Kellnerovy Vánoce

22. února 2016, 00:00 - Vladan Gallistl
22. února 2016, 00:00

Nejbohatší Čech Petr Kellner prodal vlastní firmě PPF Group 1,5 procenta akcií. A vyplatil si tři miliardy korun

Rok 2014 byl pro skupinu PPF Petra Kellnera přelomový. Dokončila nákup kontrolního balíku akcií v telekomunikační firmě O2 Czech Republic od španělské společnosti Telefónica. Dále prodala podíl v Energetickém a průmyslovém holdingu Danielu Křetínskému, Patriku Tkáčovi a private equity strukturám J&T. Tuto transakci označil samotný Kellner ve výroční zprávě skupiny za jednu „z nejlepších divestic v historii PPF“.

Za úspěšný rok si Kellner následně nadělil solidní „odměnu“, když prodal část svého podílu v PPF Group samotné společnosti. „V prosinci 2014 skupina získala 1,5 procenta vlastních akcií od ovládající akcionáře za 109 milionů eur,“ uvádí se v nejnovější zprávě o hospodaření PPF Group. Po přepočtu na koruny tehdy platným kurzem vyinkasoval zhruba tři miliardy korun.

Kolik stojí PPF

PPF Group touto transakcí zvýšila vlastnictví svých akcií na 6,5 procenta, protože již dříve odkoupila od miliardáře Jiřího Šmejce pět procent. Loni v květnu pak PPF Group tyto akcie zrušila.

Tato transakce aspoň přibližně vyčísluje hodnotu celé skupiny, a to na 200 miliard korun. „Hodnotu uvedené účetní transakce nelze spojovat s tržním oceněním celé skupiny PPF,“ zdůrazňuje Radek Stavěl, mluvčí skupiny PPF. Co bylo důvodem transakce, neuvedl.

Na tržní ocenění skupiny si však zřejmě bude muset každý počkat, protože Kellner pravděpodobně neplánuje prodej kontrolního podílu v PPF Group či uvedení skupiny na burzu. Jen transakce podobného typu by dokázala tržně ocenit celou skupinu PPF, která představuje konglomerát desítek firem podnikajících v řadě oblastí od financí, realit přes telekomunikace nebo těžbu zlata až po biotechnologie.

Dvousetmiliardové ohodnocení by však už dnes nemuselo platit. Firma od roku 2014, kdy prodej proběhl, prožívá horší časy. Za první pololetí 2014 vydělala skupina 297 milionů eur čistého, ale za prvních šest měsíců loňského roku „jen“ 198 milionů.

Kellnerovu PPF ovlivňuje zejména situace na rozvíjejících se trzích, kde působí přes poskytovatele spotřebitelských půjček Home Credit. Neradostná je zejména situace v Rusku. „Výkyv cen ropy a geopolitický vývoj negativně poznamenal makroekonomickou situaci v Rusku, což se přes výrazný pokles úrovně mezd a kupní síly (vlivem kurzu) promítlo jak do poptávky, tak do schopnosti splácet úvěry,“ uvádí ředitel komunikace skupiny Home Credit Milan Tománek.

Zeštíhlování v Rusku

Cena ropy se v lednu dostala pod třicet dolarů za barel, tedy na třináctileté minimum. Rusko je přitom na vývozu ropy, zemního plynu a dalších komodit závislé. Propad cen proto poškozuje ruské hospodářství a to se promítá i do ochoty Rusů utrácet. Loni v listopadu se maloobchodní tržby v Rusku propadly meziročně o třináct procent.

Na nepříznivou situaci Home Credit reagoval. „Po zhruba osmnáctiměsíčním stabilizačním programu v Rusku zeštíhlel zhruba na třetinu, zaměřil se především na půjčování zboží v obchodech, kde výrazně posílil tržní podíl, a vrací se zpět k ziskovosti,“ tvrdí Tománek.

Podobnou situaci zažívá Home Credit i na dalších trzích. „V mnohem menší míře a s určitým odstupem se stejné faktory projevily v Bělorusku a Kazachstánu, jež mají s Ruskem společnou celní unii,“ popisuje šéf komunikace firmy Home Credit.

Splátkové skupině se však vyplatila orientace na asijské trhy, kde je aktivní na miliardovém čínském trhu, ve Vietnamu nebo například v Indonésii. „Naopak na asijských trzích nepociťujeme externí vlivy, které by omezovaly možnosti našeho růstu,“ říká Tománek.

„Stimuly pro zvýšení domácí spotřeby v asijských ekonomikách totiž výrazně vyvažují zpomalení růstu plynoucího z menších vládních investic,“ dodává.

Současné otřesy na trzích ustála i další velká Kellnerova firma, telekomunikační společnost O2 Czech Republic, jejíž akcie jen nepatrně oslabily. Těžař zlata Polymetal, v němž má skupina PPF téměř 18procentní podíl, šel v uplynulých týdnech dokonce proti proudu. Akcie společnosti od začátku roku posilovaly díky tomu, že investoři hledají v rozbouřených časech „bezpečné přístavy“, mezi něž patří kromě státních dluhopisů nejvyspělejších zemí světa rovněž těžaři zlata. l *

Kdo vlastní PPF Group

(podíl v procentech, k 30. 6. 2015)

0,54

Ladislav

Bartoníček

Jean-Pascal

Duvieusart

0,54

98,92

Petr Kellner

Zdroj: Pololetní zpráva PPF Group

O autorovi| Vladan Gallistl, gallistl@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Revoluce? Už dnes si můžete objednat auto na solární pohon.…
Range Rover Velar nadchne už svým vzhledem. Ale tím to nekončí [první dojmy a velká galerie]
Španělský sourozenec Škody Kodiaq se bude jmenovat Donosti, Aran nebo Teide
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se mohlo zdát
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Technologie
Kompletní parametry Skylake-X s 12 až 18 jádry jsou venku. Takty mají překvapivě vysoko
LibreOffice 5.4 vyšel ke stažení. Generuje menší dokumenty a kvalitnější PDF
Na podzim skončí podpora Windows 10 v1511. Toto vydání už skoro nikdo nepoužívá
Konkurence nebo ne, Intel měl v druhém čtvrtletí rekordní tržby. Zvedl i cíle pro celý rok
Microsoft ruší servisní kanály Current Branch a Current Branch for Business [Windows 10]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít