Kolek za spotřebku už od dubna

05. listopadu 2012, 00:00 - (myš)
05. listopadu 2012, 00:00

Lihovary

Od jara příštího roku mají být zavedena další opatření, jejichž cílem je eliminovat černý trh s alkoholem. V úvahu přichází především prodej kolků, resp. kontrolních pásek za cenu spotřební daně. „Počítáme, že přechod na nový systém bude zaveden od dubna příštího roku,“ řekl týdeníku Euro ředitel likérky Granette & Starorežná Distilleries Pavel Kadlec. Změny přinese nový zákon o povinném značení lihu. Jeho návrh by mělo ministerstvo financí předložit vládě v prosinci.

Unie výrobců a dovozců lihovin, jež zastřešuje dvanáct největších firem z oboru, ale uvedeným opatřením není nadšená, protože by obrovským způsobem zatížilo firemní cash flow. „Prodej kolků za cenu spotřební daně by jenom stimulovalo černý trh. Komplikovaný by byl i celý proces s tím spojený, jak by se s kolky zacházelo, jak by se vydávaly a podobně,“ namítá viceprezident unie a provozní ředitel společnosti Jan Becher – Karlovarská Becherovka Vladimír Darebník.

Výrobci proto navrhují jiná opatření pro zajištění kolků, například formou kauce. „Jsme ale teprve na začátku debat. Finální řešení ještě není známé. Rozhodně by se mělo regulovat množství kolků, které výrobci objednávají, jejich případné odcizení či ztráta,“ vysvětluje Darebník. Obchodníci s nelegálním alkoholem totiž často používali trik, kdy si objednávali nové kolky s odůvodněním, že ty staré ztratili. Jiný systém údajně fungoval v likérce Drak, jejíž představitelé čelí trestním oznámením v souvislosti s metanolovou aférou.

Firma si prý v minulosti objednala kontrolní pásky, které by jí vystačily na deset let dopředu. V novém zákoně o povinném značení lihu chce resort financí také snížit objem spotřebitelského balení ze šesti litrů na jeden, s výjimkou tzv. dárkových balení ve skle, která budou moci být až třílitrová. Zavést by se měly i peněžité sankce za zničení, ztrátu nebo odcizení kontrolních pásek až do výše spotřební daně z lihu. Změnit by se měla i podoba kolků, aby znemožnila jejich padělání.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace.…
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
Technologie
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít