Article, show

Když musíš, tak musíš

01. července 2013, 00:00 - Pavel Páral
01. července 2013, 00:00

Jiří Rusnok je pragmatik, ale i člověk s pevnými postoji Na designovaného premiéra Jiřího Rusnoka je asi pro mnoho lidí těžké mít nějaký vyhraněný názor. Ale možná jen proto, že příliš málo lidí má paměť delší než pár týdnů či měsíců. Takže vzpomínky na aktivní účast tohoto sociálního demokrata v politice jsou většinou matné. Jde přitom o člověka, v němž lze najít jak značnou, možná až příliš naplněnou nádrž pragmatismu, tak postoje, z nichž se dají vyčíst silné názory a pevné postoje a ne úplně velká ochota ohýbat záda.

Prvním příkladem, o němž v roce 2002 obšírně informoval týdeník Euro, byl prodej ostravské Nové huti společnosti LNM Lakšmího Mittala, tehdy jednoho z nejbohatších mužů planety. Rozhodující slovo měl tehdy ministr financí Jiří Rusnok. Huť s ocelárnou se prodávala v době, kdy měla značné potíže a byla fakticky v bankrotové situaci. Navíc zde byl ve výstavbě moderní ocelářský provoz, tzv. minimill, financovaný Světovou bankou. Právě ona přivedla Mittala, aby podnik koupil a zachránil její zde investované peníze. Rusnok tehdy Novou huť prodal bez tendru za mizernou cenu, ačkoli existovaly i jiné nabídky, z nichž některé byly o dost výhodnější. A při dnešním pohledu zpět i pro celé hutnické odvětví prozíravější. Mohl vzniknou integrovaný hutnický celek, který by se daleko lépe vyrovnával s pohyby na světovém trhu. A to by bylo pro těžce zkoušený region jenom dobře. Mittal na transakci mohutně vydělal, ale Rusnok se vyhnul konfliktům a rizikům střetu se Světovou bankou.

Na druhou stranu, byl to právě Jiří Rusnok jako ministr financí, kdo pořádně zatlačil na ČSOB a donutil ji dokončit převzetí aktiv ze zkrachovalé Investiční a poštovní banky, které se hodně protahovalo. Spousta aktiv ztrácela hodnotu a ztráta státu z transakce nepřiměřeně rostla.

A do třetice, byl to Jiří Rusnok, kdo se po volbách v roce 2002 neztotožnil s přesvědčením tehdejšího nového premiéra Vladimíra Špidly o tom, že „zdroje jsou“. Jeho přesvědčení, že je třeba nasadit úsporná opatření a udržet státní rozpočet pod kontrolou, ho stálo křeslo ministra financí ve Špidlově vládě a stěhoval se na ministerstvo průmyslu. Nahradil ho Bohuslav Sobotka, protože ten se zaseknutím více než stomiliardové sekery v rozpočtu pro rok 2003 problém neměl. Rusnok byl vlastně posledním z dlouhé série ministrů financí od dob Aloise Rašína a Karla Engliše, pro něž byl rozpočtový deficit jednou provždy hřích. Tato tradice trvala i přes komunistický režim a zlomila ji až Špidlova vláda se Sobotkou v Letenské.

Po ní už se cesta k vyrovnanému hospodaření státu stala prakticky neprostupnou.

Pro ekonoma je tak asi Rusnok v čele vlády přijatelnější než to, co nám hrozí po předčasných volbách. Nicméně jeho cesta do Strakovky, díky tomu, jak jeho vláda vzniká, až příliš připomíná cestu kanálem. A nebýt toho, že zřejmě jako vrchol své kariéry vidí nástup do bankovní rady ČNB, kam ho může posadit jen a pouze prezident Zeman, asi by se přijmout tuhle nevděčnou a zjevně marnou misi neodhodlal.

O autorovi| Pavel Páral • paralp@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít