Klaus: Bojím se o demokracii

10. prosince 2012, 00:00 - Jakub Křešnička
10. prosince 2012, 00:00

Z politické krize nám podle prezidenta Václava Klause nepomohou ven přímé prezidentské volby, změny na ministerstvech ani šamanská zaříkávání EU

Evropská unie sice mohla letos získat Nobelovu cenu míru, situace na starém kontinentě se ale v období krize, skloňované ve všech možných souvislostech, za poslední rok nezlepšila. Podle prezidenta Václava Klause se ekonomická krize přelévá do politiky i nálady lidí a ve všeobecnou frustraci.

„Je třeba zbavit se nefungujících idejí, institucí a nefunkčních prvků ekonomiky. Dokud to nenastane, krize přetrvává a přetrvávat bude,“ uvedl prezident Klaus na setkání s předními českými manažery a podnikateli Euro Business Breakfast v pražské restauraci Mlýnec.

Snaha o nápravu ekonomiky s pomocí politických nástrojů v USA i v Evropě připomíná místo léků jen pilulky proti bolesti. Summity Evropské unie vyznívají jako víra v šamanská zaříkávání. Krize nemá rychlá a snadná řešení. Prosazení potřebných opatření zabere řadu let.

„Návrh těchto opatření musí v demokratickém systému vznikat jako politický proces, musí být výsledkem aktivity hlavních politických subjektů naší země, a to je možné jen v tom případě, že i jejich představitelé pochopí, že právě to je od nich dnes očekáváno,“ dodal Klaus.

Vlastní gól stran Místo snahy najít skutečná řešení se upřednostňují kosmetické změny. To ukazují i neustálé obměny na ministerských křeslech v oslabené vládě. Je to dáno povahou koaličního vládnutí, na druhou stranu je ale podle prezidenta každá změna ministra nešťastným krokem a zároveň selháním samotného šéfa resortu i toho, kdo ho na místo posadil.

„Neumím si představit, že se paní Peake stane přes noc expertem na armádu. A neumím si ani představit, že statní vojáci takovou drobnou dívenku budou respektovat a přijmou jako ministryni,“ uvedl Klaus k uvažovaným změnám ve vládě.

Neveselé politické situaci v Česku nepomohou ani přímé volby prezidenta. Václav Klaus se kloní na stranu odpůrců přímé volby s tím, že jde o populistický nesmysl a lidé ve skutečnosti prezidenta nezvolí v tom pravém slova smyslu.

„Prezidenta vyberou média a voliči ho ve volbách jen schválí. Budou mít jen mylný dojem, že si ho opravdu zvolili,“ prohlásil Klaus s tím, že pár minut po schválené přímé prezidentské volbě mluvil s předsedou jedné velké politické strany. Ten změnu obhajoval tím, že v případě neúspěchu kandidáta v nepřímé volbě by bylo viněno vedení strany v čele s ním. „Při neúspěchu kandidáta v přímé volbě prý budou moci říkat, že si za to může sám. Touto změnou si ale strany daly gól do vlastní branky a začínají si to uvědomovat. Je možné, že příští rok budete na Euro Business Breakfast jako prezidenta zvát pana Franze nebo pana Okamuru. I z toho mám strach,“ dodal Klaus na setkání, jehož partnery byly společnosti ČEZ, Ernst & Young, GE Money Bank a Weil Gotshal & Manges.

Nesmysl nepodepíšu Boj s politickou krizí, přinášející frustraci lidí, politické klima populismu a toleranci extremismu, je podle prezidenta Klause o to těžší, že nemá jasně viditelné představitele.

Neexistují zřetelní nepřátelé demokracie, jakými byli v dobách minulých nacismus nebo komunismus.

„Problémem je nedostatečná shoda na příčinách současné nemoci. Dříve se to dalo v přirovnání ke zdraví člověka ukázat jako třeba useknutá ruka. Cíl léčení byl jasný. Teď situace připomíná spíše rakovinové bujení různě po těle. Není tak snadno vidět, neprýští krev, ale o to je stav nebezpečnější,“ popsal Klaus situaci s tím, že on vidí nepřátele v mediokracii, postdemokracii a snaze o globální vládnutí.

V souvislosti s nadnárodní politikou uvedl i příklad z Bruselu prosazovaného upřednostňování obnovitelných zdrojů. Kvůli nim je třetina orné půdy v Česku zaplavena řepkou olejkou, což vede ke zdražování potravin, stejně jako obnovitelné zdroje prodražují elektřinu. Na fungování trhu v EU pak doplácejí i české firmy.

„Česko není ve vzduchoprázdnu a většina věcí se děje na evropské úrovni. Při právě skončené návštěvě Maďarska jsem se setkal s příkladem města, kde chtěli vyměnit tramvaje.

Tendr na dodávky vyhrála česká firma. Z EU zaznělo, že s tendrem je něco špatně a musel se opakovat, ale znovu vyhrála česká firma. Až na šestý pokus vyhrála španělská firma, která to měla v Bruselu dostatečně prolobbované. Nedělejme si iluze, že to je jinak,“ uvedl prezident. V souvislosti s Unií došlo při diskusi i na schvalování dodatku k Lisabonské smlouvě umožňujícímu vytvoření záchranného fondu eurozóny, eurovalu. Klaus připomněl své setkání se španělskými podnikateli, kde mu prý šéf obřího stavebního podniku tvrdil, že jejich privátní sektor je ve výborné kondici a problémy má jen ten veřejný, kterému by měl peníze poslat Brusel. „Ten ale žádné peníze nemá, muselo by je dát dohromady zbylých 26 států EU a jejich lidé zaplatit ze svých daní. Takové valy jsou zrůdná, nesmyslná a absurdní věc. Já nic takového rozhodně podepisovat nebudu,“ uzavřel Klaus otázku o ratifikaci eurovalu v Česku.

O autorovi| Jakub Křešnička • kresnicka@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít