Když se řekne cloud...

29. října 2012, 00:00 - (red)
29. října 2012, 00:00

Informační služby poskytované přes cloud se už staly běžnou součástí života českých byznysmenů

1 Co si představíte, když se řekne cloud? Využíváte nějakou službu, třeba i soukromě, která běží v cloudu?

2 Co očekáváte od svého počítače či mobilního telefonu?

3 Co vám vadí na vašem oddělení informačních technologií a co se vám naopak líbí?

CHINA TOURS RNDr. Miloš Podpěra, ředitel a jednatel společnosti 1 Obláček. Technologie vzdáleného uložení a provozování dat prostřednictvím internetu. Soukromě služby Google, v brzkém výhledu bychom chtěli převést do cloudu většinu firemních dat.

2 U obou funkčnost bez grafických mašliček a zdržování. Možnost využít je kdekoli. A samozřejmě maximální spolehlivost.

3 Nevadí mi nic, protože jsme ho nedávno zrušili a přešli na téměř stoprocentní outsourcing. A to mám rád, protože se můžeme zase více soustředit na svůj byznys.

ING Bank ČR Libor Vaníček, ředitel retailové části 1 Vzdálené úložiště dat, případně aplikace umožňující jejich vzájemné sdílení více uživateli. Přispívá k efektivnímu využití místa na serverech a omezuje nároky na jejich technickou podporu vlastníkem.

V soukromém životě cloud vědomě nevyužívám. 2 Jsem běžný uživatel počítače i mobilního telefonu. V obou případech přístroje nabízejí více funkcí, než kolik jich při své práci využívám. Důležitá je pro mě snadnost ovládání, spolehlivost, dostatečné zabezpečení a výdrž baterie.

3 Rád s kolegy z IT oddělení diskutuji o byznysu, o našich konečných zákaznících a o jejich potřebách a preferencích. Vnímám a oceňuji jejich dlouhodobě rostoucí zájem o tuto oblast. Kolegové mě obohacují novinkami ze sféry IT a informacemi o tom, jak je můžeme využít pro naše zákazníky a přiblížit se tak k provozní dokonalosti.

OKIN FACILITY David Rýpal, specialista marketingu 1 Placená služba virtuálního vzdáleného prostředí mimo můj počítač. Toto prostředí mohu používat k ukládání svých dat, ale zároveň v něm mohu využívat software, který tak nemusím nakupovat.

Jeho kapacita je teoreticky „neomezená“ a k datům či softwaru mám přístup odkudkoli prostřednictvím internetu.

2 Jelikož se neřadím mezi geeky, jsou má očekávaní zcela obyčejná. Jako běžný uživatel ocením rychlost, velikost paměti, výdrž, kompatibilitu s ostatními přístroji, uživatelskou přívětivost a design.

3 Zatím mi nevadí nic a můžu vyzdvihnout jejich vstřícnost.

Taylor Wessing e/n/w/c advokáti Dr. Erwin Hanslik, partner 1 Pod pojmem cloud rozumím externí úložiště dat. Profesně cloud nepoužíváme, pro osobní potřeby ukládám své fotografie do cloudu přes Dropbox.

2 Od svého mobilního telefonu očekávám, že a) mohu pohodlně telefonovat, b) mohu rychle surfovat na internetu, c) s ním mohu dobře fotografovat a d) dobře vypadá.

3 Na našem IT oddělení se mi líbí rychlost jeho reakce. Vždy mě ohromí, když se můj kurzor začne sám pohybovat, protože technik na mém počítači něco opravuje přes vzdálený přístup.

Pioneer Investments ČR Pavel Janeček, vedoucí IT oddělení 1 Kdybych nebyl nakažen svým zaměstnáním v IT oboru, představil bych si bílý mráček na modré obloze.

Samozřejmě se jedná o služby poskytování výpočetního výkonu, aplikací a úložného prostoru, který je přístupný z různých míst a z různých operačních systémů, což je dnes vzhledem k pokroku mobilních technologií stále více žádané. Vzhledem k možné citlivosti dat je ale nutné si dobře vybrat poskytovatele cloudových služeb, zejména s ohledem na jeho reputaci. Jako firma využíváme profesionální cloud společnosti T-Systems. Osobně jsem pro sebe a svou rodinu zvolil služby nabízené společnostmi Rapidshare a Google.

2 Od obou zařízení očekávám zejména spolehlivost a uživatelskou přívětivost. U mobilního telefonu kvalitní displej a dlouhou výdrž baterie.

3 Na tuhle otázku by měl odpovídat spíše někdo z „druhého břehu“, takže vynechám možná negativa, která se jistě, jako všude, najdou. Nejvíce si cením lidí z tohoto oddělení, a to zejména pro jejich odborné znalosti, pracovní nasazení a firemní loajalitu.

Stanc e Communications Jana Voňavková, výkonná ředitelka 1 Cloudové služby využívám, aniž bych si to nějak výrazněji uvědomovala.

Jde například o osobní e-mail na veřejné doméně, účty na sociálních sítích či on-line galerie fotografií.

2 Chci být rychle, pohodlně a jednoduše ve spojení a mít možnost pracovat kdykoli a odkudkoli. Připojení k internetu, vzdálený přístup k firemnímu e-mailu i cloudovým službám se pro mě staly už samozřejmostí.

3 Vyznáváme outsourcing a rychlý a efektivní backup po telefonu. Zatím to funguje.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít