Když jsou stroje v pohybu

29. října 2012, 00:00 -
29. října 2012, 00:00

Cloud je jako stvořený pro mobilní zařízení. Možnost volnosti však znamená i více rizik

O cloudových řešeních se dnes hodně mluví. IT firmy v nich vidí svoji budoucnost, obchodníci je usilovně nabízejí, budoucí uživatelé ale zatím váhají.

A ačkoli si to mnohdy neuvědomují, právě oni jsou díky využívání svých mobilních telefonů a tabletů iniciátory řešení a služeb, které k nim začínají přicházet odkudsi z cloudu.

Uživatelé se totiž již nějakou dobu vybavují novými výkonnými mobilními zařízeními, která mají dostatečný výpočetní výkon, velkou paměť, velmi dobrou grafi ku, a hlavně on-line připojení 24 hodin denně. Právě to jsou základní podmínky pro efektivní využívání cloudových služeb. Uživatelé tak mohou přistupovat k soukromým i podnikovým datům kdykoli a odkudkoli.

Počty chytrých mobilních zařízení navíc mezi uživateli na celém světě stále raketově rostou. Podle agentury Gartner bude letos prodáno okolo 650 milionů smartphonů a tabletů, což je o 38 procent více než v loňském roce. V roce 2016 by se mělo celosvětově prodat dokonce přes 1,2 miliardy chytrých mobilních zařízení s různými mobilními platformami. Až donedávna uživatelé používali své chytré telefony zejména kvůli elektronické poště a přístupu ke kalendáři. Dnes je nejčastější činností především pohodlné brouzdání na internetu a využívání mobilních aplikací.

Ty si mohou příznivci jednotlivých mobilních platforem instalovat z příslušných aplikačních shopů, jsou také přístupné z cloudu a stávají se jakousi „roznětkou“ pro zavedení podnikových cloudových řešení.

Mobilní aplikace mohou sloužit jako jednoduché softwarové nástroje, jejichž prostřednictvím uživatel přistupuje k datům v podnikových nebo veřejných informačních systémech bez ohledu na to, kde jsou umístěny servery systémů.

NA RIZIKA STRATEGICKY Zásadní otázkou pro využívání cloudových řešení na mobilních zařízeních je bezpečnost. Vysoká mobilita zařízení a dat totiž významně zvyšuje riziko ztráty zařízení a neoprávněného přístupu k datům z nechráněného telefonu či tabletu. Problémem se stává také vysoká míra tzv. customerizace IT, kdy mají uživatelé hlavní vliv na to, s jakým zařízením budou pracovat. Ti se pak snaží využívat i svoje privátní mobilní zařízení, ve kterém se mísí dohromady podniková i privátní data.

V odborných kruzích se tento trend využívání vlastních mobilních zařízení pro práci nazývá BYOD neboli bring your own device.

Širší využití chytrých mobilních telefonů a tabletů ve firmách, včetně zajištění jejich bezpečnosti a přístupu k podnikovým datům, by měla řešit podniková mobilní strategie.

Pokud se společnost rozhodne svou mobilní strategii rozvinout, bude se muset koncepčně věnovat několika oblastem, jako je třeba vypracování bezpečnostních pravidel, správa mobilních zařízení, případně jejich standardizace s ohledem např. na typ nebo platformu. Většinu požadavků na uplatňování podnikových mobilních pravidel a bezpečnostních opatření, jako je například vynucování hesla či kryptování, řeší systémy pro mobile device management (MDM). Mezi nejznámější dodavatele MDM systémů patří například MobileIron, Good Technology, AirWatch či SAP.

NEZÁVISLOST, RYCHLOST, VÝKONNOST Důležitou součástí vytváření podnikové mobilní strategie je tvorba a správa podnikových aplikací. Je třeba zvolit si, zda firma bude zajišťovat vývoj mobilních aplikací vlastními kapacitami, či je bude nakupovat od třetích stran. Dále je rovněž nezbytné rozhodnout, zda se dát při vývoji mobilních aplikací cestou nativních, či hybridních aplikací. Nativní aplikace jsou od počátku připravovány individuálně pro jednotlivé mobilní platformy (iOS, Android či Windows 8), hybridní aplikace jsou určeny univerzálně pro všechny platformy, avšak distribuovány jsou pro jednotlivé systémy zvlášť.

Rovněž je nutné definovat způsob, pomocí kterého budou aplikace distribuovány. Zde mohou opět pomoci systémy pro MDM. Díky nim je totiž možné vytvořit tzv. interní podnikový aplikační shop, ze kterého budou firemní uživatelé aplikace instalovat. Přístup na veřejné aplikační shopy jim pak systémy MDM nemusejí povolit, stejně jako nemusejí umožnit přístup na další cloudové služby, například Dropbox, iTunes a další.

Růst počtu chytrých mobilních zařízení, počtu stažených aplikací pro jednotlivé platformy nebo nárůst spotřeby mobilních dat jednoznačně ukazuje, že uživatelé touží po nezávislosti a mobilitě, a přitom vyžadují vysoký výkon a rychlost všech služeb. Ty by měly optimálně vznikat jako cloudová řešení, která se budou pro své výhody v podnicích intenzivně využívat.

O autorovi| JAN ČABOUN mobile development manager, Ness Technologies

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít