Když se láme vaz a křiví ústa

20. května 2013, 00:00 - Milan Ballík
20. května 2013, 00:00

Štýrské vinařství se chlubí prací s modrou odrůdou Blauer Wildbacher, díky níž vznikají vína známá pod názvem schilcher

Co do rozlohy vinohradů nepatří k vinařským velikánům ani celé Rakousko, tím méně nejmenší z jeho regionů Štýrsko. Měřeno však kvalitou a hlavně originalitou vín, patří tři oblasti Steiermarku k nejzajímavějším i v měřítku celosvětovém. Mohou za to jednak jedinečné odrůdy, jednak vína získávaná ze sort dnes už globálních, ovšem s nenapodobitelnými vlastnostmi místa svého zrodu – terroiru.

Kousek od octa Nejmenší a nejoriginálnější podoblastí tohoto kusu Rakouska je západní Štýrsko. A pouhých 500 z celkové rozlohy 4240 hektarů, kolik jich má celý Steiermark, představuje málokde viděný fenomén. Převážná většina produkce vína totiž stojí na jediné, navíc do jisté míry nijak vznešené odrůdě Blauer Wildbacher. Tato modrá sorta se nepěstuje snad nikde jinde ani v Rakousku, natož ve světě a rodí hrozny oplývající především aciditou a výraznou tříslovitostí. Právě na těchto vlastnostech postavili tamní vinaři proslulost svých vín.

Ať tichá nebo šumivá, v odstínu barvy cibulových slupek, hýří vína známá pod jménem schilcher nenapodobitelnou chutí. První doušek máte chuť vyplivnout a už nikdy se ke sklence nevrátit, chuť zprvu nemá příliš daleko do octa. Jeho kyselina zkrátka „křiví ústa a láme vaz!“ daleko nejvíc ze všech vín, která jste kdy ochutnali.

Ovšem když smočíte rty ještě jednou, můžete zkusit najít to, co na něm jeho milovníci obdivují.

Neobvyklé půdní podmínky a střet tří klimatických vlivů nadělují hroznům i jiné zajímavé vlastnosti, takže výsledek není až tolik „jednosměrný“, jak se na první napití jeví.

Tradice zpracování a nové postupy spojené s vírou v budoucnost tohoto původně rurálního vína selských dvorů přivedla štýrské vinaře k udivujícím výsledkům. Za všechny vinařské domy, které na této tisícileté a rozhodně ne mazlivé odrůdě budují slávu západoštýrské minioblasti, stojí za zmínku Domäne Müller a Weingut Reiterer.

Domäne Müller je vinařství se širokým záběrem, tamní schilcher však představuje asi nejoriginálnější segment nabídky. Mezi milovníky patří k nejhledanějším, zároveň je však i z nejtvrdších, které lze ochutnat.

Schilcher Kabinett Seelenfreund 2012 s devíti gramy kyseliny a pouhým gramem cukru, to je opravdu nářez!

Weingut Reiterer zasvětil odrůdě Blauer Wildbacher svou existenci. Jeho šumivé víno na bázi schilcheru komentoval renomovaný rakouský průvodce Falstaff lakonicky: „Nejlepší schilchersekt!“ On je také v porovnání s předchozím vzorkem značně sofistikovaný. Kyseliny obsahuje „pouhých“ šest gramů a cukru má dokonce dvanáct. Na obecná měřítka tohoto vína nabízí lahodný doušek.

Hledejte ST K Jižní Štýrsko se rozprostírá na necelých dvou a půl tisících hektarů. Strmé stráně padající do úzkých údolíček, z hřebenů daleké výhledy na všechny strany. I zde objevíte invenční vinaře, kteří pomáhají přírodě přetavit hrozny v úžas vzbuzující vína, a to především z odrůd Sauvignon blanc a Muskateller.

Sauvignon je celosvětově velepopulární sorta. Mnoho příznivců uznává novozélandský, oblibě se těší i etikety jihoamerické, skalní klasikové nedají dopustit na Francii. Když se ovšem dostanete k Sernau 2011 nebo jakémukoli jinému vínu z domu Tement, na nějakou chvíli nad jeho úrovní až oněmíte. Pokud jde o zmíněný muškát, vůbec se nespletete, když sáhnete po některém z produkce vinařství Wohlmuth.

Ať suchý Gelber Muskateller Klassik 2012, tak Gelber Muskateller Steinriegel Privat 2011 se zbytkem cukru ve vás probudí optimismus. Poslední část, jihovýchodní Štýrsko, se velikostně nachází někde mezi dvěma uvedenými a nosnými odrůdami jsou tramín, bílé burgundské a morillon – synonymum pro chardonnay.

Vulkanické podloží dodává vínům mineralitu a originální výraz, čehož vinaři dokonale využívají. Například vinařství Neumeister nabízí tělnaté morillony i živoucí vlašské ryzlinky.

Pod značkou STK, kterou jsou vína opatřena, se skrývá Steirische Terroir- und Klassik-weingüter, jakési potvrzení místního původu. l •

O autorovi| Milan Ballík, spolupracovník redakce

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít