Kellnerovy opožděné Vánoce

10. listopadu 2014, 00:00 - Vladan Gallistl
10. listopadu 2014, 00:00

Šéf PPF Petr Kellner dostane největší dárek až v lednu, kdy mu od italské pojišťovny Generali přijde 34,2 miliardy korun

Příští rok z pohledu obřích transakcí začne pěkně zostra. Hned v lednu totiž italská pojišťovna Generali pošle skupině PPF Petra Kellnera 34,2 miliardy korun.

Kellnerova skupina totiž ve své pololetní zprávě uvedla, že uplatnila právo prodat zbývající 24procentní podíl v Generali PPF Holdingu (GPH). „Odchodem z GPH končí společný podnik PPF a Generali,“ potvrdil mluvčí PPF Radek Stavěl.

Italští vládci Původně pojišťovna Generali vlastnila ve společném pojišťovacím holdingu 51 procent akcií, zbylých 49 procent patřilo skupině PPF. Na začátku loňského roku se však Italové dohodli s Kellnerem, že podíl PPF vykoupí ve dvou splátkách v celkové výši zhruba 2,52 miliardy eur (zhruba 70 miliard korun), čímž ukončí spolupráci, která začala před sedmi lety.

Už loni odkoupila Generali čtvrtinový podíl PPF ve společném holdingu za 1,29 miliardy eur. Na začátku příštího roku získají Italové i zbytek Generali PPF Holdingu a stanou se jeho jedinými pány. Mimochodem: PPF vyšla Italům vstříc, když místo jednorázové výplaty, která byla stanovena v původní dohodě, souhlasila se dvěma splátkami.

Holding působí v deseti středoevropských a východoevropských zemích. Má přes deset milionů klientů a v minulém roce dosáhl čistého zisku ve výši 265,1 milionu eur (7,4 miliardy korun).

Peníze od Generali PPF přímo neuvidí, protože budou použity na splácení půjček.

„Transakce bude mít odpovídající vliv na finanční ukazatele skupiny PPF, včetně snížení zadlužení,“ říká Stavěl.

Na smlouvy s Generali byl totiž navázán obří úvěr pro PPF ve výši 2,1 miliardy eur.

Ten poskytl syndikát bank v čele s Crédit Agricole – Corporate and Investment Bank.

Zároveň Generali upsala dluhopisy společnosti PPF Co3 z impéria PPF ve výši 400 milionů eur. Peníze za podíl PPF v holdingu byly určeny na splacení úvěru a dluhopisů. Z úvěru zbývá podle pololetní zprávy PPF splatit 1,03 miliardy eur.

Prodej kvůli pádu ratingu Ostatně právě navázání bankovní půjčky na smlouvy mezi PPF a Generali bylo jednou z příčin, proč došlo k dohodě o prodeji podílu PPF do rukou italské pojišťovny. Banky, které poskytly úvěr skupině PPF, totiž mohly požádat o jeho předčasné splacení kvůli tomu, že se snížil rating Generali od agentury Moody’s. Kellnerova skupina v této situaci mohla žádat Generali o odkoupení 49 procent ve společném pojišťovacím holdingu.

„Vidíme právo PPF jako největší hrozbu, které management čelí,“ uvedl v té době pro Reuters analytik KBW Ralph Hebgen. Rychlé vykoupení podílu PPF by totiž pro Generali znamenalo, že by musela vbrzku sehnat potřebné miliardy eur, což by zhoršilo její kapitálovou pozici.

Italové ale dokázali s bankami vyjednat, aby nepožadovaly okamžité splacení úvěru. Na druhé straně se však část úvěru splatila dříve. Podle původních dohod byl totiž úvěr v objemu 2,1 miliardy eur na sedm let, přičemž ho skupina PPF mohla začít čerpat 17. ledna 2008.

Kvůli snížení svého ratingu proto Generali začala podle zprávy pro italský dohled nad kapitálovým trhem Consob na podzim 2012 jednat s PPF o ukončení společného podniku a prodeji podílu PPF v holdingu do italských rukou. Vzájemnou dohodu zveřejnily obě strany v lednu 2013.

V jejím rámci došlo kromě odkoupení podílu PPF v Generali PPF Holdingu rovněž k prodeji akcií PPF v ruské pojišťovně Ingosstrach, kde Kellner válčil s ruským oligarchou Olegem Děripaskou. PPF na druhé straně získala podíl Generali v manažerské společnosti PPF Partners a za 80 milionů eur ovládla společnosti, které se zabývají pojištěním úvěrů v Rusku, Bělorusku, na Ukrajině a v Kazachstánu. Za dva měsíce se tak završí pro Petra Kellnera mimořádně úspěšná transakce. Českou pojišťovnu a další pojišťovny v zemích východní Evropy totiž vložil do společného holdingu v roce 2007, kdy byly trhy na vrcholu. Od Generali tehdy inkasoval navíc 1,1 miliardy eur. A za plné vystoupení z pojišťovacího byznysu v Česku teď tedy ve dvou splátkách bere PPF dalších 2,52 miliardy eur.

Za dva měsíce se završí pro Petra Kellnera mimořádně úspěšná transakce s Českou pojišťovnou.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víte, kdo vlastní vaši banky? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Auta
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá,…
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Honda Civic dostane naftový motor 1.6 i-DTEC. Koupíte ho ale až na jaře 2018
Řidičské průkazy: Skupiny, podskupiny, druhy vozidel a minimální věk pro udělení
BMW zveřejnilo první fotku nové Z4. Oficiálně se představí zítra
Technologie
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Elektromobilů a hybridů u nás přibývá. Je jich přes jedno procento
Synology uvádí základní čtyřdiskový NAS. Je rychlejší a úspornější
Samsung za týden uvede Gear Fit 2 Pro, svůj nejlepší sportovní náramek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít