Klub Za starou Prahu

29. února 2016, 00:00 - Hana Boříková
29. února 2016, 00:00

Rozvoj Prahy si vzaly jako rukojmí dvě paní, které se chtějí zavděčit Andreji Babišovi

Způsob stavění v Praze je už řadu let poněkud zvláštní. Územní plánování a legislativa jsou ve fázi permanentního přerodu a zásadních reforem, jejichž výsledkem je jedině to, že se přestává stavět. Jak popisujeme v tomto čísle týdeníku Euro, první následky zasahující obyvatele města se dostavují v podobě prudce se zhoršující dostupnosti bydlení. Staví se méně bytů, než se prodá, a to logicky vede k růstu cen při zhruba stále stejné poptávce. Ale nejde jen o byty. Ze současného stavu možná může mít radost Klub Za starou Prahu, ale živoucí město se potřebuje rozvíjet. A k tomu je nutné mít nějaká pravidla – jakákoli, dodávají developeři – a fungující samosprávu a úřední aparát. Hlavní město nic z toho nemá.

Magistrátní koalice se rozpadla a jiná nevznikla.

Že v tom chaosu úředníci raději alibisticky nerozhodují, se nikdo nemůže divit. Navíc jde o lidi dosazené po masivních čistkách a potřebují čas na zaběhnutí. O Pražské stavební předpisy se vede válka už dva roky kvůli tomu, jak se mají regulovat billboardy. Platný územní plán z roku 2000 dávno neodpovídá požadavkům rozvoje Prahy. Města by měla tvořit územní plány ideálně na deset let tak, aby byly dostatečně stabilní a zároveň umožnily reagovat na změny a nové trendy v plánování, takže ten pražský plán už šest let přesluhuje. Veškeré změny navíc s vydatným přičiněním zeleného náměstka Matěje Stropnického v posledním roce úplně zamrzly, což je druhý extrém, taktéž nezdravý. Praha stojí.

Milá Adriano…

Exprimátor Tomáš Hudeček (TOP 09) v roce 2012 zahodil kompletní koncept nového plánu. Obsahoval tolik špíny z dob Pavla Béma, že to asi ani jinak nešlo, i když do škarpy letěly čtyři roky práce desítek úředníků. Už teď má proto Praha s novým Metropolitním plánem velký skluz. Podle zákona má být schválen do roku 2020. Stihnout se to asi dá, pokud se ovšem nestane obětí politických či ekonomických her. A nebyla by to Praha, aby se nepeklo něco, z čeho bude mít prospěch jen velmi úzká skupina obvyklých podezřelých.

Vypadá to, že ostrými nabíjí kromě pražské ODS také ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Jako by nestačila taškařice kolem Pražských stavebních předpisů, ambiciózní ministryně se už montuje i do toho plánu. „Vážená paní primátorko, milá Adriano, po zkušenostech s Pražskými stavebními předpisy (PSP) bych ráda předešla střetům mezi ministerstvem a městem u územního plánu Prahy, které by mohly mít ještě závažnější důsledky než u PSP. Upozorňuji, že u územních plánů, jakmile MMR územní plán obdrží po všech připomínkách, vyhodnotí jej, a pokud je v nesouladu s právem, územní plán přímo ruší,“ napsala Šlechtová pražské primátorce Adrianě Krnáčové na začátku února v e-mailu, který může mít pro metropoli dalekosáhlé následky. Ve stručnosti: Šlechtová upozorňuje primátorku, že její podřízení zase zlobí, tak ať se pak nediví, že město bude jejím zásahem další pětiletku nebo třeba desetiletku bez plánu.

Milý Andreji…

Šlechtová končí dopis primátorce sladkou tečkou: „Můj e-mail není psán s úmyslem vyvolávat rozkol, ale upozornit na velice závažné problémy, které jsou zatím ještě řešitelné. Nabízím i pomoc ze strany ministerstva.“

Jeden by tomu snad i rád věřil… Jenže to jde dost ztuha. Mimo jiné proto, že Šlechtová minulý týden obvinila Prahu, že neumí do Pražských stavebních předpisů ani správně opsat stať o komínech z celostátní vyhlášky. Místo aby přiznala, že její předchůdci neaktualizovali celostátní normu – proto Brusel předpisy neposvětil. Mimochodem Šlechtová dala do kopie svého „přátelského dopisu“ Andreje Babiše. Asi aby věděl, kdo tady opravdu maká.

„Jestli se Metropolitní plán stane obětí souboje dvou dam – Adriany a Karly – o přízeň velkého Andreje, jsme v pr…,“ komentoval jeden z magistrátních úředníků. A veškerý rozvoj Prahy s ním, dodal by klasik. l

O autorovi| Hana Boříková • borikova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Auta
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním…
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Porsche připravuje Boxster a Cayman GTS. Čtyřválcový motor ale zůstane
Technologie
Rychlejší spuštění, nižší spotřeba paměti. Firefox 55 nabídne signifikantní zlepšení
Lenovo na výstavě Tech World 2017 znovu předvedlo ohýbací tablet [video]
Šestnáctijádro Intel Core i9-7960X by mohlo mít frekvenci 2,5 GHz, našlo se v Geekbench
Archos 50 Saphir: odolný obrněnec s velkým akumulátorem (recenze)
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít