Konec jednosměrky aneb revoluce v distribuci

15. dubna 2013, 00:00 - JIŘÍ STICH, PETER KOČIŠKO
15. dubna 2013, 00:00

Nárůst domácích producentů elektřiny přináší výzvy pro distribuční sítě. Řešení musí zajistit stabilitu decentralizované přenosové soustavy

První vlaštovkou z dílny Corinex Communications a Ness Technologies v rámci inteligentních distribučních sítí je projekt Smart Grid Concentrator. Ten reaguje na trend decentralizace produkce elektrické energie a řeší problematiku stability distribuční soustavy. Česká republika má za sebou jeden nepovedený solární boom, kdy pokřivená dotační pravidla na dlouhou dobu poškodila jinak smysluplnou myšlenku obnovitelných zdrojů. V současnosti zažíváme druhý solární boom, který je už založen na tržních principech. Je umožněn poklesem pořizovací ceny nových technologií, který bude jistě pokračovat a bude hnacím motorem dalšího rozšiřování malých domácích fotovoltaik, připojených do sítě nízkého napětí.

Bohužel tyto zdroje produkují elektřinu většinou v době nejnižší spotřeby domu a v dané oblasti tak vzniká nadvýroba elektřiny.

Přebytečná energie se pak distribuuje daleko od místa vzniku přetokem přes distribuční soustavu. Tento jev způsobuje vyšší technologické ztráty a ohrožuje stabilitu distribuční soustavy, což si žádá adekvátní protiopatření. Smart Grid Concentrator je v rámci konceptu Grid4Life tím místem, kam je distribuována řídicí inteligence, plně kompatibilní s dispečerským řídicím systémem (DŘS), kterému je podřízená. Jednou z hlavních funkcí je řízení bilance lokální výroby a spotřeby za využití akumulační kapacity dostupné v lokalitě.

Smart Grid Concentrator je už ve fázi funkčního prototypu a v současnosti probíhají testy tohoto zařízení. Předpokládáme, že začátkem druhého pololetí tohoto roku budeme schopni toto řešení nabídnout energetickým společnostem k pilotním zkouškám.

DEMOKRATIZACE VÝROBY ELEKTŘINY

Pro ty, kdo se pohybují v oboru, asi není žádnou novinkou, že se v technickém portfoliu utilitních společností postupně zabydluje modulace OFDM (technologicky pokročilý způsob modulace signálu využívaného pro komunikaci pomocí silové infrastruktury). Kombinací úzkopásmových a širokopásmových OFDM systémů dokážou distribuční společnosti pokrýt své potřeby v oblasti všech smart metering a smart grid projektů. Navíc se uvedená modulace těší silné podpoře ze strany Evropské unie, která se tak zasazuje o používání nejmodernějších komunikačních technologií.

Významnou přidanou hodnotou modulace OFDM pro utilitní operátory je pokrytí jejich potřeb v oblasti interoperability řešení, ale tím to nekončí. Možná nejvýznamnější změnou, jíž operátoři distribučních sítí v současnosti čelí, je přechod z centralizované výroby energie na decentralizovanou. Hlavními přínosy decentralizace jsou redukce množství energie ztrácející se při jejím přenosu, minimalizace počtu a velikosti vedení či orientace na obnovitelné zdroje. Zároveň však decentralizace klade vyšší požadavky na architekturu řízení distribučního systému. Přímé řízení distribuční soustavy bude postupně nahrazeno distribuovaným systémem řízení.

VŠE V JEDNOM

Interoperabilita a podpora řízení distribuční sítě na lokální úrovni jsou hlavní požadavky, které společnost Corinex Communications zohlednila při tvorbě svého nejnovějšího produktu Smart Grid Concentrator. Ten využívá nejnovější BPL a PRIME PLC komunikační technologie tak, aby se s nimi utilitní společnosti dokázaly rychle integrovat a modernizovat schopnosti svých sítí.

Tyto vlastnosti staví Smart Grid Concentrator do pozice nosného stavebního prvku pro smart metering a smart grid řešení.

ZÁKLADNÍ PARAMETRY TÉTO TECHNOLOGIE

• Slouží jako ALL-IN-ONE komunikační uzel pro smart grid a smart metering řešení • Spravuje současně širokopásmové

i úzkopásmové sítě • Bezpečně agreguje data z clusteru inteligentních měřičů před jejich odesláním do datového centra • Podporuje až tři rozhraní pro backhauling dat (3G, Ethernet, Fiber) • Disponuje výpočetní a diskovou kapacitou pro zabezpečení řízení sítě na lokální úrovni (řízení výroby a spotřeby elektrické energie na bázi implementovaných predikčních modelů)

O autorovi| JIŘÍ STICH • Ness Technologies PETER KOČIŠKO • Corinex Communication

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže…
Galerie: Co všechno vás čeká v běžném provozu, když si pořídíte Ladu Niva?
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s novým tříválcem
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít