kdy ceny akcií a dluhopisů určovalo zejména to, kolik dolarů či eur vytisknou tiskařské stroje centrálních bank, se dostane více pozornosti tradičnějším ukazatelům, jako jsou výsledky firem či makroekonomické ukazatele. Kromě toho mají samozřejmě velký vliv také geopolitické problémy, jak to nyní vidíme na Ukrajině. Mimořádně uvolněné měnové politiky centrálních bank budou ovšem ještě po nezbytně dlouhou dobu podporou probíhajícího pozvolného hospodářského oživení ve světě. Můžeme tak konstatovat, že jsme zatím pouze na úplném počátku obratu zmíněného trendu. A jaké jsou tedy nyní v polovině jara vyhlídky?

V ZÁVĚSU ZA USA Na rozvinutých trzích se postupně naplňuje scénář hospodářského oživení, přičemž výrazně rychleji letos porostou Spojené státy než eurozóna. Inflace zůstává ve všech třech hlavních světových centrech nízká, v Japonsku by se ovšem měla mimo jiné vlivem zvýšení nepřímých daní letos dostat nad dvě procenta. V jádrových zemích eurozóny se nadále očekává velmi nízké tempo růstu cen, zatímco v USA očekáváme míru inflace okolo 1,6 až 1,7 procenta.

Z toho vyplývá rozdílný přístup centrálních bank. Americký Fed pravidelně snižuje objem nakupovaných dluhopisů a do konce letošního roku by měl s tímto netradičním nástrojem pro podporu ekonomiky přestat úplně. Tržní konsenzus očekává první zvyšování úrokových sazeb v druhé polovině roku 2015. My se domníváme, že by k němu mohlo dojít i dříve.

Naopak Evropská centrální banka v prostředí velmi nízké inflace uvažuje o dalším uvolňování měnové politiky v podobě dodávek likvidity, eventuálně i kosmetického snížení úrokových sazeb. Jejich zvyšování každopádně v blízké budoucnosti nebude na pořadu dne.

V rámci rozvíjejících se trhů dochází ke zhoršování ekonomické situace. Ekonomické ukazatele naznačují zpomalení hospodářského růstu v Číně k sedmi procentům, nicméně i s tímto tempem by měla zůstat velkým tahounem světové ekonomiky. Značné problémy zažívají další rozvíjející se trhy. Potýkají se s odlivem zahraničního kapitálu, což především u zemí s vysokým schodkem běžného účtu platební bilance (Turecko, Brazílie, JAR), vedlo k silnému oslabení jejich měn, vysoké inflaci a zvyšování úrokových sazeb tamními centrálními bankami.

POZITIVNÍ OČEKÁVÁNÍ Pozitivně se díváme na ekonomickou situaci zemí střední a východní Evropy. Přicházející ukazatele naznačují, že v tomto regionu dochází k pozvolnému hospodářskému oživení, které bude v průběhu roku 2014 dále akcelerovat. Česko a Polsko by letos měly růst oproti předchozím letům vysokým tempem, a to při nízké míře inflace. Situace v Maďarsku se celkově uklidnila – potenciál nyní vidíme jak v tamních dluhopisech, tak i ve forintu, který by mohl posilovat.

Ekonomika Turecka v letošním roce zpomalí, stále však poroste tempem dvou až 2,5 procenta. Dále akcelerovat by měla v roce 2015. Po březnových regionálních volbách, které potvrdily podporu stávající vládní garnituře, tlak investorů na Turecko povolil.

Očekáváme, že vlivem stabilizace sentimentu a díky lepšícímu se makroekonomickému obrázku (pokles míry inflace v druhé polovině roku, snižování deficitu běžného účtu) budou požadované výnosy do splatnosti dlouhodobých tureckých dluhopisů v dalším období klesat (ceny růst). Rizikem však zůstává další zhoršení sentimentu v případě, že by americký Fed přišel nečekaně brzy se zvyšováním úrokových sazeb, a tím způsobil další odliv prostředků z rozvíjejících se trhů na domácí trh USA.

VĚŘÍME DOLARU I KORUNĚ Co se týče měn, očekáváme posílení dolaru vůči euru (růstový a úrokový diferenciál, zlepšující se běžný účet platební bilance USA z důvodu nižších dovozů energií), dále posílení české koruny vůči euru (po ukončení devizových intervencí ČNB) a také polského zlotého a maďarského forintu vůči euru.

V rámci akciových investic v našich portfoliích zvyšujeme zastoupení rozvíjejících se zemí na úkor zemí rozvinutých, a to konkrétně nákupem akciových fondů zaměřených na Turecko a Rusko, jejichž akcie jsou nyní na relativní bázi atraktivně oceněné. Nadále věříme v silný růst akcií v regionu střední a východní Evropy z důvodu zmíněného hospodářského oživení.

Na hlavních obligačních trzích očekáváme postupný růst výnosů státních dluhopisů ve středně­ a dlouhodobém horizontu v důsledku započatého cyklického ekonomického oživení na globální úrovni a později stoupajících krátkodobých úrokových sazeb. Zhodnocení v rámci dluhopisových investic je proto třeba hledat v zemích, jejichž obligace nyní investoři nemají příliš v oblibě, a ty proto nabízejí zajímavé výnosy do splatnosti (Turecko, Maďarsko).

Zhodnocení v rámci dluhopisových investic je třeba hledat v zemích, jejichž obligace nyní investoři nemají příliš v oblibě, a ty proto nabízejí zajímavé výnosy do splatnosti.

O autorovi| DAVID KUFA, ANALYTIK Conseq Investment Management

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít