Konec tarifní revoluce

07. března 2016, 00:00 - Alena Adámková
07. března 2016, 00:00

Zavedení nové tarifní struktury, kdy se za regulovanou část ceny elektřiny mělo platit už nikoli podle spotřeby, nýbrž podle velikosti jističe, se po silné vlně odporu odkládá

Alena Vitásková, předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ), který změnu tarifů připravil, na konci února rozpustila expertní tým, který se touto problematikou zabýval, a nové tarify poslala do pracovní skupiny k novému propočítání. Původně měly být platby závislé na velikosti jističe spuštěny už od ledna 2017.

Před rozpuštěním se členové expertního týmu shodli na nutné úpravě tarifů a jako základ pro další výpočty schválili nově předkládaný matematicko-technický model.

Vitásková zároveň upozornila, že bude pravděpodobně nutné upravit aktualizovanou státní energetickou koncepci a národní akční plán pro chytré sítě, které již schválila vláda.

Šetřit by se nevyplatilo

Původní návrh tarifních změn, který ERÚ připravil, odmítl mimo jiné premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Snižuje se v tom návrhu vlastně motivace šetřit z hlediska odběru elektrického proudu. Paradoxně by mohlo docházet k tomu, že se v rámci toho systému plateb budou přesouvat finanční prostředky od těch chudších k těm bohatším,“ uvedl premiér. Podle analýzy, kterou zpracovalo ministerstvo průmyslu a obchodu, by totiž navržená změna v platbách elektřiny znamenala zdražení pro víc než 38 procent domácností se sazbami D01 a D02 jističe 1× nebo 3×25 A, které se běžně montují v nových bytových domech, a pro 91 procent podnikatelů s malou spotřebou.

Přestože ERÚ ve svých prezentacích ujišťoval, že „pro naprostou většinu zákazníků zachová přiměřenost plateb“ a že celková vybraná částka zůstane stejná jako dosud, už dnes je jasné, že zákazníci s malou spotřebou a relativně velkým jističem, což jsou především chataři a chalupáři, ale i majitelé menších rodinných domků a rodiny, které mají malou spotřebu a větší jistič, zaplatí výrazně více než dosud. Celkové platby by jim mohly vzrůst o polovinu i více proti dnešku. Pokud si nepořídí menší jistič, představovalo by to řádově tisíce korun. Například chalupáři by však nemohli už používat například elektrické sekačky či pily. ERÚ zvažoval, zda právě pro tyto případy nezřídí tzv. víkendový tarif, nakonec ale tuto variantu zamítl.

Profitovat měli naopak ti, kdo měli už dnes poměrně vysokou spotřebu, například rodinné domy s elektrickým akumulačním ohřevem vody i vytápěním elektrickým akumulačním kotlem, a tomu odpovídající jistič.

A v neposlední řadě i velkoodběratelé, jimž byla tarifní reforma šita na míru.

„Proti současnosti se poměr úplně otočí. Zatímco ze současného systému plateb profitují ti, kteří mají velmi malý odběr a větší jistič – často domácnosti mladých, seniorů, chaty a chalupy, v novém systému budou nejvíce biti. Vítězové budou ti, kdo dokážou snížit své požadavky na jistič. Možná, že by na to měl nějak reagovat sociální systém, zvýšit třeba sociálně potřebným příspěvky na bydlení,“ definoval novou tarifní soustavu energetický konzultant Jiří Gavor.

Podle energetického experta z Hnutí Duha Martina Mikesky by na nové tarify doplatily hlavně domácnosti s malým počtem členů, tedy třeba důchodci, studenti nebo matky samoživitelky. „Ten, kdo má doma náročné spotřebiče, jako jsou bazény s filtrací, klimatizace, sušičky, tak si snadno dovolí zaplatit vysoké měsíční platby. A bude spokojený s tím, že má elektřinu levnější. Ale všichni ti, kteří elektřinou šetří, tak na to doplatí, elektřina se jim zdraží,“ říká Mikeska.

Potřeba nové diskuse

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) vyzval k nové diskusi: „Nemůže být ale jenom technokratickým cvičením, které nebere ohled na domácnosti, protože to je jedna z největších slabin. Bude to vyžadovat, upřímně řečeno, ještě širší politickou diskusi.“

Debatě se nebrání ani Energetický regulační úřad. Už před časem zahájil takzvaný konzultační proces. Prostřednictvím webových stránek úřadu může svoje připomínky poslat kdokoli. Doteď se ozvalo zhruba 19 tisíc lidí. Podle mluvčího ERÚ Jiřího Chvojky se ze strany vedení úřadu nejedná o nějakou změnu názoru.

„Paní předsedkyně dostala k podpisu novou tarifní strukturu, kterou sestavovalo zhruba třicet expertů, mezi nimi zástupci ministerstva průmyslu a obchodu, a bylo to na základě úkolu, který dala vláda ve Státní energetické koncepci. Paní předsedkyně si nechala vypracovat oponentní posudek, aby věděla, jak to vypadá, a všichni včetně zástupců ministerstva průmyslu a obchodu ji přesvědčovali, že to může podepsat a že to nebude mít negativní dopad na spotřebitele. Protože tomu nevěřila, vyhlásila veřejný konzultační proces a ty tarify nepodepsala, pouze představila, v jakém stavu jsou, a řekla, že se k tomu může poprvé v historii vyjádřit každý občan České republiky,“ uvedl Chvojka v rozhovoru pro Český rozhlas.

Podle Chvojky se buď celý projekt pozastaví a přepracuje, nebo se tarify upraví, aby nebyla žádná skupina spotřebitelů poškozena. „Třetí varianta je, že se zavede změna tarifů jen pro velké spotřebitele na hladině velmi vysokého a vysokého napětí a pro domácnosti se změna odloží do okamžiku, než bude možné najít nějaké lepší řešení,“ řekl Chvojka. l

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít