Kocour Orlando a penzijní reforma

25. března 2013, 00:00 - DUŠAN ŠÍDLO
25. března 2013, 00:00

Akcie, které vybírali profesionální investoři, vynesly za rok méně než náhodné rozhodnutí kocoura Orlanda. Jak si tedy spořit na penzi?

Britské noviny Observer během minulého roku proti sobě postavily skupinu zkušených investorů, žáky základní školy a kočku. Každý dostal pět tisíc liber a měl je investovat do akcií podle vlastního uvážení s cílem co nejvíce je zhodnotit. Investovat mohli do libovolných akcií v indexu FTSE All-Share a zdroje mohli přesouvat jednou za tři měsíce. Soutěž s přehledem vyhrála kočka.

Zrzavý kocour Orlando svoje investiční rozhodnutí činil pomocí oblíbené hračkářské myši, kterou umístil na čísla mřížky reprezentující konkrétní společnosti. Až na jednu firmu rostlo v posledních měsících minulého roku celé jeho portfolio. Stačilo to na překonání zkušených investorů, kteří svoje akcie nechali v technologických a energetických firmách. Ty v posledních třech měsících roku zažily ostrý pokles a strhly s sebou celé investiční portfolio.

„Je čas otevřít Whiskas. Ta kočka má talent,“ pověděl pro Observer jeden z poražených investorů. Celkově se Orlandovi podařilo za rok zhodnotit vstupní kapitál o bezmála 11 procent. Investiční profíci za stejné období vykázali výnosy ve výši přibližně 3,5 procenta. Profesionálové měli štěstí, že je neporazili žáci základní školy, kteří prodělali zhruba 3,2 procenta.

I profesionálové to mají těžké Tento test ukazuje, že kromě toho, že kocoura Orlanda by chtěla doma mít řada investorů, překonat trh je těžké pro žáky bez reálných zkušeností, ale i pro investiční profesionály. Na teorii, že se trh hýbe úplně náhodným způsobem, může být víc pravdy, než by se zdálo, dodal Observer.

Přesto všechno nám investiční zprostředkovatelé čas od času doporučují investovat do jednotlivých akcií, které nám prý zaručí zbohatnutí. Ano, je pár takových vítězných případů, ale ani investiční profesionálové nemají křišťálovou kouli, aby věděli dopředu, která akcie nakonec slíbený atraktivní výnos přinese. Většina jejich doporučení končí zklamáním a finanční ztrátou. Místo toho, aby investiční analytici přiznali, že se budoucí vývoj ceny akcie těžko odhaduje, jsou schopni nás ubezpečovat o opaku. Cílové ceny akcií jsou ochotni měnit jako ponožky. Novinové články se musejí pochopitelně psát nové a nové, vydávat se musejí klientské zpravodaje. Finanční média ze své podstaty fungování tíhnou k senzacím, vedou k rychlým emočním investicím a dospělo to do takového stadia, že se v odborných kruzích hovoří o „investiční“ či „finanční pornografii“. Krátkodobé spekulativní obchody jsou totiž sexy a přinášejí adrenalin, naproti tomu dlouhodobé investování je nuda. Ani finanční experti však nevědí, kam se bude trh vyvíjet a proč. Jejich nabubřelost dokládá to, že když se jednou ze svých mnoha prognóz trefí, dokážou to mediálně řádně prodat. Poslouchat na slovo tyto investiční analytiky by bylo bláhové.

Kapitálový trh je tedy velmi nevyzpytatelný.

Většina lidí nemá čas, schopnosti, dostatek štěstí ani šestý smysl pro výběr těch správných vítězných akcií, do kterých by měli investovat. Je třeba se smířit s tím, že investování není vzrušující zábava. I sám investiční guru Warren Buffett tvrdí, že pro 99 procent investorů by bylo lepší investovat do „nudného“ indexového akciového fondu. Co je rozumná kombinace Stručně charakterizovat indexový fond bychom mohli následujícím způsobem. Indexový fond je takový podílový fond, který se svou investiční strategií snaží co nejvíce přiblížit akciovému indexu, co se týče složení, vývoje i výnosu. Vzhledem k tomu, že většina manažerů fondů nedokáže porazit tento indexový fond, jde o dobrý tip k investování části peněz určených na zabezpečení penze. Do takového penzijního indexového fondu mají lidé na Slovensku možnost v rámci druhého pilíře investovat od dubna 2012 a poplatek za správu činí pouhých 0,2 procenta z majetku fondu. Tuto formu nízkonákladového investování prosadila slovenská vláda.

Rovněž na Slovensku platí, že úspory musejí být ve dvou fondech, z toho jeden musí být garantovaný dluhopisový fond. Rozumná kombinace garantovaného dluhopisového fondu a levného rizikovějšího indexovaného fondu se tak jeví jako velmi dobrá volba pro doplňkové spoření na penzi. Dočkáme se této možnosti i u nás?

O autorovi| DUŠAN ŠÍDLO • produktový manažer a analytik Partners

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

  • Největší mýty o bolesti zad

  • Profesor Sameš: Porucha lícního nervu není legrace

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít