Když nevyšel ten Amazon

03. listopadu 2014, 00:00 - Jan Sedlák
03. listopadu 2014, 00:00

Ruský podnikatel Ratmir Timašev se může zařadit k velikánům, kterým se z nuly podařilo vybudovat miliardovou IT firmu

Úspěšných podnikatelů ruského původu v technologiích by se pár našlo. Sergey Brin spoluzakládal Google, Eugene Kaspersky stále rozvíjí svůj antivirový podnik, Jurij Milner a jeho DST patří k významným investorům v IT oblasti a zajímavé jsou také příběhy zakladatelů Yandexu nebo VKontakte. Aktuálně se na obzoru rýsuje další ruská hvězda první velikosti. Jmenuje se Ratmir Timašev a ještě o něm hodně uslyšíte.

Timašev už má ve vlasech prostupující šediny a před pár lety se dostal do situace, kdy do konce života nemusel prakticky nic dělat.

Společně s kolegou Andrejem Baronovem prodali společnost Aelita Software do rukou tehdy rostoucí firmy Quest Software, kterou později jako součást softwarové expanze získal Dell.

Tato transakce vyšla na 115 milionů dolarů, což bylo pěkné završení původně nijak plánovaného projektu. Timašev se hned po pádu Sovětského svazu rozhodl odejít studovat své oblíbené technologie na univerzitu v Ohiu, kde později získal titul Ph. D. a naučil se trochu více o byznysu. Po čase za ním dorazil i kamarád Baronov, s nímž nyní mimochodem vede fond ABRT, jenž se v Rusku snaží podporovat a rozvíjet technologické podnikání.

VLASTNÍ NÁSTROJE

„Začali jsme vymýšlet různé podnikatelské projekty. Někdy v roce 1996 nebo 1997 jsme spustili vlastní elektronický obchod. Bylo to ve stejné době, kdy se formoval Amazon. Neměli jsme žádné zkušenosti, takže to nakonec Amazon vyhrál,“ vzpomínal Ratmir Timašev v Barceloně v rozhovoru pro týdeník Euro. Oba Rusové vedle toho psali také různé softwarové nástroje pro správu informačních technologií. Ty pak začali prodávat a právě na těchto základech postupně vyrostl podnik, jenž nyní tvoří jednu z nových oblastí podnikání Michaela Della. „Po prodeji Aelita Softwaru jsem ještě nějakou dobu pomáhal v Questu, postupně jsme ale s kolegou začali zjišťovat, jak obrovský boom čeká celou oblast virtualizace informačních technologií. Objevil se fenomén jménem VMware a my toho všeho chtěli být součástí,“ vypráví Timašev. V roce 2006 tak podnikatel vzal šest milionů dolarů a použil je jako investici na vznik a rozvoj společnosti, jež je dnes známá jako Veeam Software. Do firmy investovalo i prvních deset zaměstnanců a v roce 2008 přišla s veřejně dostupným produktem. Od roku 2009 je celý Veeam v zisku, letos dosáhl na tržby 380 milionů dolarů a stále rychle roste. „Do roku 2018 chceme dosáhnout na roční tržby o velikosti miliardy dolarů,“ plánuje Timašev. Veeam má dnes po světě 120 tisíc zákazníků a přes 19 tisíc partnerů, kteří jeho technologie prodávají a nasazují. Čísla ale mohou být ve výsledku mnohem větší; Veeam přidává téměř tři tisíce zákazníků měsíčně. „Trh, na kterém působíme, se blíží k sedmi miliardám dolarů. My bychom z něj chtěli takových 20 procent,“ naznačuje Timašev ambice Veeamu.

ZLATÁ VIRTUALIZACE

A co vlastně za tímto obřím růstem stojí? Timašev s Baronovem hned po nástupu virtualizace IT viděli, že tenhle nový typ budování IT infrastruktury bude třeba nějakým způsobem zálohovat. Začali proto psát nástroje, které přesně toto umějí. Navíc velice rychle a za zajímavé peníze. „Za pár let bude 90 procent serverů virtualizovaných, to je nemalé pole působnosti,“ soudí Timašev. Konkurentů, kteří rovněž „virtuálno“ zálohují, je dost. „My jsme se ale narodili ve virtualizaci, ne ve starých a tradičních systémech,“ popisuje Timašev výhody Veeamu. Na výsledcích a tržním podílu je to vidět – Veeam značně ukusuje tradičním značkám jako Symantec, CommVault, IBM, HP, EMC, Acronis a další. Tuhle skutečnost už nějakou dobu firmy pociťují také v Česku. „Meziročně stále rosteme o desítky procent,“ hlásí ředitel Veeamu pro Česko, Slovensko a Maďarsko Martin Štětka. Veeam ještě v loňském roce podle čísel IDC, která má týdeník Euro k dispozici, držel čtvrtou příčku mezi nástroji pro zálohování, aktuálně se posunul na příčku třetí. „Veeam je jediný, který na našem trhu tak rychle roste,“ říkají analytici z IDC. Veeam je ve fázi, kdy z výdělků dokáže plně financovat svůj chod i další rozvoj byznysu. Firma je zcela rentabilní a nepotřebuje vstup žádného externího investora, pouze platí původní partnerství s Insight Venture Partners zformované během vzniku. Společnost má nyní centrály v americkém Ohiu a ve Švýcarsku a systematicky investuje do rozvoje jednotlivých poboček. Ratmir Timašev vidí Veeam jako projekt na delší dobu a prozatím údajně vůbec neuvažuje o tom, že by podnik prodal. „Vidím nás jako firmu, která může dlouhodobě operovat nezávisle,“ říká, „chceme najímat jen ty nejlepší lidi a ještě nás toho hodně čeká.“ Další zastávkou je cloud. Veeam se stal úzkým partnerem cloudů Microsoftu a VMwaru a skončit u toho nehodlá. A mimochodem, tuhou konkurencí mu opět bude Amazon.

Trh, na kterém působíme, se blíží k sedmi miliardám dolarů. My bychom z něj chtěli takových 20 procent.

O autorovi| Jan Sedlák, sedlakj@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít