Kolaps se nekoná

09. června 2014, 00:00 -
09. června 2014, 00:00

Přednosti nového občanského zákoníku nepocítíme naráz, ale budeme je vnímat postupně, vysvětluje partner PRK Partners Václav Bílý

Rakouská klientela je často velmi důležitá i pro čistě české firmy. Příklad takové společnosti představuje například významná česká advokátní kancelář PRK Partners, která letos v dubnu získala opakovaně cenu pro nejlepší českou advokátní kancelář v prestižní soutěži britské společnosti Chambers. Kancelář PRK Partners totiž s rakouskými klienty začínala a dodnes tvoří rakouští investoři významnou část její klientely. Zároveň právě kancelář PRK Partners je jednou z těch, jejíž experti se podíleli na formulaci nového občanského zákoníku a zákona o obchodních korporacích, které začaly platit od letošního 1. ledna. Tato nová legislativa se shodou okolností také inspirovala také v Rakousku, a proto se týdeník Euro zeptal Václava Bílého, partnera PRK Partners, na zkušenosti s aplikací nové právní úpravy.

* Jak se osvědčuje nový občanský zákoník?

Již nyní je zcela zřejmé, že obavy určitých kruhů z totálního kolapsu naší společnosti se nenaplnily. Svět se točí dál, staré smlouvy se realizují, uzavírají se nové transakce. Po počátečním rozjezdu už docela dobře fungují i katastrální úřady a obchodní rejstřík. Přednosti nové právní úpravy ale nepocítíme naráz, budeme je vnímat postupně při řešení konkrétních situací. Samozřejmě s novou právní úpravou přicházejí i problémy. Například banky se nyní snaží zabezpečit zachování pořadí svého zástavního práva u zastavených movitých věcí a pohledávek, aniž by zároveň zvyšovaly transakční náklady tím, že zástavní právo zřídí notářským zápisem a nechají jej zapsat do rejstříku zástav. Zdá se, že východisko se našlo v podobě ujednání o negative pledge (dlužník nesmí zastavit nic bez souhlasu věřitele – pozn. red.) nebo v případě pohledávek nahrazení zástavního práva zajišťovací cesí. Co se týče záležitostí ležících mimo obchodní právo, zaregistroval jsem například obavy z pravidelného přezkoumávání zdravotního stavu mentálně postižených osob v souvislosti s omezením jejich svéprávnosti. V konkrétních případech, kde postižení dosahuje takového rozsahu, že aktivní právní jednání prakticky nepřichází v úvahu, pociťuje okolí takového člověka tuto proceduru jako tíživý zásah do života svých blízkých. Na druhé straně je třeba chápat ochranný účel této právní úpravy a mít na paměti hodnotu lidské svobody.

* Na firmy dopadl i nový zákon o obchodních korporacích, jaké jsou ohlasy zde?

Zákon o obchodních korporacích byl díky své flexibilitě obchodníky přijat v podstatě příznivě. Na základě našich dosavadních zkušeností vše nasvědčuje tomu, že většina společností se během dvouleté lhůty rozhodne podřídit své vnitřní poměry nové právní úpravě. I zde se vyskytují problémy, zejména notáři řeší v současné době spoustu otázek, například, zda plná moc pro přijetí určitých rozhodnutí jediného společníka při výkonu působnosti valné hromady musí mít opravdu formu notářského zápisu. Věříme, že i zde se prosadí rozumný výklad analogický s plnou mocí pro valnou hromadu, kde postačí písemná forma, a nebude zapotřebí, aby management zahraničních mateřských společností musel jezdit do České republiky sepisovat notářský zápis s plnou mocí.

* Změnila se také pravidla pro zakládání firem – vnímáte zájem o zakládání firem s minimálním kapitálem?

Tento model je využíván zejména v případě prázdných společností určených na prodej investorům. Umožňuje totiž založení společnosti s minimálním nákladem a minimální potřebou peněžních prostředků. Teprve podnikatel, který si takovou společnost koupí, provede příslušné úpravy včetně stanovení výše základního kapitálu. Domnívám se, že například společnosti podnikající v oblasti služeb, kdy pro vyšší částku základního kapitálu nejsou daňové důvody, nebudou cítit potřebu kapitál zvyšovat.

* Objevuje se větší zájem o využívání kmenových listů u společností s ručením omezeným či akcií s různým hlasovacím právem u akciových společností?

Pokud jde o kmenové listy, nezdá se, že by se tento instrument začal používat masově. Akcie s různým hlasovacím právem jsou oblíbeným a užitečným nástrojem při vytváření různých podnikatelských struktur, a to z hlediska jak zakládajících akcionářů (třeba při vytváření joint ventures), tak i případných pozdějších investorů, kteří budou do společnosti vstupovat následně. l

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Někteří lidé se ve Windows 8.1 nemohou přihlásit prostřednictvím účtu Microsoft
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít