Kolek za spotřebku už od dubna

05. listopadu 2012, 00:00 - (myš)
05. listopadu 2012, 00:00

Lihovary

Od jara příštího roku mají být zavedena další opatření, jejichž cílem je eliminovat černý trh s alkoholem. V úvahu přichází především prodej kolků, resp. kontrolních pásek za cenu spotřební daně. „Počítáme, že přechod na nový systém bude zaveden od dubna příštího roku,“ řekl týdeníku Euro ředitel likérky Granette & Starorežná Distilleries Pavel Kadlec. Změny přinese nový zákon o povinném značení lihu. Jeho návrh by mělo ministerstvo financí předložit vládě v prosinci.

Unie výrobců a dovozců lihovin, jež zastřešuje dvanáct největších firem z oboru, ale uvedeným opatřením není nadšená, protože by obrovským způsobem zatížilo firemní cash flow. „Prodej kolků za cenu spotřební daně by jenom stimulovalo černý trh. Komplikovaný by byl i celý proces s tím spojený, jak by se s kolky zacházelo, jak by se vydávaly a podobně,“ namítá viceprezident unie a provozní ředitel společnosti Jan Becher – Karlovarská Becherovka Vladimír Darebník.

Výrobci proto navrhují jiná opatření pro zajištění kolků, například formou kauce. „Jsme ale teprve na začátku debat. Finální řešení ještě není známé. Rozhodně by se mělo regulovat množství kolků, které výrobci objednávají, jejich případné odcizení či ztráta,“ vysvětluje Darebník. Obchodníci s nelegálním alkoholem totiž často používali trik, kdy si objednávali nové kolky s odůvodněním, že ty staré ztratili. Jiný systém údajně fungoval v likérce Drak, jejíž představitelé čelí trestním oznámením v souvislosti s metanolovou aférou.

Firma si prý v minulosti objednala kontrolní pásky, které by jí vystačily na deset let dopředu. V novém zákoně o povinném značení lihu chce resort financí také snížit objem spotřebitelského balení ze šesti litrů na jeden, s výjimkou tzv. dárkových balení ve skle, která budou moci být až třílitrová. Zavést by se měly i peněžité sankce za zničení, ztrátu nebo odcizení kontrolních pásek až do výše spotřební daně z lihu. Změnit by se měla i podoba kolků, aby znemožnila jejich padělání.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít