Konec papírových dokumentů

03. června 2013, 00:00 - PAVEL ŠTĚPÁN
03. června 2013, 00:00

V diskusi ohledně nahrazení papírových dokumentů elektronickými se sváří tradice s ekologií

Jedna z nejtradičnějších komodit, na kterých stojí naše civilizace – papír – prochází v současnosti velkou zátěžovou zkouškou svého uplatnění. Psané, popřípadě tištěné slovo bylo a stále ještě je jedním z hlavních nástrojů uchování informací pro budoucnost. Poslední dvě dekády jsou ale ve znamení stále intenzivnějšího nahrazování klasických archivů elektronickými databázemi. Přestože se však za uplynulých několik roků spotřeba potištěného papíru výrazně snížila, je třeba rovněž uvést, že zhruba před deseti či 15 lety jsme si mysleli, že dnes již žádné papíry potřeba nebudou. A tento názor navíc nebyl zdaleka ojedinělý. Nyní se ale ukazuje, že řadě činností vyhovuje papír nejlépe. Osobně si také myslím, že papír má stále svůj význam. Pro řadu lidí má navíc sentimentální a tradiční hodnotu, se kterou se nechtějí rozloučit. Podle mého názoru jde v tomto případě spíše o racionalizaci určité obavy z technického rozvoje než o skutečné zhodnocení vyčíslených vkladů a zisků.

Aktuálním trendem administrativy je ovšem jasný posun k převodu dokumentů výhradně do elektronické podoby. Je to pouze otázka času, než tištěná verze například dodacích listů a dalších transakčních dokumentů zcela ztratí své uplatnění.

Nezanedbatelný vliv na nárůst poptávky po digitálních dokumentech měla také ekonomická krize. Šetří se všude a na všem, tedy i na spotřebovaných balících kancelářského papíru. Tento argument je silný zejména u malých ? rem a drobných podnikatelů, kteří jsou vůči moderním postupům tradičně velmi rezistentní.

Přitom snižování nákladů na klasický tisk je ekonomické a ekologické zároveň, oba trendy jdou ruku v ruce. Jde o úsporu peněz zákazníka i o ochranu životního prostředí, což společensky zodpovědné ? rmy vnímají jako zásadní aspekt při rozhodování o svém dalším vývoji.

Je zřejmé, že oba světy – jak ten tištěný, tak digitální – vedle sebe mohou dlouho a efektivně fungovat. Ovšem vzhledem k prognóze vývoje moderních technologií je směřování archivace dokumentů k digitální formě více než očekávatelné.

Pro řadu lidí má papír stále sentimentální a tradiční hodnotu, se kterou se nechtějí rozloučit.

O autorovi| PAVEL ŠTĚPÁN, obchodní ředitel Konica Minolta Business Solutions Czech

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít