Konec trápení v nedohlednu

06. srpna 2012, 00:00 - Miroslav Zámečník
06. srpna 2012, 00:00

Dosavadní výsledky fiskální stabilizace se dalece míjejí s původními očekáváními

Kdyby recepty předepisované bolavému podbřišku eurozóny fungovaly tak, jak „lékaři“ z MMF, Evropské komise a Evropské centrální banky předpokládali, nikdy byste si nemohli přečíst statistiky, jako je tahle. Teoreticky to mělo vypadat zhruba následovně: díky vnitřní devalvaci, tedy poklesu cenové hladiny, dojde k obnovení konkurenceschopnosti jižního křídla, což se promítne na zvýšení vývozu, snížení dovozu a zlepšení obchodní bilance. Místo domácí poptávky, která bude utlumená potřebou snížení zadluženosti vlády i domácností, bude ekonomiku táhnout čistý vývoz. Díky lepší konkurenceschopnosti poté začnou znovu růst i soukromé investice, včetně zahraničních.

Když to uvidí finanční trhy, uklidní se a začnou znovu půjčovat tamním vládám za přijatelný úrok. Konec pohádky.

Realita je taková, že tahle pozitivní spirála ne a ne nastartovat. Hned z kraje je potřeba zdůraznit, že Irsko je zcela specifický případ výkonné exportní ekonomiky, která se dostala do maléru nikoli vinou slabé konkurenceschopnosti nebo špatně vedených veřejných financí, ale vinou prasklé bubliny na realitním trhu a související bankovní krize. Přes pokles vývozu má Irsko ve skutečnosti velmi vysoký obchodní přebytek, po Německu a Nizozemsku třetí nejvyšší v eurozóně (mimochodem zhruba trojnásobný oproti Česku).

Data o obchodní bilanci za leden až duben publikovaná Eurostatem sice potvrzují, že se čísla ve všech zemích PIIGS meziročně zlepšila, ale jenom v Portugalsku se o to více zasloužil růst vývozu než pokles dovozu. A právě na téhle nerovné dynamice se ukazuje, jak dalece se míjí původní očekávání s výsledky dosavadních pokusů o fiskální stabilizaci a strukturální reformy. Nemusíte mít zrovna doktorát z makroekonomie, aby bylo každému jasné, že je setsakramentský rozdíl, z jaké strany se obchodní nerovnováha srovnává.

Pro hospodářství a tím i zaměstnanost je samozřejmě neskonale lepší varianta, když se saldo zlepšuje díky exportní expanzi, než když všeobecná mizerie vyvolá pokles dovozní poptávky. Řecko sice drží stejnou dynamiku vývozu i dovozu, nicméně na to, aby export Řeky zachránil, natožpak jim nalil do žil optimismus, je stále tragicky mrňavý.

Údaje za leden až duben naznačují, že Italové by se po velmi dlouhé době mohli dožít vyrovnané obchodní bilance, ovšem především díky poklesu dovozu, takže taky žádná radost. Co ovšem skutečně vzbuzuje obavy, je Španělsko, protože stagnující zahraniční obchod doplňuje velmi negativní čísla přicházející z jiných oblastí (nalistujte si stránku 42). Žádné světlo na konci tunelu. Ay, ay, jak říkají Španělé. l

KLADNÉ JENOM IRSKO

Vývoj obchodní bilance zemí PIIGS za leden až duben 2012; dovoz a vývoz (v mld. eur)

Irsko

Portugalsko

Španělsko

Itálie

Řecko

pramen: Eurostat

Saldo leden až duben 2011/2012 (v mld. eur)

O autorovi| Miroslav Zámečník • zamecnik@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra…
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Technologie
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperského. Většinu obvinění smetl ze stolu
Asus Lyra je Wi-Fi, které pokryje celý dům. Má tři routery spojené mesh sítí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít