Kolek za spotřebku už od dubna

05. listopadu 2012, 00:00 - (myš)
05. listopadu 2012, 00:00

Lihovary

Od jara příštího roku mají být zavedena další opatření, jejichž cílem je eliminovat černý trh s alkoholem. V úvahu přichází především prodej kolků, resp. kontrolních pásek za cenu spotřební daně. „Počítáme, že přechod na nový systém bude zaveden od dubna příštího roku,“ řekl týdeníku Euro ředitel likérky Granette & Starorežná Distilleries Pavel Kadlec. Změny přinese nový zákon o povinném značení lihu. Jeho návrh by mělo ministerstvo financí předložit vládě v prosinci.

Unie výrobců a dovozců lihovin, jež zastřešuje dvanáct největších firem z oboru, ale uvedeným opatřením není nadšená, protože by obrovským způsobem zatížilo firemní cash flow. „Prodej kolků za cenu spotřební daně by jenom stimulovalo černý trh. Komplikovaný by byl i celý proces s tím spojený, jak by se s kolky zacházelo, jak by se vydávaly a podobně,“ namítá viceprezident unie a provozní ředitel společnosti Jan Becher – Karlovarská Becherovka Vladimír Darebník.

Výrobci proto navrhují jiná opatření pro zajištění kolků, například formou kauce. „Jsme ale teprve na začátku debat. Finální řešení ještě není známé. Rozhodně by se mělo regulovat množství kolků, které výrobci objednávají, jejich případné odcizení či ztráta,“ vysvětluje Darebník. Obchodníci s nelegálním alkoholem totiž často používali trik, kdy si objednávali nové kolky s odůvodněním, že ty staré ztratili. Jiný systém údajně fungoval v likérce Drak, jejíž představitelé čelí trestním oznámením v souvislosti s metanolovou aférou.

Firma si prý v minulosti objednala kontrolní pásky, které by jí vystačily na deset let dopředu. V novém zákoně o povinném značení lihu chce resort financí také snížit objem spotřebitelského balení ze šesti litrů na jeden, s výjimkou tzv. dárkových balení ve skle, která budou moci být až třílitrová. Zavést by se měly i peněžité sankce za zničení, ztrátu nebo odcizení kontrolních pásek až do výše spotřební daně z lihu. Změnit by se měla i podoba kolků, aby znemožnila jejich padělání.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Ministr Ťok hraje mrtvého brouka. O přínosu měření na…
Volkswagen T-Roc dostal konečně údaje o motorech a v Německu už i ceny
Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo je nejšílenější kombi na světě
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším motorem. U nás nebude
Technologie
Intel oficiálně představuje Coffee Lake. Parametry, ceny a novinky nových procesorů
Star Trek: Discovery si můžete vychutnat na Netflixu, a to i s klingonskými titulky
Doporučené PC sestavy: Poradíme, jaké komponenty vybrat
3D obraz jako z videohry. Canon vyvinul technologii, která vás při fotbalu dostane přímo na hřiště
Skype for Business nebude mít dlouhý život. Nahradí ho mladší Teams
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít