Konec jednosměrky aneb revoluce v distribuci

15. dubna 2013, 00:00 - JIŘÍ STICH, PETER KOČIŠKO
15. dubna 2013, 00:00

Nárůst domácích producentů elektřiny přináší výzvy pro distribuční sítě. Řešení musí zajistit stabilitu decentralizované přenosové soustavy

První vlaštovkou z dílny Corinex Communications a Ness Technologies v rámci inteligentních distribučních sítí je projekt Smart Grid Concentrator. Ten reaguje na trend decentralizace produkce elektrické energie a řeší problematiku stability distribuční soustavy. Česká republika má za sebou jeden nepovedený solární boom, kdy pokřivená dotační pravidla na dlouhou dobu poškodila jinak smysluplnou myšlenku obnovitelných zdrojů. V současnosti zažíváme druhý solární boom, který je už založen na tržních principech. Je umožněn poklesem pořizovací ceny nových technologií, který bude jistě pokračovat a bude hnacím motorem dalšího rozšiřování malých domácích fotovoltaik, připojených do sítě nízkého napětí.

Bohužel tyto zdroje produkují elektřinu většinou v době nejnižší spotřeby domu a v dané oblasti tak vzniká nadvýroba elektřiny.

Přebytečná energie se pak distribuuje daleko od místa vzniku přetokem přes distribuční soustavu. Tento jev způsobuje vyšší technologické ztráty a ohrožuje stabilitu distribuční soustavy, což si žádá adekvátní protiopatření. Smart Grid Concentrator je v rámci konceptu Grid4Life tím místem, kam je distribuována řídicí inteligence, plně kompatibilní s dispečerským řídicím systémem (DŘS), kterému je podřízená. Jednou z hlavních funkcí je řízení bilance lokální výroby a spotřeby za využití akumulační kapacity dostupné v lokalitě.

Smart Grid Concentrator je už ve fázi funkčního prototypu a v současnosti probíhají testy tohoto zařízení. Předpokládáme, že začátkem druhého pololetí tohoto roku budeme schopni toto řešení nabídnout energetickým společnostem k pilotním zkouškám.

DEMOKRATIZACE VÝROBY ELEKTŘINY

Pro ty, kdo se pohybují v oboru, asi není žádnou novinkou, že se v technickém portfoliu utilitních společností postupně zabydluje modulace OFDM (technologicky pokročilý způsob modulace signálu využívaného pro komunikaci pomocí silové infrastruktury). Kombinací úzkopásmových a širokopásmových OFDM systémů dokážou distribuční společnosti pokrýt své potřeby v oblasti všech smart metering a smart grid projektů. Navíc se uvedená modulace těší silné podpoře ze strany Evropské unie, která se tak zasazuje o používání nejmodernějších komunikačních technologií.

Významnou přidanou hodnotou modulace OFDM pro utilitní operátory je pokrytí jejich potřeb v oblasti interoperability řešení, ale tím to nekončí. Možná nejvýznamnější změnou, jíž operátoři distribučních sítí v současnosti čelí, je přechod z centralizované výroby energie na decentralizovanou. Hlavními přínosy decentralizace jsou redukce množství energie ztrácející se při jejím přenosu, minimalizace počtu a velikosti vedení či orientace na obnovitelné zdroje. Zároveň však decentralizace klade vyšší požadavky na architekturu řízení distribučního systému. Přímé řízení distribuční soustavy bude postupně nahrazeno distribuovaným systémem řízení.

VŠE V JEDNOM

Interoperabilita a podpora řízení distribuční sítě na lokální úrovni jsou hlavní požadavky, které společnost Corinex Communications zohlednila při tvorbě svého nejnovějšího produktu Smart Grid Concentrator. Ten využívá nejnovější BPL a PRIME PLC komunikační technologie tak, aby se s nimi utilitní společnosti dokázaly rychle integrovat a modernizovat schopnosti svých sítí.

Tyto vlastnosti staví Smart Grid Concentrator do pozice nosného stavebního prvku pro smart metering a smart grid řešení.

ZÁKLADNÍ PARAMETRY TÉTO TECHNOLOGIE

• Slouží jako ALL-IN-ONE komunikační uzel pro smart grid a smart metering řešení • Spravuje současně širokopásmové

i úzkopásmové sítě • Bezpečně agreguje data z clusteru inteligentních měřičů před jejich odesláním do datového centra • Podporuje až tři rozhraní pro backhauling dat (3G, Ethernet, Fiber) • Disponuje výpočetní a diskovou kapacitou pro zabezpečení řízení sítě na lokální úrovni (řízení výroby a spotřeby elektrické energie na bázi implementovaných predikčních modelů)

O autorovi| JIŘÍ STICH • Ness Technologies PETER KOČIŠKO • Corinex Communication

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít