Komentář Miroslava Zámečníka

01. července 2013, 00:00 -
01. července 2013, 00:00

Kamarádovo těžké jho Toto budou osobní řádky. A kdyby jejich autor tvrdil, že si s premiérem Jiřím Rusnokem netyká a není s ním v přátelském vztahu, nebyla by to pravda.

Naopak je pravda, že Jiří Rusnok není prvním premiérem, s nímž si autor tykal. Toto historické prvenství má Jan Fischer a v přátelském vztahu byl zas s jiným úřednickým premiérem (i když si s ním vykal). Zároveň by nebyla pravda, kdyby autor tvrdil, že mu tykali pouze dva premiéři, protože byli ve skutečnosti tři. Ten třetí ovšem tykal všem a jeho jméno nemusí být ostatně ani vysloveno, protože to byl nadlouho největší extrovert české politiky.

Žerty stranou Petr Nečas nikdy autorovi netykal (ani naopak) a o přátelských vztazích nebylo možno hovořit.

Ale bylo by na tomto místě zdvořilé alespoň touto cestou písemně zaznamenat, že jej autor vždy považoval za velmi slušného člověka a rád s ním spolupracoval.

Chmury stranou.

Jiří Rusnok, jakkoli je kamarád, dostal strašně nevděčný úkol. Zkuste si představit tu roli: máte silnou osobnost, jíž vděčíte za vrchol své dosavadní kariéry, v jeho případě Miloše Zemana, toho času prezidenta České republiky. Navíc pociťujete vůči dané osobě silnou osobní, až emocionální vazbu. Vazby Striktně vzato nemusí být tato vazba vždy recipročně opětovaná. Nicméně je to přesně to, čemu se říká loajalita, a je to nepochybně jedna z vlastností, na nichž stojí civilizace, a jak by řekl Němec, „es ist auch gut so“. Tak to má být.

Autor sám má pro tuhle situaci hluboké porozumění. Lidí, kteří ovlivnili jeho život a je jim povinován vděkem, je také dost a je nevkusné je jmenovat. Jenže dnes máme tuto situaci, která si vyžaduje nějakou principiální odpověď.

Jaké jsou důvody loajálního bývalého podřízeného/přítele pro odmítnutí služby?

• Nejste přesvědčen, že na to máte. To je ctnostný důvod.

• Nejste přesvědčen, že to žadatele nepoškodí. To

je ctnostný důvod.

• Nejste přesvědčen, že žadatel koná rozumně.

To je dobrý důvod, který nerozvádíte, ale můžete odmítnout.

• Nejste přesvědčen, že žadatel koná v souladu s vaším svědomím. To je také velmi dobrý důvod, který nerozvádíte, ale musíte odmítnout. • Nejste přesvědčen, že žadatel koná v souladu s právním řádem země, s nímž se identifikujete. To je absolutní důvod, pro který musíte službu odmítnout.

Tyto důvody pro odmítnutí služby znají staré civilizace v zásadě několik tisíc let, ty opravdu staré již několik tisíc let před Kristem. Většina z nich dříve nebo později tyto principy kodifikovala v písemné podobě a v ní také dokázala podřízeného/ loajálního bývalého podřízeného zbavit viny za odmítnutí služby.

Dictum Pokud demokratický parlamentarismus zakládá jistá psaná i nepsaná pravidla, je i loajální podřízený svého bývalého šéfa morálně zcela oprávněn odmítnout službu, ba je oprávněn odmítnout takovou službu i svému osobnímu příteli. Jakkoli by byla z hlediska loajality či přátelství jakákoli jiná žádost neodmítnutelná.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít